Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin jest za życiem

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Paweł Wysoki

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Nie ma lepszego i wspanialszego środowiska, które przekazuje najcenniejsze wartości wiary i miłości, jak rodzina składająca się z ojca, matki i dzieci – powiedział abp Stanisław Budzik podczas Marszu dla Życia i Rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 9 czerwca ulicami Lublina przeszło kilka tysięcy osób. Radosna manifestacja połączyła pokolenia, dając świadectwo, że chrześcijańska rodzina to szczęście, nadzieja i przyszłość Polski. – Z rodziny bierze się człowiek i w rodzinie człowiek uczy się miłości – mówił Tomasz Pitucha, pełnomocnik wojewody ds. rodziny. – Manifestujemy, by rodzina była silna Bogiem – podkreślał ks. prał. Tadeusz Pajurek, prezes Centrum Jana Pawła II i proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie. – Zależy nam, by promować chrześcijańskie wartości związane z życiem i rodziną, o co nieustannie zabiegał św. Jan Paweł II. Marsz to wielkie święto rodzin. Spotykamy się, by pokazać światu, że Lublin jest za życiem – mówił Ksiądz Prałat, główny organizator wydarzenia.

Tegoroczny marsz wypadł dokładnie w 32. rocznicę papieskiej wizyty w Lublinie. Wówczas wobec milionowej rzeszy wiernych, zgromadzonych wokół ołtarza na Czubach, Ojciec Święty apelował, by współcześni chrześcijanie byli solą ziemi i światłem świata. Do tej historycznej wizyty nawiązał abp Stanisław Budzik, który przypomniał, że wezwanie do dawania świadectwa wierności Chrystusowej nauce nie traci na aktualności. Metropolita przypomniał też I pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Polski, która zakończyła się 9 czerwca 1979 r. Wówczas na krakowskich błoniach Ojciec Święty nawiązał do 900-lecia śmierci św. Stanisława BM, który oddał życie za wartości moralne, w obronie człowieka i jego godności, w obronie wartości chrześcijańskich, na których zbudowana jest nasza Ojczyzna, kultura i tradycja. – Niech nasze radosne świadectwo dla rodziny i dla życia będzie głośnym wyznaniem wiary w Ewangelię, w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który posyła nam Ducha Świętego, Dawcę Życia. Cieszymy się, że mamy tyle rodzin, tyle małych dzieci. Dajmy świadectwo, że nie ma lepszego i wspanialszego środowiska, które przekazuje najcenniejsze wartości wiary i miłości, jak rodzina składająca się z ojca, matki i dzieci. Niech nam Bóg błogosławi, by nasze świadectwo było pięknym wyznaniem wiary – mówił abp Stanisław Budzik, zachęcając do wspólnej drogi.

Nim uczestnicy radosnej manifestacji, popierającej życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz wartości reprezentowane przez tradycyjną rodzinę, przeszli na Mszę św. do archikatedry, na placu przed kościołem akademickim KUL przygotowano „Scenę Pełną Życia”. Wystąpili na niej zespół „Guadalupe” i Monika Grajewska, a także Jerzy Zelnik. Aktor recytował teksty o rodzinie autorstwa św. Jana Pawła II i sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. – Mamy to niezwykłe szczęście, że te dwie postaci, tak ważne w naszej historii, były związane z Lublinem. Warto do niech sięgać, zwłaszcza w rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, a także w kontekście oczekiwanej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. To prawdziwa kopalnia wiadomości na temat tego, czym jest rodzina i jak ważna jest ochrona życia – mówił abp Stanisław Budzik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-06-12 09:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„I ślubuję ci...”

Uczestnicy marszu afirmują wartość nierozerwalnego małżeństwa sakramentalnego

Archiwum CŻiR

Uczestnicy marszu afirmują wartość nierozerwalnego małżeństwa sakramentalnego

W czasach coraz większego zamętu wokół pojęcia małżeństwa i rodziny, konieczny jest konsekwentny zwrot ku korzeniom cywilizacji, na których opiera się ład społeczny i moralny.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?