Reklama

Niedziela Podlaska

Tak dla Życia i Rodziny

Wymarsz spod katedry z licznymi transparentami

Jadwiga Ostromecka, Monika Kanabrodzka

Wymarsz spod katedry z licznymi transparentami

Wyrazem poparcia dla tradycyjnych wartości rodzinnych oraz poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci były Marsze dla Życia i Rodziny zorganizowane w naszej diecezji. Pierwszy marsz przeszedł 9 czerwca br. ulicami Sokołowa Podlaskiego, zaś w Siemiatyczach został zorganizowany 16 czerwca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sokołów Podlaski był pierwszym miastem w naszej diecezji, w którym ludzie w tym roku powiedzieli głośno „Tak” życiu i rodzinie. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w konkatedrze. Po jej zakończeniu ponad 200 uczestników pod wodzą ks. Piotra Arbaszewskiego, diecezjalnego duszpasterza rodzin decezji drohiczyńskiej wyruszyło w kierunku sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Rodziny z dziećmi, przedstawiciele szkół z katechetami, stowarzyszeń i innych środowisk manifestowali przywiązanie do wartości rodzinnych i szacunek dla życia ludzkiego na każdym etapie jego rozwoju. Na zakończenie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

– Dajmy przykład wiary nie tylko ustami – apelował tydzień później 16 czerwca w homilii ks. Bartosz Margański, asystent Akcji Katolickiej przy parafii św. Andrzeja Boboli podczas Mszy św. rozpoczynającej trzeci Marsz dla Życia i Rodziny w Siemiatyczach. Dodał, że legalizacja aborcji, antykoncepcja, która szerzy się we współczesnym świecie, jest tym, co godzi przede wszystkim w Pana Boga, życie i rodzinę. Jak zauważył asystent AK, Marsze dla Życia i Rodziny są świadectwem, ale muszą być też początkiem świadczenia o Bogu każdego dnia. Na zakończenie ks. Bartosz Margański przeczytał wystosowany na tę okazję list biskupa seniora Antoniego Dydycza oraz przekazał słowa łączności kierowane przez bp. Tadeusza Pikusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. sprawowanej w kościele św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach uczestnicy marszu z transparentami i chorągwiami w dłoniach przeszli na plac przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach. Oprawę muzyczną podczas Mszy św. i marszu zapewniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemiatyczach wraz ze scholą parafialną. Nad bezpieczeństwem uczestników marszu czuwała policja.

Malowanie twarzy, przeciąganie liny, zabawa z chustą animacyjną, bitwa balonowa, wspólne tańce, to tylko niektóre atrakcje na placu parafialnym przygotowane dla dzieci i dorosłych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Podczas wspólnej agapy każdy mógł uczestniczyć w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dochód ze sprzedaży licznych smakołyków został przeznaczony dla rodzin z Siemiatycz dotkniętych kalectwem.

Reklama

Organizatorem marszu w Sokołowie Podlaskim był Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej, natomiast w Siemiatyczach Odział Akcji Katolickiej. Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus objął oba wydarzenie patronatem honorowym. Patronat medialny sprawowało Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej oraz „Niedziela Podlaska”.

Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są od 2006 r. Koordynatorem wydarzenia jest fundacja Centrum Życia i Rodziny. Marsze niosą przesłanie dotyczące aktualnych spraw związanych z ochroną ludzkiego życia i praw rodziny.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny w Sieradzu

Sławomir Błaut/Niedziela

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?