Reklama

Aspekty

W łączności z cierpiącymi braćmi

©Robert Kneschke - stock.adobe.com

W 1992 r. papież Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego. Co roku 11 lutego cały Kościół pochyla się w szczególny sposób nad cierpiącymi na duszy i ciele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło XXVII Światowego Dnia Chorego brzmi: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. „Kościół – Matka wszystkich swoich dzieci, zwłaszcza słabych – pamięta, że gesty wielkodusznego daru, jak te Miłosiernego Samarytanina, są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji. Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest «ważny» – pisze w orędziu na ten czas papież Franciszek. – Postawa bezinteresowności powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej, ponieważ to właśnie logika Ewangelii określa ich działanie, zarówno na obszarach najbardziej zaawansowanych, jak i w miejscach najtrudniejszych. Katolickie placówki są powołane, aby wyrażać istotę daru, darmowości i solidarności, w odpowiedzi na logikę zysku za wszelką cenę, logikę dawania, aby otrzymywać, logikę wyzysku nie zwracającego uwagi na ludzi” – kontynuuje Ojciec Święty.

Program tegorocznych obchodów Dnia Chorego w naszej diecezji jest bardzo bogaty. 10 lutego w Gorzowie bp Tadeusz Lityński odprawi Mszę św. w kościele Pierwszych Męczenników Polski i spotka się z pacjentami na Oddziale Dziecięcym i Oddziale Hematologii Szpitala Wojewódzkiego. W Nowej Soli Mszę św. w kościele św. Józefa Męczennika odprawi bp Stefan Regmunt, a w Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ – ks. Robert Patro. W Głogowskim Szpitalu Powiatowym Eucharystii przewodniczyć będzie bp Paweł Socha. 11 lutego w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze Mszę św. odprawi bp Paweł Socha, a w kościele św. Józefa Oblubieńca – ks. Mirosław Żadziłko. Rejonowi duszpasterze chorych zapraszają tego dnia na wspólną modlitwę w Rokitnie i Przytocznej, w Obrzycach, w Gorzowie i w Żarach. W tym czasie w wielu miejscach diecezji odbędą się czuwania modlitewne, spotkania z chorymi w szpitalach i hospicjach, nabożeństwa i Msze św. z udzieleniem sakramentu chorych.

W tegoroczne obchody wpisuje się również Diecezjalny Dzień Służby Zdrowia połączony z rozdaniem nagród Lubuski Samarytanin osobom i placówkom, które podejmują przykładną, oddaną służbę względem osób chorych, cierpiących, a także ich rodzin (laureatów przedstawiamy na str. 4-5).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-02-06 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nazaret: centralne obchody Światowego Dnia Chorego

Margita Kotas

- Praca lekarza i pielęgniarki powinna być uważana nie tylko za zawód, ale także i przede wszystkim za służbę, powołanie - powiedział abp Zygmunt Zimowski w Nazarecie. W tamtejszej bazylice Zwiastowania przewodniczył on centralnym obchodom Światowego Dnia Chorego, tradycyjnie obchodzonego 11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia podkreślił, że troska o ludzie niepełnosprawnych fizycznie, starych i chorych psychicznie „stanowi miarę kultury społeczeństwa i państwa”.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania