Reklama

Niedziela Łódzka

W służbie Bogu i Kościołowi

Ks. Marian Mękarski i ks. Franciszek Czarnota

Ks. Paweł Gabara/Niedziela

Ks. Marian Mękarski i ks. Franciszek Czarnota

Czterech księży archidiecezji łódzkiej obchodzi 60-lecie święceń kapłańskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas jednych ze święceń prezbiteratu abp Grzegorz Ryś powiedział, że godzina święceń to czas, w którym wybiera się bycie mniejszym, a życie w kapłaństwie jest aktem mężnej pokory. 60 lat temu czterech mężczyzn podjęło decyzję o oddaniu się na służbie Kościołowi, przyrzekając posłuszeństwo i życie na wzór Chrystusa. W tym roku wyjątkowy jubileusz obchodzą: ks. Marian Mękarski, ks. Franciszek Czarnota, ks. Czesław Rosiak oraz ks. Remigiusz Wysocki, który dołączył do tego rocznika już później.

24 czerwca 1962 r. święcenia kapłańskie odbyły się w dwóch miejscach archidiecezji łódzkiej. Jednym z nich była parafia św. Katarzyny w Zgierzu, gdzie bp Jan Fondaliński udzielił sakramentu kapłaństwa ks. Rosiakowi i ks. Czarnocie. W parafii św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim, z rąk bp. Jana Kulika, święcenia prezbiteratu przyjął ks. Mękarski. – W tamtym czasie także był kryzys powołań kapłańskich, stąd decyzje, żeby święcenia odbywały się w innych miejscowościach. W kręgach kurialnych powstała myśl o promowaniu kapłaństwa w diecezji i tak zapadła decyzja na dwa miasta – Zgierz i Piotrków Trybunalski – wspomina ks. Mękarski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspominając o miejscach święceń, które obecnie odbywają się tylko w łódzkiej katedrze, należy wspomnieć o różnicy formacyjnej. Wówczas dzieliła się na niejako dwa etapy nauki – w Niższym oraz Wyższym Seminarium Duchownym. – Po szkole podstawowej, przez rok uczyłem się tkactwa, ale myśl o wstąpieniu do seminarium ciągle trwała. Tak więc złożyłem podanie do Niższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Potem kontynuowałem naukę w Wyższym Seminarium Duchownym. Było wiele wyjątkowych momentów i osób w czasie moich studiów, jednak najbardziej w pamięci utkwił mi przyjazd bp. Klepacza z kard. Wyszyńskim, który został zwolniony z Komańczy – powiedział ks. Czarnota. Wyżej wymienieni księża byli ostatnim rocznikiem, którego obowiązywała nauka w Niższym Seminarium. Obecnie w Łodzi nie ma już takich placówek.

60 lat to jednak czas dużych zmian nie tylko w seminarium, ale także w Kościele. – Niestety, ale teraz nie mógłbym się odnaleźć w seminarium, nie umiałbym. Jak widzę kleryków i młodych księży, to zauważam zupełnie inną mentalność. Kiedyś na rekolekcjach mówili o kapłanie jako alter Christus, chciało się takim być, a teraz jest chyba inaczej – zauważył ks. Mękarski. Kapłani stwierdzili, że obecne czasy są bardzo trudne, zwłaszcza dla katolicyzmu. Młodzi ludzie nie mają już tak dużego szacunku do kapłanów, nie żyją wiarą, Jezusem. Podkreślają jednak swoją wdzięczność za 60-letnią posługę i doświadczenia w kapłaństwie. Dziękują Bogu za każdy dzień i każdą osobę, którą spotkali, szczególnie w swoich parafiach: Bedoniu i Woli Rakowej. – Życzę wszystkim klerykom i księżom więcej zaufania Panu Bogu – powiedział ks. Franciszek Czarnota.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-21 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diamentowy jubileusz

Bp Edward Frankowski święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 r.

Ks. Wojciech Kania

Bp Edward Frankowski święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 r.

W bazylice katedralnej w Sandomierzu świętowano 60-lecie posługi kapłańskiej biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego.

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Dar serca

2024-05-17 19:46

Małgorzata Pabis

- Cieszymy się, że nasza akcja, którą prowadzimy od wielu już miesięcy, trwa i angażuje wciąż nowe osoby – zapewnia Małgorzata Pabis.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli