Reklama

Niedziela Świdnicka

Dwie świątynie

Na rocznicową Eucharystię przybyli także parafianie z sąsiednich wiosek

Ks. Grzegorz Umiński

Na rocznicową Eucharystię przybyli także parafianie z sąsiednich wiosek

Na szóstą rocznicę poświęcenia kościoła w Mrowinach proboszcz parafii ks. Paweł Szajner zaprosił z okolicznościowym słowem bp. seniora Ignacego Deca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homiletycznych rozważaniach bp Dec skupił się na temacie świątyni. Wspominał wydarzenie sprzed sześciu lat, kiedy to miejscowy kościół został poświęcony na większą chwałę Bogu i na pożytek ludzi.

Świątynia jerozolimska

Nawiązując do odczytanego słowa Bożego biskup senior przypomniał historię budowy świątyni jerozolimskiej, którą wzniósł w X wieku przed Chrystusem król Salomon. – Świątynia była zwornikiem i centrum życia całego narodu izraelskiego przez ponad dziesięć wieków. To do niej corocznie każdy Izraelita pielgrzymował, aby dziękować Bogu za wybawienie z niewoli egipskiej. Świątynia na przestrzeni wieków niszczona, zawsze była odbudowywana i pilnowano, żeby była najświętszym miejscem, nie tylko w Jerozolimie, ale i w całym państwie izraelskim. To właśnie w tej świątyni 40 dni po narodzeniu ofiarowano Jezusa. W tej samej świątyni także znaleziono dwunastoletniego Jezusa, który prowadził dialog z ówczesnymi znawcami Pisma Świętego – przypominał homileta, dodając, że w 70. roku po narodzeniu Chrystusa świątynia została zniszczona, w wyniku najazdu wodza rzymskiego Tytusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świątynia Boża

Biskup wspominał także o powstałej w IV wieku papieskiej bazylice na Lateranie, która jest najważniejszym kościołem na świecie, z uwagi na to, że jest to katedra biskupa Rzymu. Jednak świątynia, to nie tylko budowla materialna, bo także każdy ochrzczony jest Bożą świątynią dla Ducha Świętego.

Reklama

– Dziękujmy Bogu, że w Polsce świątynie się jeszcze buduje. Jeszcze nie mam takich przypadków, że się świątynie zamyka, ale może być różnie. Dlatego, moi drodzy, pilnujmy naszych świątyń i dbajmy o nie. Przychodźmy i nawiedzajmy nasze świątynie. Tak się czasami martwimy, czy wszyscy wrócą do kościoła po pandemii. Dbajmy zarówno o te świątynie materialne, jak i o świątynie naszego ciała. Niech Bóg będzie obecny w naszych sercach i naszych świątyniach – zachęcał bp Dec.

Kartka z historii

Przypomnijmy, że parafia Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach została erygowana 21 grudnia 2008 r. W jej skład weszły cztery miejscowości. Jej pierwszym proboszczem został ks. kan. Paweł Szajner. Do czasu budowy nowej świątyni rolę kościoła parafialnego pełniła mała cmentarna kaplica. W 2011 r. rozpoczęto budowę kościoła, a rok później wmurowano kamień węgielny. Przez kilka lat w budowę sakralnego obiektu zaangażowani byli mieszkańcy Mrowin, Krukowa, Łażan i Zastruża. Z własnej woli chętnie przychodzili na plac budowy. Mimo że były osoby, które twierdziły, że nie ma sensu budować w Mrowinach kościoła, to dzięki zaangażowaniu tych, którzy utożsamiali się ze wspólnotą parafialną i dzięki ich ofiarności świątynia powstała. Dzięki życzliwości sióstr elżbietanek parafia otrzymała sprzęty liturgiczne ze zlikwidowanej kaplicy szpitalnej w Świdnicy. Cztery lata później uroczystego poświęcenia nowego kościoła dokonał bp Ignacy Dec, była to niedziela 15 listopada 2015 r.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-23 07:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Umiejmy być wdzięczni za łaskę bycia Kościołem i w Kościele

Maciej Orman/Niedziela

– Umiejmy być wdzięczni Bogu za łaskę bycia w Kościele oraz bycia Kościołem Jezusa Chrystusa – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 29 października w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Sumie pontyfikalnej z okazji 95. rocznicy utworzenia diecezji częstochowskiej i 70. rocznicy poświęcenia świątyni.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak

2024-05-22 10:43
ks. prałat Mirosław Ratajczak

archiwum Niedzieli

ks. prałat Mirosław Ratajczak

21 maja 2024 roku zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 80 lat życia i 57 lat kapłaństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...