Reklama

List do Przyjaciół idei św. Jana Pawła II Patrona Europy!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kochani Bracia i Siostry!

Podpisaliście list do Ojca Świętego Franciszka, by ogłosił św. Jana Pawła II Patronem Europy. Inicjatywa tej idei zrodziła się w Ruchu „Europa Christi”. Od początku tej inicjatywie błogosławił kard. Stanisław Dziwisz, osobisty wieloletni Sekretarz Świętego Papieża Polaka. Zawsze też był życzliwy dla idei Ruchu „Europa Christi” przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Zebraliśmy prawie 20 tysięcy podpisów. Przekazaliśmy je Ojcu Świętemu Franciszkowi przez pośrednictwo Przewodniczącego KEP, który w imieniu polskich biskupów poprosił Papieża, by ogłosił św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To bardzo ważny moment, gdy Europa i świat przeżywają katastroficzny czas pandemii koronawirusa. Mały wirus może pokonać ludzi na Ziemi. Dlatego tym bardziej potrzebujemy powrotu do Boga, który przecież jest obrażany w sposób ewidentny zwłaszcza przez tzw. społeczeństwa nowoczesne.

Dobrobyt i ludzka pycha zawróciły ludziom w głowie. Bluźnierstwo i zuchwałość wobec Boga Stworzyciela nieba i Ziemi zapanowały w Europie. Chrystus ośmieszony – jak pisał nawracający się marksista Leszek Kołakowski.

Św. Jan Paweł II był człowiekiem nie tylko uczonym, ale przede wszystkim mądrym i świętym. To on w swoim wielkim pontyfikacie odbył 104 pielgrzymki do wszystkich zakątków Ziemi. Wszędzie głosił Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Przypominał o wartościach podstawowych. Przewidywał zbliżającą się katastrofę, zwłaszcza katastrofę Europy. Jakże znamienne było pytanie skierowane podczas pielgrzymki do Francji: „Francjo, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”.

Idąc tym śladem Jana Pawła II można sparafrazować to pytanie i zapytać: Europo, co zrobiłaś ze swoim chrztem? Polsko, co zrobiłaś ze swoim chrztem?

Europa rzeczywiście zapomniała jak się nazywa, zapomniała o swojej chrześcijańskiej tożsamości, o swojej chrześcijańskiej kulturze i swoim zakorzenieniu w Ewangelii.

Reklama

Patrzymy na bezradność systemów. Unia Europejska nie zdaje egzaminu. Niektórzy ważni urzędnicy denerwują się, że część krajów zamyka granice przed ekspansją kononawirusa. To jest zrozumiałe, trzeba się bronić. Już widać, że obrona ma charakter narodowy. To jest związane z prawem naturalnym. Nawet pyszne europejskie euro przestaje mieć znaczenie. Poza tym padają pytania o całą gospodarkę. Zagrożenie ma wymiar globalny. I tutaj padają pytania o prawdziwy świat wartości. Wydaje się, że jesteśmy u progu wielkich rekolekcji, które podejmą tematy podstawowe dla człowieka na Ziemi. Ziemia przecież jest tylko niewielkim tworem w ogromie przestrzeni wszechświata. Człowiek współczesny ma jakieś rozpoznanie tej wielkości, ale często ulega sugestiom pseudonaukowców, którzy ukazują obraz wydumany wizją neomarksistowską i ateistyczną. Ta wizja przybiera postać naukowej, co jest całkowitym kłamstwem i oszustwem. Przecież to rozum powinien porządkować rzeczywistość. Choćby zasada przyczynowości sprawczej. Poza tym zniewolenie umysłu spowodowane przez ateistycznych filozofów pozbawia ludzi samodzielnego myślenia i pewnej rozumowej oczywistości. Szkoda, że współczesna medycyna, która ma tak niezwykłe osiągnięcia, jako także nauka o precyzji ludzkiego organizmu, nie ukierunkowuje swojego zamyślenia w kierunku zamyślenia metafizycznego. Może właśnie czas pandemii, który wskazuje, że obecnie najbardziej zagrożony jest człowiek, przynagli ludzi do pewnej filozoficznej głębi i pokaże człowieka i jego los na Ziemi, jako coś bardziej wyposażonego w sposób obiektywny i pogłębiony. Umiejscowi człowieka, jako kogoś obdarzonego przez Stwórcę wielkim powołaniem i przeznaczeniem.

Ruch „Europa Christi” pragnie otworzyć drzwi Chrystusowi.

Podziel się cytatem

Ateizm bardzo skrzywdził Boga Stworzyciela nieba i Ziemi, ale także skrzywdził człowieka. Krzywda ludzka została spowodowana przez ateistów XX wieku. II wojna światowa została wywołana przez ludzi, którzy nie wierzyli w prawdziwego Boga objawionego w Biblii. Współczesny ateizm idzie w tym samym kierunku. Jest on wypaczeniem idei prawdziwego humanizmu, który wypływa z przesłania filozofii greckiej, prawa rzymskiego opartego na prawie naturalnym, zaś przesłanie ewangeliczne ubogaca prawo naturalne mocą objawiającej się miłości, która wychodzi z Istoty Boga, który jest samą Miłością. A ateizm chiński przysłał nam koronawirusa.

Reklama

Opcja chrześcijańska stwarza wizję zbudowaną na prawie naturalnym, uwzględniającym prawa biologiczne zbudowane na rozumności i ubogacone ewangelicznym przesłaniem miłości Boga i bliźniego. I to jest najpiękniejsze przesłanie.

Te myśli towarzyszyły mi przy powoływaniu Ruchu „Europa Christi”. Ten Ruch pragnie otworzyć drzwi Chrystusowi. Tego tak bardzo pragnął św. Jan Paweł II. Wszystkie dotychczasowe kongresy Ruchu „Europa Christi” podejmowały tematykę chrześcijańskiej wizji Europy.

Obecnie jesteśmy w bardzo ważnym momencie, który będzie decydującym dla losów świata. Uważam, że już czas najwyższy, by na oścież otworzyć drzwi dla Chrystusa. Oczywiście, widać wyraźnie, jak działa szatan. Wchodzi wielokrotnie w drzwi Europy, nawet w drzwi, których się nikt nie spodziewał. Z bólem słyszymy byłych księży czy zakonników, którzy z nienawiścią mówią o Kościele, a nawet o naszym wspaniałym św. Janie Pawle II. To budzi nie tylko zdumienie, ale i jest znakiem, jak dalece może wchodzić piekło. Nie na darmo Matka Najświętsza pokazała dzieciom fatimskim wizję piekła, do którego idą grzesznicy. O tym także dzisiaj trzeba powiedzieć ludziom w Europie, bo nie chcą dostrzegać całokształtu Bożego Objawienia.

Pojęcie „Europa Christi” jest bardzo czytelne, czytelne także w Kościele. Kościół przecież musi być bardzo jasny i czytelny. Przecież Chrystus powiedział: Ja jestem światłością świata. Te słowa nie wymagają żadnych dopowiedzeń. A więc ciągle oczekujemy jasności ze strony Kościoła. Ta jasność tak bardzo jest oczekiwana w czasach niezwykłego zamętu w dniach trwogi. A w wymiarze światowym może stać się główną busolą ludzkości. Dlatego trzeba się bardzo modlić za papieża, który jest Chrystusową skałą, na której Chrystus buduje swój Kościół. Musimy także zauważyć, że racją stanu dla wszystkich chrześcijan jest szacunek i wierność wobec Kościoła. Nie na darmo od pewnego czasu szatan ze zdwojoną siłą uderza w Kościół, w ludzi Kościoła i jego instytucje. Ruch „Europa Christi” jest ruchem misyjnym, który w sposób oczywisty podejmuje zadania wyznaczone przez Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie”. Przypomnimy: „Ja się na to narodziłem, i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie”. Zauważmy, w jak dramatycznym momencie Chrystus wypowiedział te słowa, dlatego są one tak bardzo zobowiązujące. To wielkie zobowiązanie dla Kościoła i dla wszystkich ochrzczonych i bierzmowanych. „Omnia instaurare in Christo” – mówił św. Pius X. Odnowić wszystko w Chrystusie. To jest bardzo ważne zawołanie, bo ewangeliczna misja wydaje się, że w wielu środowiskach zaśniedziała. A przecież Chrystus może wszędzie powrócić ze swoją boską mocą i zbawczym działaniem. Może człowiekowi przywrócić sens życia. Ta wizja, którą On nam zaproponował jest oczywista, przyjazna wszystkim. Można się tylko dziwić, że tylu ludzi nie dostrzega przepięknej wizji człowieka, świata i wszechświata, a wybiera mielizny, często pozbawione sensu.

Dlatego trzeba dzisiaj zwrócić się do Chrystusa, by powrócił do Europy. W Europie żyją jeszcze miliony chrześcijan. Są rozproszeni, bo rozmaite struktury powodują ich zróżnicowanie. Solidarność chrześcijan mogłaby spowodować, by Europa dostrzegła swoją chrześcijańską tożsamość. Ruch „Europa Christi” bardzo zabiega o to, by Chrystus znalazł swoje godne miejsce w chrześcijańskiej Europie. Wzywamy wyznawców Chrystusa, by się policzyli, by solidarnie opowiedzieli się za Chrystusem, by zjednoczyli się w Świętym Kościele. To wszystko będzie możliwe jeżeli Europa wróci do modlitwy, do refleksji, a także do pokuty, bo to jest warunek do prawdziwego nawrócenia. Powtarzamy ciągle za św. Janem Pawłem II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-03-26 18:46

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06
Abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...