Reklama

Niedziela Rzeszowska

Nie obiecuję ci szczęścia na tym świecie...

Niedziela rzeszowska 6/2019, str. I

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Dzień Chorego, który od 27 lat obchodzimy, został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 r., w rocznicę zamachu na jego życie. Papież wyznaczył datę 11 lutego na coroczne jego obchody. Jest to dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, dzień pierwszego Jej objawienia dziewczynie – Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej w 1858 r.

Warto przypomnieć, że w bieżącym roku – 6 stycznia w Lourdes rozpoczął się Rok św. Bernadety, ustanowiony w związku ze 175. rocznicą urodzin i 140. rocznicą śmierci św. Bernadety Soubirous. To właśnie do św. Bernadety Matka Boża wypowiedziała znamienne słowa: „Nie obiecuję ci szczęścia na tym świecie, ale w przyszłym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od zawsze, także i dzisiaj, ludzie stawiają pytanie o sens cierpienia. Warto zwrócić uwagę, że jednym z największych problemów ludzi chorych nie zawsze jest ból, który można leczyć farmakologicznie, ale raczej cierpienie, które jest związane z poczuciem izolacji, opuszczenia, osamotnienia i bezradności.

Ustanawiając Światowy Dzień Chorego, Jan Paweł II podkreślił, iż Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na obecność człowieka chorego wśród nas, na wołanie, jakie płynie ze strony świata cierpienia. Jest wezwaniem skierowanym do społeczeństw, organizacji rządowych, politycznych i międzynarodowych o podjęcie walki o godność człowieka chorego. Przypomina to także papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Dzień Chorego zatytułowanym: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8).

Chrystus ustanawiając Kościół, posyłając Apostołów, daje pewne narzędzia pomocne w posłudze wobec chorych. To Słowo, osobista obecność przy człowieku, modlitwa, sakramenty święte – w tym namaszczenie olejem chorych, leczenie i uzdrawianie, ale także działalność charytatywna, a w tym wsparcie materialne. To wszystko należy do dziedzictwa duchowości chrześcijańskiej, której wprowadzenie na nowo w środowisko świata ludzi chorych i medycyny jest dzisiaj bardzo potrzebne.

Reklama

W tym roku centralne uroczystości Światowego Dnia Chorego obchodzone są w Kalkucie w Indiach. Jest to też okazja, aby przywołać postać Świętej Matki Teresy z Kalkuty i jej miłość do Boga, wyrażoną w miłości do człowieka chorego i opuszczonego.

„Ewangelia uczy nas, że świat nie będzie lepszy, gdy będzie mniej osób chorych. Świat będzie lepszy, gdy będzie więcej osób, które mają odwagę nieść przemieniającą moc Bożej miłości. Tylko miłość czyni nas bardziej ludzkimi, a cała reszta to dobre, lecz puste placebo (papież Franciszek – Panama 2019 r.).

Główne uroczystości z okazji Dnia Chorego w naszej diecezji rzeszowskiej będą obchodzone 11 lutego 2019 r. (poniedziałek) w Sanktuarium Matki Bożej u Ojców Bernardynów w Rzeszowie – i rozpoczną się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem Księdza Biskupa o godz. 9.

A w poszczególnych szpitalach i placówkach medycznych odbędą się według przyjętych uzgodnień.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-02-06 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nazaret: centralne obchody Światowego Dnia Chorego

Margita Kotas

- Praca lekarza i pielęgniarki powinna być uważana nie tylko za zawód, ale także i przede wszystkim za służbę, powołanie - powiedział abp Zygmunt Zimowski w Nazarecie. W tamtejszej bazylice Zwiastowania przewodniczył on centralnym obchodom Światowego Dnia Chorego, tradycyjnie obchodzonego 11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia podkreślił, że troska o ludzie niepełnosprawnych fizycznie, starych i chorych psychicznie „stanowi miarę kultury społeczeństwa i państwa”.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania