Reklama

Edukacja

Częstochowa: VI Ogólnopolski Kongres Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie

Ks. dr Marek Dziewiecki

Ks. Mariusz Frukacz

Ks. dr Marek Dziewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cywilizacja miłości, komunikacja w rodzinie oraz sens seksualności to tematyka VI Ogólnopolskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie, który odbył się 20 kwietnia w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie.

„Bardzo ważne jest w dzisiejszej rzeczywistości podejmowanie tak istotnego tematu jak wychowanie do życia w rodzinie i kwestia komunikacji w rodzinie” - podkreśliła, otwierając Kongres Katarzyna Wilk dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pytanie jak wobec współczesnych zagrożeń można budować cywilizację miłości odpowiedziała w swoim wykładzie dr hab. Maria Ryś, profesor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Cywilizacja miłości to postulat skierowany do wszystkich - podkreśliła Ryś i przypomniała za św. Janem Pawłem II, że „cywilizacja miłości zakłada prymat osoby nad rzeczą, być nad mieć, etyki nad techniką i miłosierdzia nad sprawiedliwością”.

Prelegentka podkreśliła, że w pracy wychowawczej z młodym człowiekiem ważna jest pomoc w leczeniu ludzkich zranień. Według dr hab. Marii Ryś „wielkim zagrożeniem dla współczesnych badań w dziedzinie psychologii i seksuologii jest nieuczciwość naukowców, fałszowanie wyników badań, czego przykładem były badania Alfreda Kinseya i Johna Moneya".

Prelegentka przypomniała, że „zaspokojenie ludzkich potrzeb odgrywa ogromną rolę w budowaniu cywilizacji miłości”. - Pierwszą potrzebą jest bycie osobą kochaną - podkreśliła i wskazała za Garym Chapmanem na pięć języków miłości, a mianowicie: słowną akceptację, czuły dotyk, czas poświęcony dla drugiego człowieka, pomoc okazaną drugiemu i prezent.

„W cywilizacja miłości bardzo ważne jest budowanie więzi, odzwierciedlanie uczuć, a także stawianie granic, bo człowiek potrzebuje jasnych granic” - kontynuowała dr hab. Maria Ryś.

Na zakończenie profesor UKSW wskazała na problem przebaczenia. - Nie da się zbudować cywilizacji miłości bez przebaczenia, które nie jest jedynie pojednaniem i zapomnieniem - mówiła Ryś i dodała, że „nauczyciel może być czasem jedyną ewangelią, którą przeczyta dziecko”.

Reklama

Zagadnienie „komunikacji w rodzinie jako podstawę relacji z innymi” omówiła dr Elżbieta Napora z Wydziału Nauk Społecznych Akademii Jana Długosza w Częstochowie. - Komunikacja jako podstawa relacji z innymi jest ekspresyjna, instrumentalna i budująca osobę - mówiła dr Napora i dodała, że „bardzo ważny jest język pełen szacunku i nie wykluczający nikogo”.

Bardzo szeroko prelegentka omówiła relacje matka - córka i matka - syn.

Natomiast ks. dr Marek Dziewiecki wykładowca na UKSW w Warszawie poruszył temat „sensu seksualności”. Przypomniał, że „warunkiem wychowania jest rozumienie wychowanka”. - Seksualność dla ludzi wychowanych w tej dziedzinie jest błogosławieństwem, jest miejscem potwierdzenia miłości. Taka seksualność jest miejscem odpowiedzialnego przekazywania życia - mówił ks. Dziewiecki.

Prelegent podkreślił również, że „łączenie seksualności z przyjemnością to fatalny pomysł wychowawczy” i dodał, że taki model seksualności reprezentują edukatorzy seksualni skupieni w Grupie Edukatorów Seksualnych „Ponton”. Jego zdaniem „działalność tej grupy jest szczególnie szkodliwa dla wychowania seksualnego i grupa ta posługuje się kłamstwami gdyż przepisywanie antykoncepcji nastoletnim dziewczętom opisuje jako "świadczenie zdrowotne" i podtrzymuje mit, że prezerwatywa "zabezpiecza" seks.

„Sensem seksualności nie jest przyjemność emocjonalna”. - kontynuował ks. Dziewiecki i dodał, że „sensem seksualności jest potwierdzenie miłości i przekazywanie życia”.

Prelegent zaznaczył, że „ważne jest dorastanie do miłości”. - Współżycie seksualne nie jest istotą miłości. Tylko w miłości małżeńskiej miłość i współżycie seksualne idą w parze - powiedział ks. Dziewiecki.

Reklama

„Czystość, wstrzemięźliwość jest motywowana miłością” - kontynuował prelegent i dodał, że „miłość nie jest akceptacją”. - Kochać to tak się odnosić do kochanej osoby, że jej chce się przy nas żyć - podsumował ks. Dziewiecki.

Moderatorem Kongresu była Elżbieta Doroszuk, nauczyciel konsultant RODN „WOM” w Częstochowie.

Kongres poprzedziło seminarium dla nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych, które 19 kwietnia poprowadziły: Barbara Charczuk i Teresa Król. Również 19 kwietnia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. w intencji uczestników Kongresu.

Kongres został zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie wspólnie ze Stowarzyszeniem KREATYWNI.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-21 07:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zachęceni do świętości

Krzysztof Kunert

Więcej ...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws. artykułu opublikowanego na portalu wiez.pl

2024-05-10 17:42

M.K.

W nawiązaniu do artykułu „«Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?» Pytania do abp. Tadeusza Wojdy”, opublikowanego na portalu wiez.pl 9 maja 2024 roku, rzecznik archidiecezji gdańskiej wydał oświadczenie, którego tekst w całości publikujemy poniżej.

Więcej ...

Polskie dzwony i ...muezzini

2024-05-11 17:46

Archiwum TK Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto