Reklama

Niedziela Małopolska

Postać wyjątkowa

Niedziela małopolska 38/2022, str. III

W uroczystości wzięła udział m.in. młodzież i nauczyciele z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Ewelina Dziewońska-Chudy/Niedziela

W uroczystości wzięła udział m.in. młodzież i nauczyciele z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Siła męczenników polega na tym, że do końca świadczyli o miłości Boga, aż do przelania krwi – powiedział ks. Robert Wróblewski, przedstawiciel prowincjała salezjańskiej inspektorii krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród polskich kapłanów-męczenników z okresu II wojny światowej znajduje się ks. Włodzimierz hr. Szembek, salezjanin, którego 80. rocznicę śmierci w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu uczczono 7 września w Porębie Żegoty, gmina Alwernia k. Krakowa.

Uroczysta Eucharystia w intencji ks. Włodzimierza oraz jego brata Jana Szembeka, wiceministra spraw zagranicznych II RP rozpoczęła się w kościele św. Marcina od odśpiewania Bogurodzicy przez chór młodzieżowy II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Mszę św. koncelebrowaną sprawowali m.in. proboszcz miejscowej parafii ks. Krzysztof Chromy, proboszcz z Kwaczały ks. Mirosław Kubek, a także ks. Tadeusz Szamara, salezjanin ze Skawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie uczestnicy udali się do miejsca obrad międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej przedstawicielom rodu Szembeków, w trakcie której mogli wysłuchać ciekawych prelekcji dotyczących życia i męczeńskiej śmierci ks. Włodzimierza oraz służby dyplomatycznej wiceministra Jana Szembeka. Otwierając sesję, senator RP Andrzej Pająk przytoczył wypowiedź byłego ordynariusza diecezji przemyskiej bp. Ignacego Tokarczuka: „Polska leży w szczególnym miejscu. Inne narody już dawno by wywiało, ale my jesteśmy, bo mamy wiarę i Królową Polski”. Dodał: – Naszą matką jest Polska i wszystkie instytucje powinny jej służyć tak jak ci dwaj przedstawiciele rodu Szembeków – ks. Włodzimierz na niwie Kościoła i Jan – na niwie państwa.

Na pytanie – na czym polega niezwykłość ks. Szembeka, główny organizator wydarzenia – Władysław Szeląg, prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, powiedział: – Ksiądz Włodzimierz to postać nietuzinkowa. Chociaż posiadał tytuł hrabiowski, nie czuł się szlachcicem. Urodził się w 1883 r. w Porębie Żegoty. Stosunkowo późno, bo będąc już mocno po czterdziestce, wstąpił do zakonu salezjanów. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W czasie pobytu w Skawie 9 lipca 1942 r. został aresztowany przez gestapo. Przesłuchiwany i poddawany torturom kazał przebaczać i modlić się za oprawców, bo tak postępował Chrystus. Bez zastanowienia ofiarował swoje życie w Auschwitz za nawrócenie kmdt. Rudolfa Hessa. Kapłan jest kandydatem na ołtarze.

Reklama

W liście do organizatorów prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki podkreślił ofiarność braci Szembeków w służbie Kościoła i kraju. Napisał m.in.: „(...) Ksiądz Włodzimierz hr. Szembek i jego brat Jan hr. Szembek należeli do jednej z tych rodzin, których przedstawiciele dorastali i żyli w przekonaniu, że szlachectwo zobowiązuje. Nie tylko daje przywileje, lecz przede wszystkim nakłada obowiązek służby, a Bóg, Honor i Ojczyzna to nie tylko słowa, lecz najbardziej godne kierunki naszych działań”.

Uczestnicy konferencji wysłuchali również informacji o stanie postępowania beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Szembeka, którą przekazał ks. Robert Wróblewski. Wojciech Płosa z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau opowiedział o więziennych losach salezjanina i jego obozowego kata. Z kolei prof. Wiesław Wysocki z UKSW w Warszawie przedstawił referat o Janie Szembeku.

Patronat honorowy nad wydarzeniem udzielili m.in. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, prof. Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Ana Maria Ramirez – ambasador Republiki Argentyny w Polsce oraz Beata Nadzieja-Szpila – burmistrz gminy Alwernia. Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-13 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: przez męczeństwo Stanisława widać wartość tego Kościoła!

Ks. Paweł Kłys

- Kiedy rozważamy męczeństwo świętego Stanisława trzeba się cieszyć Kościołem, który dojrzał, bo przez męczeństwo Stanisława widać wartość tego Kościoła, który rodzi męczennika. Święty Wojciech w dziejach Kościoła jest symbolem chrztu, a św. Stanisław jest symbolem bierzmowania dojrzałego Kościoła. – zauważył arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej celebrowanej w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika – Głównego Patrona Polski.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: dojrzałość to mądrość życiowa

2024-05-06 07:53

„Dojrzałość to mądrość życiowa, dzięki której mogę dokonywać wyborów zgodnych z Bożym planem” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc maturzystom z diecezji bydgoskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?