Reklama

Wiadomości

Muzeum Chopina ponownie otwarte

Niedziela Ogólnopolska 20/2023, str. 42

Muzeum w Warszawie

Wojciech Grędziński/NIFC

Muzeum w Warszawie

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie już po remoncie, z odnowioną ekspozycją, wystawami czasowymi i mnóstwem wydarzeń specjalnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fryderyk Chopin jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów. Jego muzyką zachwycają się melomani na całym świecie, a miejsca związane z jego twórczością przyciągają polskich i zagranicznych turystów. PKN ORLEN jest mecenasem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli k. Sochaczewa.

Ekspozycja stała Muzeum Chopina w Warszawie, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem gości z Polski i świata, teraz doczekała się modernizacji. Jej elementy rozbudowano w taki sposób, aby pełniej przedstawiały zwiedzającym poszczególne aspekty życia Fryderyka Chopina. Zdecydowanie zwiększona została liczba oryginalnych obiektów, wśród których znaleźć można wiele dotychczas niewystawianych, jak np. portret Chopina namalowany przez jego serdecznego przyjaciela Teofila Kwiatkowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowa oferta Muzeum Chopina zawiera również aż trzy pokazy cykliczne: rękopisu muzycznego, listów kompozytora oraz obiektu konserwatorskiego. Aktualnie można zobaczyć m.in. listy Fryderyka Chopina do jego bliskiego przyjaciela Wojciecha Grzymały oraz do George Sand, jak również satyryczny portret kompozytora jej autorstwa.

Reklama

W nawiązaniu do 160. rocznicy powstania styczniowego w muzeum dostępna jest także specjalna ekspozycja czasowa wokół wiersza Cypriana Kamila Norwida – Fortepian Chopina. Rękopis tego arcydzieła, udostępniony przez Bibliotekę Narodową, pozostanie w Muzeum Chopina do niedzieli 21 maja.

Muzeum Fryderyka Chopina sprawuje pieczę nad największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcją chopinianów – pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora – która liczy ponad 7,5 tys. obiektów. Kolekcja zawiera: rękopisy muzyczne, wydania dzieł Chopina, jego korespondencję, ikonografię historyczną i współczesną, drogocenne przedmioty osobiste, a także dokumenty związane z biografistyką, komentarzami krytycznymi do utworów i szeroko pojętą recepcją osoby i twórczości kompozytora. W 1999 r. część kolekcji Muzeum Chopina została wpisana na listę UNESCO „Memory of the World”, na której znajdują się obiekty wymagające szczególnej ochrony ze względu na ich unikatową wartość kulturową.

Historia kolekcji chopinowskich jest skomplikowana i burzliwa. Wiele pamiątek zaginęło bezpowrotnie, los wydawał się nie sprzyjać zachowaniu spuścizny po artyście – poczynając od licytacji majątku ruchomego pozostawionego w ostatnim mieszkaniu kompozytora aż do spustoszeń i grabieży wojennych. Pomimo niesprzyjających wydarzeń historycznych pewna część spuścizny chopinowskiej jednak ocalała.

Reklama

Kolekcję zaczęła systematycznie gromadzić rodzina kompozytora. Wielką rolę w zachowaniu pamiątek chopinowskich odegrała najstarsza siostra Fryderyka – Ludwika, obecna przy śmierci brata. Równie naturalnie jak zbiory rodzinne powstawały zbiory należące do przyjaciół i uczniów Chopina, złożone z listów, podarunkowych autografów muzycznych, wzajemnie ofiarowywanych sobie przedmiotów.

Od 1899 r. kolekcję rozbudowywało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne w ramach prac założonej przez Jana Karłowicza Sekcji Chopinowskiej, później obowiązki te przejął Instytut Fryderyka Chopina przemianowany na Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Od 2005 r. pieczę nad kolekcją sprawuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Zbiory Muzeum Fryderyka Chopina są gromadzone drogą zakupów i darowizn. Do szczególnie zasłużonych donatorów należy zaliczyć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej i Muzeum Narodowe w Warszawie.

Muzyka Chopina na żywo

Wraz z ponownym otwarciem Muzeum Chopina powróciły cykle recitali pianistycznych odbywające się w Sali Koncertowej w podziemiach muzeum. W weekendy zwiedzający mogą uczestniczyć w krótkich recitalach o godz.: 12, 15 i 17, które są dostępne w ramach biletu wstępu do muzeum. Wznowione zostały również wtorkowe koncerty z cyklu „Młode talenty” o godz. 17.
Więcej informacji: muzeum.nifc.pl/pl .

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-05-10 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wieluń: Warsztaty wielkanocne w muzeum

Zofia Białas

Czym różni się pisanka od kraszanki, dlaczego dawniej łykano bazie i od czego pochodzi nazwa śmigus-dyngus – tego między innymi można dowiedzieć się podczas warsztatów wielkanocnych organizowanych w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Więcej ...

"Cudowne życie" już w kinach!

2025-07-18 08:41

mat. prasowy

Paryż, 1963 rok. Najmłodszy z sześciorga rodzeństwa Roland to chłopiec niepodobny do innych. Według lekarzy nigdy nie będzie chodził, ale jego nieugięta matka, Esther, stanowczo odmawia pogodzenia się z tym wyrokiem. Dzięki połączeniu niezachwianej wiary i wyjątkowej zdolności do zaprzeczania rzeczywistości postanawia stawić czoła (pozornie) nieprzezwyciężonym przeciwnościom.

Więcej ...

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat