Reklama

Niedziela Świdnicka

Epilog jubileuszowej pielgrzymki

Epilog 15. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę
odbył się w sanktuarium w Bardzie

Ks. Grzegorz Umiński

Epilog 15. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę odbył się w sanktuarium w Bardzie

Już po raz piętnasty odbyła się w tym roku Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Choć zakończono ją Mszą św. koncelebrowaną w Kaplicy Cudownego Obrazu, to jednak jej faktyczny epilog miał miejsce tradycyjnie w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów – przewodników poszczególnych grup pielgrzymkowych przewodniczył ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec. Pątników powitał serdecznie na początku Mszy św. kustosz bardzkiego sanktuarium o. Mirosław Grakowicz, mówiąc: – Cieszymy się, że po raz kolejny przybywacie do naszego sanktuarium po to, aby tutaj, u Matki Bożej Strażniczki Wiary, złożyć podziękowanie za czas tegorocznego pielgrzymowania.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że wędrowanie na Jasną Górę przypomina nam zawsze, że ta pielgrzymka jest najważniejszym i największym wydarzeniem w czasie wakacji, a może i nawet w całym roku duszpasterskim. To są rekolekcje w drodze. To jest czas modlitwy i pokuty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytając w dalszej części homilii, kim jesteśmy, odpowiedział stosownie do okoliczności – pielgrzymami. Wskazał też, iż jesteśmy powołani do słuchania i zapowiadania Słowa Bożego, żeby być w oczach Bożych błogosławionymi.

Reklama

– Módlmy się dzisiaj tutaj w bardzkim sanktuarium do Matki Bożej, żebyśmy byli pielgrzymami nie tylko w sensie czasoprzestrzennym, geograficznym, ale żeby nam też zależało na dobrym pielgrzymowaniu w sensie duchowym, byśmy chcieli podobać się Panu Bogu przez słuchanie, przestrzeganie Słowa Bożego – stwierdził kaznodzieja. Jego zdaniem, musimy wpatrywać się w Matkę Bożą, która jest naszą wspólną Mamą. Kto prosi, to Maryja go niezawodnie wysłuchuje. Ale musimy być cierpliwi w tym oczekiwaniu na wysłuchanie, bo Pan Bóg ma swoje plany, na pewno lepsze od naszych, ale nie zrażajmy się.Nie wszystko, o co się modlimy, natychmiast otrzymamy. Zaufajmy Panu Bogu, zawierzmy Maryi. Idźmy dalej, bądźmy pielgrzymami. Ostatecznie nasza pielgrzymka dojdzie do Niebieskiego Jeruzalem. Pamiętajmy, że w niebie nie będzie się już można stać lepszym. Dlatego póki jesteśmy na ziemi, to jest wielka okazja, szansa, żeby się doskonalić, iść w górę, bo potem wszystko się zamyka. Jest albo wieczne uwielbienie Boga, radość, pokój wieczny, albo jakieś odrzucenie czy oczyszczenie, po którym jest nadzieja, że przejdzie się do uwielbienia Pana Boga.

– Matko Najświętsza, która kolejny raz nas przyjmujesz, pomóż nam wędrować przez ziemię w Twoim stylu – drogami słuchania i wypełniania Słowa Bożego – apelował, kończąc homilię, Pasterz Kościoła świdnickiego.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-31 08:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: tysiące pieszych pielgrzymów dotarło na pierwszy wakacyjny odpust

Bożena Sztajner/Niedziela

W historycznych strojach, z biało-czerwonymi, relikwiami polskich świętych i zdjęciami bohaterów narodowych na Jasną Górę dotarły pierwsze w tym roku duże pielgrzymki diecezjalne i kilka mniejszych. Przyszło w nich ok. 4 tys. osób.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...