Reklama

Watykan

100 lat temu zatrudniono pierwszą kobietę

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Przed 100 laty, 1 lutego 1915 r. w Watykanie zatrudniono pierwszą kobietę. Rzymianka Anna Pezzoli rozpoczęła pracę na stanowisku pomocnika w tzw. Floreria Apostolica, urzędu odpowiedzialnego za wystrój i wyposażenie wnętrz oraz miejsc, gdzie odbywają się spotkania z papieżem. Dopiero po 11 latach zatrudnienie w watykańskich urzędach znalazły kolejne kobiety. O tym mało znanym rozdziale historii papieskiego państwa opowiada pochodząca z Austrii redaktorka Radia Watykańskiego Gudrun Sailer. Jest ona autorką książek "Kobiety w Watykanie" (2008) i "Monsignorina. Niemiecka Żydówka Hermine Speier w Watykanie" (2014).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1926 r. zostały zatrudnione pierwsze kobiety konserwatorki, które zajęły się restauracją cennych dywanów znajdujących się w zbiorach Muzeów Watykańskich. Były to Franciszkanki Misjonarki Maryi oraz kobiety świeckie. Ich pracownie znajdują się w tzw. "części przemysłowej" Państwa Miasta Watykańskiego. W Floreria Apostolica do dzisiaj pracują kobiety. Zakonnice szyją zasłony i zajmują się utrzymaniem w porządku mebli tapicerowanych. Floreria jest również odpowiedzialna za logistykę uroczystości z udziałem Ojca Świętego. Należy do niej kilka warsztatów. Oprócz szycia i tapicerki jest zakład stolarski, warsztaty restauracyjne oraz zajmujące się złoceniami.

Wśród pierwszych zatrudnionych w Watykanie kobiet znalazła się Żydówka Hermine Speier. Przed pracą w Watykanie Speier pracowała w Niemieckim Instytucie Archeologicznym w Rzymie. Po dojściu nazistów do władzy w 1934 r. została zwolniona z pracy, nie mogła powrócić do niemieckiej ojczyzny i pilnie poszukiwała pracy. Ówczesny dyrektor Muzeów Watykańskich Bartolomeo Nogara zatrudnił Speier u siebie gdzie rozbudowała i kierowała fototeką. Wcześniej Speier studiowała archeologię na uniwersytecie w Heidelbergu. Nogara zatrudnił ją z zasady "cristiana carita", kierując się chrześcijańskim przykazaniem miłości bliźniego. Jej znakomite kwalifikacje pozwalały bronić jej przed krytykami, którzy nie mogli się pogodzić z żydowskim pochodzeniem Speier. Dzięki wsparciu papieża Pius XI., który przyjaźnił się z Nogarą mogła ona bez problemów pracować w służbie Państwa Watykańskiego. W 1939 r. przyjęła katolicyzm a w czasie okupacji hitlerowskiej Rzymu, w latach 1943-1944 znalazła schronienie w jednym z żeńskich klasztorów Wiecznego Miasta. Przez całe zawodowe życie Państwo Watykańskie pozostało wierne Hermine Speier.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-02-03 16:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kobiety mogłyby mieć wpływ na wybór papieża

Bart van der Borst / Foter.com / CC BY-ND

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59
kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj