Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela Radiowa w Trzęsinach

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii, ks. kan. Julian Brzezicki

Joanna Ferens

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii, ks. kan. Julian Brzezicki

Położona wśród lasów, w niezwykle malowniczej okolicy, z przepięknym i pełnym uroku kościółkiem mającym już 117 lat, zachwyca wszystkich odwiedzających te rejony. Mowa o parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach, którą Katolickie Radio Zamość odwiedziło 17 marca w ramach Niedzieli Radiowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze wzmianki o terenach, na których znajduje się parafia Trzęsiny, pochodzą z 1536 r., zaś rok 1593 to moment włączenia wsi do Ordynacji Zamojskiej. Niezwykłym faktem jest również to, że z Góry Trzęsińskiej wydobywano kamień na budowę murów Zamościa. Kościół w Trzęsinach początkowo był prawosławną cerkwią, zbudowaną w 1902 r. z inicjatywy prawosławnych zakonnic. Również od tego roku przy cerkwi, jako kapelan zamieszkał pop. Po I wojnie światowej cerkiew została zamieniona na kościół rzymskokatolicki. Parafia w Trzęsinach została erygowana przez biskupa lubelskiego Mariana Fulmana 15 października 1922 r., wydzielona z parafii Szczebrzeszyn i Radzięcin. Pierwszym jej proboszczem został ks. Józef Gładysz. Od 2 maja 1930 r. do 8 lutego 1932 r. proboszczem w Trzęsinach był ks. Zygmunt Pisarski, dziś błogosławiony wśród 108 męczenników II wojny światowej. Podczas okupacji hitlerowskiej w 1943 r. wysiedlono Trzęsiny i Smoryń, wiele osób zabito, a mieszkańcy razem ze swoim proboszczem, ks. J. Perskiewiczem, trafili do obozu w Zwierzyńcu.

W 1948 r. parafię w Trzęsinach odwiedził prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Pisze o tym wydarzeniu w swojej pracy magisterskiej katechetka z parafii w Trzęsinach, Edyta Miksza. Gdy Prymas Tysiąclecia jechał do Radecznicy, mieszkańcy parafii Trzęsiny wyszli mu na spotkanie i zaprosili do siebie. Przyjechał do Trzęsin na krótki czas, do dziś mieszkańcy wspominają, jak wspólnie śpiewali „Gorzkie żale”. Dnia następnego miał udzielać sakramentu bierzmowania w Radecznicy i zaprosił tam wszystkich, którzy chcieli przyjąć ten sakrament.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1933-34 kościół został przebudowany i powiększony. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Chrztu Chrystusa w Jordanie i św. Antoniego Padewskiego. Po lewej stronie nawy jest umieszczony ołtarz św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, a z prawej obraz Matki Bożej. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z 1950 r., są w niej dwa dzwony. Na cmentarzu kościelnym postawiono kamienną figurę z krzyżem na cokole, jako pamiątkę prześwięcenia kościoła z 15 października 1922 r. Remont plebanii nastąpił w 1996 r., dobudowano kotłownię na olej opałowy i odbudowano „organistówkę” z przeznaczeniem na Dom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tablicę pamiątkową poświęcił Jan Paweł II podczas wizyty w Zamościu 12 czerwca 1999 r. Uroczystego poświęcenia i otwarcia Domu dokonał bp Mariusz Leszczyński 7 listopada 1999 r.

Reklama

Parafia dziś

Obecnie na terenie parafii mieszka 1135 osób. Należą do niej miejscowości takie, jak: Czarnystok, Smoryń, Trzęsiny, Wólka Czarnostocka, Żelebsko. Na terenie parafii znajduje się drewniana kapliczka św. Antoniego w Trzęsinach, przy drodze do Żelebska, zbudowana w 1803 r. Przez pewien czas mieszkał tu pustelnik, a w czasie II wojny światowej była schronieniem dla Żydówki Temy, która dzięki mieszkańcom Trzęsin, a w szczególności rodziny Janiny Gach, przeżyła wojnę. Znajduje się tu również murowana kapliczka w miejscu dawnej cerkwi w Czarnymstoku na Rusi, gdyż doliną Gorajca przebiegała historyczna granica Małopolski i Rusi Czerwonej.

W parafii działa wiele ruchów i stowarzyszeń, m.in.: Akcja Katolicka, Domowy Kościół, Franciszkański Zakon Świeckich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Legion Maryi, Parafialne Koło Caritas, schola, Wspólnota Adoracyjna oraz ministranci i lektorzy. Oczywiście funkcjonuje tu także rada parafialna, której przedstawicielem jest Sławomir Dubaj, pełniący także rolę kościelnego. W rozmowie podkreślał, że robi wszystko, aby swoją postawą dawać przykład młodemu pokoleniu. – Pamiętam, jak sam byłem małym chłopcem i patrzyłem na księdza i kościelnego. Pamiętam, jak bardzo byłem zbudowany ich postawą i życiem. Dlatego dziś wiem, że wszystko co robię, musi być przykładne i pełne wzorca dla najmłodszych. To oni kiedyś przejmą po nas to wszystko i właśnie teraz jest odpowiedni czas, aby nauczycieli się właściwego zachowania i prawdziwej, żywej wiary – podkreślił.

Reklama

Umacniając wiarę

Podczas Niedzieli Radiowej, zebranych w świątyni powitał proboszcz parafii w Trzęsinach, ks. Julian Brzezicki. – Modlimy się za wszystkie nasze rodziny, by były wierne Bogu, za dzieci i młodzież, by kroczyły za Chrystusem, polecamy również chorych i wspieramy ich w tym dźwiganiu krzyża – mówił.

Słowo Boże wygłosił dyrektor Katolickiego Radia Zamość, ks. Sylwester Zwolak, który nawiązując do Ewangelii podkreślał nieocenioną wartość Eucharystii w życiu każdego z nas. – Największym dowodem na to, że Bóg nas kocha i że Eucharystia jest doświadczeniem Bożej miłości jest to, że za chwilę, na tym ołtarzu Bóg, w swojej nieskończonej miłości do nas złoży w ofierze swojego Syna za nas, abyśmy mieli życie wieczne. Moment Eucharystii powinien być dla nas takim czasem umocnienia naszej wiary, spotkania z Panem Bogiem, tak jak dzisiaj spotkali się z Nim uczniowie na tej górze. A jak my dzisiaj przeżywamy Eucharystię? Co ona zmienia w naszym życiu? Czy my rzeczywiście słyszymy tutaj słowa Boga, że Jezus Chrystus jest Jego Synem? – pytał kaznodzieja.

By nabrać mocy

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy się spotkać w tym uroczym miejscu, jakim są Trzęsiny. Chcę zaprosić wszystkich Czytelników „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” i słuchaczy Katolickiego Radia Zamość do nas, aby się tutaj pomodlić i odpocząć, a także uczestniczyć w głównym odpuście parafialnym, który odbywa się 24 czerwca, w dzień patrona parafii, św. Jana Chrzciciela. Życzę wszystkim błogosławieństwa Bożego i dziękuję za te piękne i wartościowe treści, które nasza „Niedziela” co tydzień przekazuje – mówił na zakończenie spotkania Proboszcz.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-27 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z radiowcami

Podczas Mszy św. obecnych jest wiele dzieci

Joanna Ferens

Podczas Mszy św. obecnych jest wiele dzieci

Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej odwiedziło parafię Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...