Reklama

Niedziela Legnicka

Nie boimy się kryzysów

Mimo obostrzeń udało się zorganizować wiele spotkań

Archiwum poradni

Mimo obostrzeń udało się zorganizować wiele spotkań

„Ratunek w kryzysie rodziny – zawsze i dla każdego” – to misja Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molla w Lubinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Placówka już od 6 lat niesie bezpłatną i anonimową pomoc mieszkańcom Lubina i okolic, a na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy objęła swoim działaniem szerszy teren: całe Zagłębie Miedziowe. Było to możliwe dzięki realizacji projektu „Nie boimy się kryzysów, czyli profilaktyka i zwalczanie kryzysów w rodzinach na terenie Zagłębia Miedziowego”. Projekt został w całości sfinansowany z darowizny Fundacji KGHM Polska Miedź.

Spotkania, spotkania…

Działania w ramach projektu obejmowały przede wszystkim indywidualne spotkania ze specjalistami: terapeutą rodziny, terapeutą uzależnień, psychoterapeutą, terapeutą NEST i doradcą rodzinnym. Miały one charakter zarówno profilaktyczno-edukacyjny, jak i terapeutyczny. W ramach projektu przeprowadzono ponad 600 tego typu spotkań. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Fakt, że mieszkańcy Zagłębia coraz częściej w kryzysach rodzinnych widzą potrzebę pomocy specjalisty i nie czekają z jej poszukiwaniem do ostatniej chwili, napawa optymizmem. Ewidentnie widać, że korzystanie w takiej sytuacji z pomocy eksperta, przestaje powoli być tematem tabu, zwłaszcza, że w poradni można liczyć na pełną anonimowość spotkań (podczas rejestracji wystarczy podać tylko swoje imię). Cieszy też zainteresowanie profilaktyką kryzysów, chęcią konsultowania wątpliwości czy mniejszych problemów ze specjalistami, bo jest to wyraźny sygnał, że wzrasta świadomość na temat uzależnień, komunikacji w rodzinie czy też problemów psychologicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warsztaty i wykłady

Z dużym zainteresowaniem spotkały się również warsztaty i wykłady przeznaczone głównie dla rodziców. Projekt zakładał prowadzenie ich w szkołach Zagłębia Miedziowego – odbyło się kilka takich spotkań. Dyrektorzy szkół, którzy zechcieli podjąć współpracę z poradnią mogli wybierać tematy spotkań z rodzicami z szerokiej oferty (m.in. depresja u dzieci i młodzieży, bunt nastolatka, uzależnienia XXI wieku, komunikacja w rodzinie itp.). Większość spotkań grupowych, z uwagi na wprowadzone w trakcie projektu obostrzenia sanitarne, musiała odbyć się on-line. Okazało się jednak, że i one trafiają do zainteresowanych odbiorców, pojawiły się nawet sygnały, że niektórym osobom łatwiej jest wziąć udział w spotkaniu on-line niż w stacjonarnym. Przeprowadzono wykłady dla rodziców o motywowaniu dzieci do nauki (w trzech grupach wiekowych), cykl spotkań Wieczorne rozmowy rodziców o… (tematy dotyczyły m.in. dzieci w pandemii, przeżywania żałoby, uzależnień, rekonstrukcji rodziny, relacji w rodzinie itp.), a także wykłady Rodzicu, odpuść oraz Kryzys – przystanek na drodze do lepszych relacji. W samych spotkaniach grupowych (zarówno stacjonarnych jak i on-line) wzięło udział blisko 400 osób.

Reklama

Odbiór działań prowadzonych w ramach projektu był bardzo pozytywny. Według ankiet przeprowadzonych wśród uczestników spotkań grupowych, 90% ankietowanych oceniło spotkania jako rewelacyjne lub bardzo dobre. Najbardziej jednak cieszy, że 98% ankietowanych deklaruje wykorzystanie wiedzy zdobytej w ramach warsztatów i wykładów w codziennym życiu. Pozwala to zakładać, że rezultaty projektu będą trwałe nawet długo po jego zakończeniu, gdyż uczestnicy zostali wyposażeni w umiejętności, które pozwolą im zapobiegać powstawaniu kryzysów w ich rodzinach, umiejętności, które faktycznie będą wykorzystywać.

Ciąg dalszy nastąpi

Choć projekt trwający rok już się zakończył, Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molla w Lubinie kontynuuje swoje działania, nadal można korzystać z bezpłatnych, indywidualnych spotkań z terapeutą uzależnień, terapeutą rodzin, psychologiem, doradcami rodzinnymi, pedagogiem, logopedą i innymi specjalistami. Jest to możliwe dzięki realizacji zadania publicznego, finansowanego ze środków Gminy Miejskiej Lubin. W ramach tego zadania, po wakacjach, poradnia planuje zaoferować kolejne spotkania warsztatowe, tym razem, o ile będzie to możliwe, w tradycyjnej, stacjonarnej formie.

Więcej o poradni na stronach: www.pr.diecezja.legnica.pl/lubin oraz www.facebook.com/poradniajbm

Podziel się:

Oceń:

2021-08-03 11:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Łódź: Dzień flagi narodowej

2024-05-03 09:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...