Reklama

Polska

Łódź: bp Marczak przyjął święcenia biskupie

Bp Marek Marczak

Ks. Józef Janiec

Bp Marek Marczak

46-letni ks. Marek Marczak – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjął w sobotę 11 kwietnia święcenia biskupie. Papież Franciszek mianował go 28 lutego biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Nowo wyświęcony będzie 150. i zarazem najmłodszym biskupem w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sakry biskupiej ks. Marczakowi udzielił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore oraz abp. Władysławem Ziółkiem, emerytowanym arcybiskupem Łodzi. Przed przyjęciem święceń złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności papieżowi i jego następcom.

Abp Jędraszewski w okolicznościowym kazaniu zwrócił uwagę na biskupie zawołanie nowego biskupa pomocniczego - początkowe słowa Psalmu 27 „Dominus lux mea” („Pan światłem moim”). - Na przekór współczesnej kulturze, która karze człowiekowi powodować się tylko własnymi emocjami pragniesz głosić wobec wszystkich, że jedynie Chrystus jest Światłością świata i tylko ten kto idzie za nim, nie będzie chodził w ciemności – podkreślił metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zachęcał biskupa-nominata, by nie bał się nieść Chrystusa wszędzie. - Nie bój się przyczyniać do tego, by to właśnie jemu otwierano granice współczesnych systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji i rozwoju – apelował.

Abp Jędraszewski życzył też nowemu biskupowi pomocniczemu, by przyjmując biskupią mitrę jako znak zobowiązania, „zawsze jaśniał nad nim blask osobistej świętości”. – Weź w swe dłonie biskupi pastorał i jak prawdziwy i nieugięty pasterz idź! Idź do tych, którzy spełniają wymagania prawdy, których uczynki zostały dokonane w Bogu. Idź – może jeszcze bardziej do tych, którzy ciągle jeszcze znajdują się w „cienistej krainie śmierci”. – wzywał.

Przeczytaj także: Pokój tobie, Marku, mój ewangelisto...

Nowemu biskupowi życzył, by ci, którym będzie głosił Ewangelię „ujrzeli światło wielkie”. - Niech na skutek twojego świadectwa życia wzejdzie dla nich światło Chrystusa – prosił. Metropolita łódzki apelował też, by jego nowy współpracownik szedł „z miłością zwłaszcza do biednych i zagubionych, tych których nie chcą dostrzec możni tego świata”. Zapewnił nowego biskupa o swojej modlitwie, jak również o modlitwie zebranych w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki oraz licznych wiernych – w archidiecezji i w Polsce. Życzył mu, by stał się chlubą Kościoła.

Reklama

W uroczystej Mszy św. w czasie, której bp Marczak przyjął święcenia biskupie uczestniczą liczni goście z kraju i zagranicy. Z Watykanu przybył pochodzący z archidiecezji łódzkiej Papieski Jałmużnik abp Konrad Krajewski, obecni są też przedstawiciele Episkopatu Polski, przybyli też przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich.

Bp Marczak pochodzi z archidiecezji łódzkiej, urodził się 17 lutego 1969 r. w Piotrkowie Trybunalskim. 11 czerwca 1994 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Władysława Ziółka.

Decyzją papieża Franciszka będzie biskupem tytularnym Lentini i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Na swoje biskupie zawołanie wybrał początkowe słowa Ps. 27 „Dominus lux mea” („Pan światłem moim”).

Obecnie jest najmłodszym polskim biskupem - młodszy o 7 dni od do tej pory najmłodszego biskupa Damiana Bryla - biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.

Zobacz zdjęcia: Sakra biskupia ks. Marka Marczaka

Podziel się:

Oceń:

2015-04-11 14:29

Wybrane dla Ciebie

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?