Reklama

Niedziela plus

Licheń

Rycerskie obrady

Niedziela Plus 23/2022, str. VI

Amelia Siuda-Koszela

Pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!” odbyła się XII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konwencja stanowa to coroczny ogólnopolski zjazd, podczas którego Rycerze Kolumba z całego kraju wybierają swoje władze, przyznają nagrody rycerzom, którzy zrealizowali wyróżniające się inicjatywy, i podejmują ważne decyzje dotyczące nadchodzącej działalności zakonu w Polsce. Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ rycerze spotkali się na konwencji osobiście pierwszy raz od 2019 r.; dwie ostatnie konwencje z powodu pandemii odbyły się w formie zdalnej.

Obchody tegorocznej konwencji 21 maja zainaugurowała Msza św. w licheńskiej bazylice. Liturgię sprawowało kilku biskupów i kilkudziesięciu kapelanów Rycerzy Kolumba, zaś głównym celebransem był abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kochani rycerze Kolumba, dziękuję wam za wszystko, co uczyniliście tym, którzy żyją pośród wojny; tym, którzy ratują swoje życie, a szczególnie swój najcenniejszy skarb, którym są dzieci; tym, którzy są uchodźcami ze swojej ojczyzny Ukrainy – powiedział ksiądz arcybiskup w homilii.

Reklama

Podczas Mszy św. rycerze uroczyście rozpoczęli peregrynację ikony św. Józefa. To ogólnoświatowa inicjatywa zakonu nawiązująca do minionego Roku św. Józefa, której celem jest pogłębienie nabożeństwa do św. Józefa pośród rycerzy i wszystkich wiernych w Polsce. W ramach peregrynacji wizerunki odwiedzą wszystkie parafie w naszym kraju, przy których działają Rycerze Kolumba. Obok ikon św. Józefa przedstawiciele rycerskiej wspólnoty wnieśli w uroczystej procesji relikwie bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela zakonu, a także relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny.

W konwencji wzięło udział kilkuset delegatów, którzy przybyli z rodzinami i reprezentowali rycerskie grupy działające przy parafiach, tzw. rady lokalne, z całego kraju. Nad porządkiem obrad czuwała Polska Rada Stanowa na czele z delegatem stanowym Krzysztofem Zubą, przywódcą zakonu w Polsce.

Po Mszy św. odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem biskupów, kapłanów i zaproszonych gości, podczas którego przyznano wyróżnienia i nagrody za wyjątkową działalność rycerską w ciągu ostatniego roku. Nagrodę Rodziny Roku za 30-letnią działalność charytatywną i duchową na rzecz parafii i lokalnej społeczności otrzymali Maria i Marian Kędlarscy z Wrocławia.

Nagrodę główną za działalność na rzecz społeczności przyznano radzie lokalnej Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego za zorganizowanie Centrum Miłosierdzia na granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem. – Rycerze Kolumba od początku inwazji Rosji na Ukrainę bardzo szybko zareagowali na potrzeby uchodźców, którzy przekraczali granicę. W ciągu 3 dni powstał Namiot Miłosierdzia, w którym matki z dziećmi mogły skorzystać z pomocy udzielanej przez rycerzy – zaznaczył Marcin Piętak, dyrektor ds. programowych Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce są obecni od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków, którzy działają w ponad 200 parafiach na terenie trzydziestu diecezji. Delegatem stanowym, przywódcą Rycerzy Kolumba w Polsce jest Krzysztof Zuba, a kapelanem stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-31 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Licheń. 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Mszą św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej rozpoczęły się uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Licheniu. Eucharystii o godz. 16.00 przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty marianów

Więcej ...

Jaki jest ulubiony przysmak nowego papieża? Powstaje szlak turystyczny Leona XIV

2025-05-12 09:03
W Peru powstanie szlak turystyczny zadedykowany papieżowi Leonowi XIV

Zdjęcie poglądowe/Adobe Stock

W Peru powstanie szlak turystyczny zadedykowany papieżowi Leonowi XIV

W diecezji Chiclayo, na północnym zachodzie Peru, powstaje szlak turystyczny zadedykowany papieżowi Leonowi XIV, który przez osiem lat pracował w tym rejonie Ameryki Południowej.

Więcej ...

Abp Gänswein: Leon XIV będzie budował mosty

2025-05-12 21:04
abp Georg Gänswein

Włodzimierz Rędzioch

abp Georg Gänswein

„Leon XIV będzie budował mosty, tak jak jego poprzednik, ale uczyni to w innym kontekście i w innym stylu niż Franciszek” - powiedział w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” były sekretarz osobisty Benedykta XVI, a obecnie nuncjusz apostolski na Litwie, Łotwie i w Estonii, arcybiskup Georg Gänswein.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Leon XIV

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Wiara

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża