Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2022, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki podczas II wojny światowej

Sytuacja Kościoła w czasie II wojny światowej wciąż jest nieznana, badania prowadzone są bardzo nieregularnie i jest to wielkie zaniedbanie polskiej historiografii – zauważył dr hab. Piotr Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Na Jasnej Górze odbyła się konferencja naukowa, zorganizowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego na podsumowanie projektu o udziale żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy ludności cywilnej, a zwłaszcza Żydom, w czasie II wojny światowej.

Profesor Skibiński podkreślił, że najmniej znane jest życie religijne, a to wielki niedostatek, bo nie wiemy o tym, co łączyło Kościół i naród w tym trudnym okresie. Mówiąc o celu prowadzenia badań naukowych i zorganizowania tej konferencji, dr Mateusz Werner, zastępca kierownika Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego, podkreślił, że skala pomocy udzielanej przez księży i siostry zakonne wciąż jest nieznana, brakuje też świadomości tej formy posługi ludzi Kościoła, a jej opisowi towarzyszą stereotypy, jakoby dotyczyła jedynie dzieci. Mottem spotkania były słowa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Konferencja była też dedykowana zasłużonemu paulinowi – o. Jerzemu Tomzińskiemu w 1. rocznicę jego śmierci.

Rzemieślnicy – artyści na Jasnej Górze

Duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, biżuteria, hafty i stroje, a nawet zbroje, tarcze i szable można zobaczyć na V Wystawie Rzemiosła Artystycznego. Ekspozycja wpisuje się w bogaty zbiór rękodzieła zgromadzonego w sanktuarium i obchodzony Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim. Usytuowana jest w nowej części bastionu św. Rocha. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że „gdy przeżywamy rozmaite tragedie i z niepokojem myślimy o przyszłości, ratują nas sztuka, kultura, wiara”. Podziękował rzemieślnikom za to, że w swej twórczości inspirują się wartościami ewangelicznymi, że jej owoce chcą prezentować na Jasnej Górze oraz że zawsze są gotowi przychodzić z pomocą temu miejscu – które ma już 640 lat – i dzięki temu może być coraz piękniejsze.

Reklama

Konsekrowani

W Spotkaniu czterech konsult konferencji wyższych przełożonych życia konsekrowanego uczestniczyli przełożeni wyżsi zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych i instytutów świeckich w Polsce. W naszym kraju żyje ponad 30 tys. osób konsekrowanych. Takie spotkania odbywają się co 3 lata, zawsze w innym miejscu.

Biskup Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań, zachęcił do wspólnego „malowania” Kościoła według woli Bożej z zachowaniem różnorodności barw. Zauważył, że tylko wtedy nie będzie on rozdarty, podzielony. Z kolei abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, podkreślił, że choć łatwiej jest o Ewangelii mówić i z Ewangelią działać, to najważniejsze jest „być”, czyli żyć konsekracją. – Jeśli tego bycia w nas nie ma, to ludzie, zwłaszcza ci zdystansowani od Kościoła, czują się rozczarowani, ale nie tylko nami, lecz także Ewangelią – powiedział.

Jasnogórski flesz

• 1 listopada – Nieszpory z wypominkami za zmarłych połączone z procesją (godz. 16.15);

• 3 listopada – czuwanie „Powołani dla powołanych”;

• 3-5 listopada – Msze św. wspólnotowe za zmarłych: paulinów, rodziców i krewnych zakonników, przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry;

• 5 listopada – 80-lecie powstania Instytutu Prymasa Wyszyńskiego; czuwanie sióstr salezjanek z okazji 100-lecia ich obecności w Polsce;

• 5-6 listopada – ogólnopolska pielgrzymka kolejarzy.

2022-10-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: z Żywca dotarła jedna z najstarszych pielgrzymek pieszych

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasną Górę dotarło 29 sierpnia kilkuset wiernych z Żywca. Szli oni w jednej z najstarszych pielgrzymek pieszych w historii przemierzania szlaków pątniczych do Częstochowy. W roku 1608 powstało w Żywcu Bractwo Różańca Świętego. Trzy lata później wspólnota zorganizowała pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy. Tegoroczni pątnicy szli już po raz 406.

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Więcej ...

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Być solą ziemi i światłem świata

Wiara

Być solą ziemi i światłem świata

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?