Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe logo

Znamy już logo Roku Jubileuszowego 2025. Wybrano je spośród 294 propozycji nadesłanych z 43 krajów świata na konkurs ogłoszony przez Dykasterię Ewangelizacji. Do „ścisłego finału” zakwalifikowano trzy prace, spośród których papież Franciszek wybrał propozycję autorstwa Włocha Giacoma Travisaniego. Stylizowane figury, obejmujące się nawzajem, podkreślają jedność ludzkości i reprezentują wszystkich ludzi pochodzących z czterech stron świata.

CRUX
Kłopoty nad Sekwaną

Papież zarządził wizytację archidiecezji strasburskiej. Z jakiej przyczyny? Tego w oficjalnym komunikacie przekazanym przez nuncjaturę w Paryżu nie podano. Tajemnicą poliszynela jest, że chodzi o autorytarny sposób zarządzania archidiecezją przez abp. Luca Ravela oraz o jego polityczne zaangażowanie – jest on najbardziej znanym we francuskim episkopacie zwolennikiem prezydenta Emmanuela Macrona. Arcybiskupowi zarzuca się także, że trzyma się na dystans od wiernych, preferując zarządzanie z biura.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

24 horas el diario sin limites
Miarka się przebrała

Kościół w Meksyku mówi: dość bierności i bezczynności wymiaru sprawiedliwości wobec mordowanych w tym kraju kapłanów. W ciągu ostatnich 16 lat zostało zamordowanych 50 kapłanów, a 80% tych przypadków pozostało niewyjaśnionych. Winnych nie znaleziono, a śledztwa umorzono. To stanowisko jest reakcją na zastrzelenie dwóch wiekowych jezuitów w kościele w Cerocahui, gdy próbowali pomóc się schronić w świątyni uciekającemu przed uzbrojonymi napastnikami mężczyźnie. Meksyk pozostaje najbardziej niebezpiecznym dla księży miejscem na ziemi. Po każdym z tych 50 morderstw władze zapowiadały buńczucznie i twardo, że ręka sprawiedliwości dosięgnie zabójców. Niestety, w większości przypadków skończyło się jedynie na zapowiedziach. O skali niemocy meksykańskich służb sprawiedliwości najdobitniej świadczy morderstwo kard. Juana Jesúsa Posadasa Ocampo w 1993 r. na lotnisku w Gudalajarze. Do dziś nikogo nie posadzono na ławie oskarżonych, a śledztwo zostało umorzone.

Reklama

AP
Unikalne wydawnictwo

To będzie prawdopodobnie pierwsze na świecie pismo tworzone przez bezdomnych i zmarginalizowanych dla... bezdomnych i zmarginalizowanych. Najlepiej byłoby mówić, że będzie to pismo „z bezdomnymi i zmarginalizowanymi”, jak czytamy w oświadczeniu wydawcy, którym będzie Stolica Apostolska. Pismo, wydawane w cyklu miesięcznym, będzie się ukazywać w pierwszą niedzielę miesiąca, a jego dystrybucją, na placu św. Piotra, zajmą się sami ubodzy. Tytuł: L’Osservatore di Strada (Obserwator ulicy) jest analogiczny do watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano (Obserwator Rzymski). Miesięcznik będzie opisywać historie życia bezdomnych, publikować pisane przez niektórych poezje oraz zamieszczać wykonane przez nich fotografie. Wszystko po to, by pokazać, że to tacy sami ludzie jak wszyscy inni. Pismo wystartowało w dzień święta państwowego Watykanu, czyli w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Finansowane będzie przez Stolicę Apostolską, ale mile widziane są dotacje.

abcNews
Antysemityzm rośnie w siłę

To zatrważające. W Niemczech w ub.r. zanotowano 2738 zdarzeń o charakterze antysemickim. Nawet biorąc pod uwagę, że Niemcy to kraj duży, ludny, ze sporym odsetkiem imigrantów, także muzułmańskich, ta liczba powinna być sygnałem ostrzegawczym, że u naszych zachodnich sąsiadów dzieje się coś niedobrego. Nie wszystkie te zdarzenia miały co prawda charakter kryminalny, ale dotkniętych nimi zostało prawie 1 tys. osób. W tej liczbie zanotowano sześć przypadków szczególnej przemocy, ale zawsze jest to o sześć przypadków za dużo.

Analitycy próbują dociekać, skąd bierze się ten wzrost antysemickich emocji w kraju, który na takie postawy powinien być szczególnie uwrażliwiony. Najczęściej wskazują m.in. na pandemię i związane z nią spiskowe teorie, tyle że pandemią nie można usprawiedliwiać wszystkich nieszczęść, które na nas spadają. /p.r.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-07-05 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zrobili 100 numerów

Małgorzata Cichoń

W salce parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach spotykamy się z redaktorami miesięcznika „Ave!”, którzy w listopadzie świętują wydanie setnego numeru czasopisma.

Więcej ...

Bł. Carlo Acutis i Chiara Corbella Petrillo bohaterami nietypowego wyzwania w diecezji gliwickiej

2024-05-09 11:05

Vatican News

Blisko 200 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych - bierze udział w internetowym wyzwaniu „Poznaj Bożego człowieka" w diecezji gliwickiej. To część trwającego tam Kongresu Eucharystycznego. Poprzez udział w internetowej inicjatywie wierni poznają życie i dziedzictwo błogosławionego Carla Acutisa oraz służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo. „Tu wygrywa każdy, kto przy tej okazji duchowo się rozwinie, każdy, kto po prostu pozna wartościowego człowieka" - mówi Katarzyna Kłysik.

Więcej ...

Rzeczniczka "S" o proteście przeciwko Zielonemu Ładowi: jesteśmy zdeterminowani

2024-05-09 17:31

PAP/Paweł Supernak

Związek jest zdeterminowany, żeby doprowadzić do wycofania się Polski ze złych rozwiązań Zielonego Ładu – powiedziała PAP Barbara Michałowska z biura komunikacji NSZZ Solidarność. - Przygotowujemy się na dłuższą walkę - dodała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto