Reklama

Niedziela Lubelska

Cząstka nieba

Niedziela lubelska 47/2022, str. IV

Monstrancja ma kształt Maryi Królowej Pokoju

Ewa i Tomasz Kamińscy

Monstrancja ma kształt Maryi Królowej Pokoju

Czas spędzony na adoracji Najświętszego Sakramentu jest najlepiej spożytkowanym czasem – powiedział ks. Daniel Mazurek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Codzienną adorację Najświętszego Sakramentu w parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie wprowadził pierwszy proboszcz śp. ks. Stanisław Róg 1 października 2013 r. w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski, Świętych i Błogosławionych Polskich. Przez lata dojrzewała myśl, by kaplica adoracji nabrała nowego wymiaru. Sytuacja polityczna, zwłaszcza wojna w Ukrainie, potwierdziła potrzebę realizacji idei stworzenia miejsca modlitwy o pokój. Odnowiona kaplica, jako kolejna gwiazda na płaszczu Maryi Królowej Pokoju, włączyła się w dzieło apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu.

Dom Jezusa i Maryi

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca br. wikariusz ks. Daniel Mazurek powiedział o zamyśle, by Chrystus był adorowany w monstrancji na wzór Maryi Niepokalanej, a kaplica stała się domem Jezusa i Maryi. Parafianie z entuzjazmem odnieśli się do tej inicjatywy i wsparli dzieło modlitwą i ofiarami pieniężnymi. Przebudowa kaplicy rozpoczęła się na przełomie lipca i sierpnia; trwała do początku listopada. Wnętrze kaplicy zaprojektowali Małgorzata i Jerzy Piaseccy, którzy wykonali również wiele prac artystycznych, m.in. wizerunek Jezusa Miłosiernego, a także ufundowali krzyż nad ołtarzem. Wiele prac bezinteresownie wykonali Wojciech Kalinowski i Tomasz Fiutka. Nad całością czuwał proboszcz ks. Marek Urban.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaplica adoracji

Uroczystość poświęcenia kaplicy poprzedziło modlitewne triduum, w czasie którego słowo Boże głosił ks. Daniel Mazurek. Po wieczornej Mszy św. trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, która kończyła się Apelem Jasnogórskim. W niedzielę 6 listopada proboszcz parafii św. Agnieszki na Kalinowszczyźnie i dziekan dekanatu Lublin-Wschód ks. Kazimierz Gacan odprawił Eucharystię, w czasie której modlitwą byli objęci wszyscy zmarli w ciągu 35 lat istnienia parafii. Intencje objęły też fundatorów monstrancji oraz tych, którzy w różny sposób zaangażowali się w dzieło remontu kaplicy. – Bóg chce, aby tu była oaza, gdzie przyjdziemy, by nabrać sił. Bóg, który nas kocha, uniża się względem nas, żeby tu była cząstka nieba – powiedział w homilii ks. Mazurek. Zauważył, że pierwszym krokiem odpowiedzi będzie obecność przy Najświętszym Sakramencie. Zapewnił, że czas spędzony przy Panu Jezusie jest najlepiej spożytkowanym czasem w życiu. Drugi krok to „odpowiedź kruchą miłością na miłość Boga”. Trzeci to zawierzenie Maryi, by prowadziła drogą do swojego Syna Jezusa.

Reklama

Zaproszenie

Pod koniec liturgii ks. Kazimierz Gacan poświęcił odnowioną kaplicę, ołtarz i tabernakulum. Szczególnym momentem było poświęcenie monstrancji, którą nadzwyczajni szafarze Komunii św. przenieśli w procesji z ołtarza głównego. W ten sposób kaplica adoracji stała się ogniwem rozrastającego się dzieła modlitwy o pokój pod nazwą „Gwiazdy na płaszczu Maryi Królowej Pokoju”.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele przy ul. Kasztanowej w dni powszednie rozpoczyna się po porannych Mszach św. o godz. 8 i trwa do wieczornej Eucharystii o godz. 18. W pierwszy piątek miesiąca w kaplicy jest sprawowana Msza św. o godz. 21, po której jest całonocna adoracja do godz. 7.

Więcej na www.antoni.lublin.pl

Podziel się:

Oceń:

2022-11-15 13:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Święty zachęcił do owocnego przeżycia „24 godzin dla Pana”

reche84/fotolia.com

Do owocnego przeżycia inicjatywy „24 godziny dla Pana”, służącej ponownemu odkryciu sakramentu pojednania zachęcił Franciszek na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Koncert organowy w ramach Roku Melchiora Teschnera

2024-05-20 13:14

Krystyna Pruchniewska

Zakończenie renowacji organów w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tylewicach zakończono koncertem organowym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele