Reklama

Gospodarka

Kadry dla przemysłu. Sposób na przyszłość polskiej gospodarki

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 60-61

Adobe.Stock

Rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach będzie mocno uzależniony od jakości kształcenia zawodowego i zdolności biznesu do współpracy z sektorem edukacyjnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. stworzyła program „Kadry dla przemysłu”, który jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przez współczesny rynek pracy.

Od blisko 30 lat ARP S.A. aktywnie wspiera polskich przedsiębiorców w prowadzeniu i rozwijaniu działalności. Kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorstw obejmuje pomoc w restrukturyzacji, zniżki podatkowe w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych, a także szeroką ofertę usług finansowych – pożyczek, leasingu i faktoringu. Wspomagając konkretnych przedsiębiorców, ARP S.A. przyczynia się do rozwoju całej polskiej gospodarki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ostatnich latach ARP S.A. rozwija swoją działalność zgodnie z założeniami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Spółka otwiera się coraz bardziej na współpracę z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, a także stymuluje innowacje w gospodarce. Warunkiem zbudowania innowacyjnej, a więc zdolnej do konkurowania na globalnych rynkach, gospodarki jest stworzenie odpowiedniego zaplecza kadrowego dla polskich firm. Brak wykwalifikowanych kadr to jedna z najczęściej wskazywanych przez polskich przedsiębiorców barier rozwojowych. Dlatego ARP S.A. przygotowała program „Kadry dla przemysłu”, którego głównym zadaniem jest budowanie mostów między światem biznesu a branżą edukacyjną, na poziomie kształcenia zarówno zawodowego, jak i akademickiego.

Reklama

– Tylko w zeszłym roku aż 58% polskich średnich i dużych firm w badaniu zleconym przez Grand Thornton International wskazywało, że problem z dostępnością kadr uniemożliwia im szybszy rozwój. W ARP S.A. mamy świadomość wagi tego wyzwania, z którym mierzy się dziś i mierzyć się będzie w najbliższych latach polska gospodarka. Nie czekamy jednak z założonymi rękami. Stworzony przez nas program „Kadry dla przemysłu” działa już od 2 lat i coraz wyraźniej widzimy, jak potrzebna była to inicjatywa – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Zarządu ARP S.A.

Kadry dla przemysłu – filozofia działania

Działanie i rozwój programu „Kadry dla przemysłu” bazują na trzech ważnych założeniach.

Po pierwsze, ARP S.A. kładzie duży nacisk na stymulowanie współpracy między biznesem a szkołami branżowymi i technikami. Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym daje przedsiębiorcom narzędzia, które są zachętą do bezpośredniej współpracy ze szkołami i włączenia się w proces budowania zaplecza kadrowego już na etapie kształcenia. ARP S.A. chce wyznaczać standard działania dla przedsiębiorstw – wprowadza we wszystkich spółkach z Grupy ARP zasady, które pozwolą wykorzystać te możliwości.

Drugim elementem myślenia o rozwoju kadr dla przemysłu jest odbudowanie pozycji szkolenia branżowego. Powoli odbudowywany prestiż techników zachęca absolwentów szkół podstawowych do wyboru ścieżki kształcenia zawodowego. Ten proces należy wzmocnić przez budowę bazy warsztatowej i wypracowanie modelu kształcenia dualnego, a więc takiego, w którym kształcenie jest efektem kooperacji szkoły i przedsiębiorstw.

Po trzecie, budowa nowego modelu rozwoju kadr dla przemysłu powinna maksymalnie wykorzystać środki, które na ten cel udostępnia Unia Europejska. W nowej perspektywie budżetowej do Polski trafią kolejne pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. Od tego, w jaki sposób wykorzysta je Polska, w dużej mierze będzie zależeć kształt rynku pracy w najbliższych latach.

Reklama

– Niedobory na rynku pracy, kompetencje niedopasowane do potrzeb przedsiębiorstw, czwarta rewolucja przemysłowa z jej nowymi wymaganiami technologicznymi – skala wyzwań, które stają przed polskim rynkiem pracy, jest ogromna. Wiemy jednak, jak sobie z nimi radzić, i dostrzegamy ogromny potencjał w dostępnych zasobach, które pozwolą sprostać oczekiwaniom stawianym przez przyszłość. ARP S.A. nie tylko sama wprowadza niezbędne zmiany w swoich spółkach, ale przede wszystkim stara się inicjować i wspierać te zmiany wśród polskich przedsiębiorców – podkreśla prezes Kolczyński.

Konkretne projekty

„Kadry dla przemysłu” to nie tylko idea, ale przede wszystkim konkretne projekty wspierające adaptację rynku pracy do wymagań nowoczesnej gospodarki. Jednym z nich jest „Rozwój kadr sektora kosmicznego”. Branża kosmiczna jest dziś jedną z najbardziej perspektywicznych i innowacyjnych dziedzin gospodarki. Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej jest od zaledwie 7 lat, ale już teraz rodzime firmy osiągają przychody na poziomie 150 mln zł rocznie, a ok. 300 podmiotów działających w branży daje zatrudnienie 3 tys. pracowników. Sektor kosmiczny to modelowy przykład, który pokazuje konieczność łączenia kompetencji biznesowych i naukowych.

Zainicjowany przez ARP S.A. program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” pozwala absolwentom studiów o kierunkach technicznych i młodym naukowcom na odbycie stażu w firmach z branży kosmicznej. Jest to pierwszy taki program w Polsce i jeden z trzech realizowanych w Europie. O skali jego sukcesu świadczy fakt, że blisko 70% uczestników znajdowało stałe zatrudnienie w firmach, w których odbywali staż. Wielu zebrane doświadczenie otwierało drogę do kariery w firmach międzynarodowych. Program realizowany we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego zyskał uznanie również w oczach studentów, otrzymując Nagrodę Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”, którą przyznaje Parlament Studentów RP.

Kolejny projekt ARP S.A. realizuje w porozumieniu ze Zgromadzeniem Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. To konkurs na najlepszą pracę magisterską, inżynierską i licencjacką w obszarze innowacji, restrukturyzacji i efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dla studentów i absolwentów uczelni zawodowych to doskonała okazja, by wyniki swojej pracy naukowej zaprezentować poza murami akademii i zainteresować nimi przedsiębiorstwa. ARP S.A. wyróżnia i nagradza najlepsze prace, a cała inicjatywa służy budowaniu pomostów, które połączą potencjał wiedzy akademickiej z praktycznym doświadczeniem biznesowym.

Pytania o kluczowe kwestie

Dotychczasowe działania ARP S.A. w zakresie kształtowania nowego modelu rozwoju kadr zostaną podsumowane w trakcie konferencji „Kadry przyszłości – kadry dla przemysłu”, nad którą patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda. Wydarzenie planowane było pod koniec maja, ale ze względu na pandemię koronawirusa konferencja może zostać przesunięta na inny termin. W gronie wybitnych ekspertów zostaną poruszone najważniejsze tematy związane z przyszłością polskiego rynku pracy. Jakich kompetencji będą potrzebować polscy pracownicy? Jak sobie poradzić z wyzwaniami niedoborów kadrowych na rynku pracy? Jak sprostać wymaganiom, które stawia przed pracownikami Przemysł 4.0? ARP S.A. chce nie tylko, by pytania te mocno wybrzmiały w sferze publicznej, ale też by znalazły swoje odpowiedzi. To kwestie kluczowe dla przyszłości polskiej gospodarki. >>n

Artykuł powstał przy współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-18 10:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Europejski Zielony Ład ogranicza wydobycie surowców niezbędnych do produkcji odnawialnych źródeł energii

Katarzyna Porębińska

Komisja Europejska zaprezentowała projekt europejskiego prawa klimatycznego, który pozostawił wiele gałęzi przemysłu w niepewności. Paradoks Europejskiego Zielonego Ładu polega na tym, że planowane jest ograniczenie wydobycia surowców niezbędnych do produkcji instalacji OZE.

Więcej ...

J. Kaczyński po debacie: skrajnie zakłamana opowieść PO kontra prawda, fakty i spokój

2025-05-24 07:42
Debata prezydencka

PAP

Debata prezydencka

Debata zorganizowana przez TVP w likwidacji między Karolem Nawrockim, a Rafałem Trzaskowskim przyciągnęła uwagę opinii publicznej i wzbudziła sporo emocji. Do przebiegu debaty odniósł się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Watykan: kard. Tagle otrzymał diecezję tytularną, która wcześniej należała do Leona XIV

2025-05-24 14:52

Vatican Media

Ojciec Święty nadał tytuł kościoła podmiejskiego w Albano Jego Eminencji Kardynałowi Luisowi Antonio G. Tagle, pro-prefektowi Dykasterii ds. Ewangelizacji w Sekcji do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Kard. Tagle należy od 1 maja 2020 roku do grona kardynałów-biskupów, ale dotychczas nie miał przypisanej żadnej diecezji podmiejskiej. Wcześniej była to diecezja tytularna kard. Roberta Prevosta - obecnie papieża Leona XIV.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował...

Kościół

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował...

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Kościół

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Niemcy: 12 osób rannych w ataku nożownika na dworcu w...

Wiadomości

Niemcy: 12 osób rannych w ataku nożownika na dworcu w...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji