Reklama

Niedziela Lubelska

Umocnieni Duchem Świętym

Spotkanie rozpoczęło się od uwielbienia

Jakub Czarnota

Spotkanie rozpoczęło się od uwielbienia

W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie uroczyście świętowano 50-lecie Odnowy w Duchu Świętym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii z udziałem ponad 500 osób – głównie liderów i animatorów wspólnot z archidiecezji lubelskiej, m.in. z Lublina, Świdnika, Chełma, Poniatowej i Łęcznej, 9 grudnia, przewodniczył abp Stanisław Budzik. Spotkanie zorganizowane w ramach 13. Orędzia Adwentowego rozpoczęło się od uwielbienia, które poprowadził ks. Artur Potrapeluk, koordynator Odnowy w Duchu Świętym. Uświetnił je śpiew diakonii muzycznej wspólnoty Jordan z Lublina.

Powrót do źródeł

Konferencje wygłosił ks. Sławomir Kostrzewa z archidiecezji poznańskiej. Ich tematyka, związana ze złotym jubileuszem Odnowy, koncentrowała się wokół takich spraw jak: powrót do źródeł, zagrożenia we wspólnotach charyzmatycznych, charyzmat lidera z Bożego ducha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Odnowy w Duchu Świętym pragnie sam Bóg. Wielokrotnie na łamach Pisma Świętego czytamy o owocach Jego działania. Św. Paweł w Liście do Galatów (5, 22-23) pisze, że są nimi: radość, miłość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, wierność, łagodność i opanowanie – przypominał duszpasterz. Następnie wskazał trzy grupy osób, które należy otoczyć szczególną opieką duchową: młodzież (u której obserwuje się zanik wiary), małżeństwa (ze względu na kryzys uczuć i rozpad co trzeciego związku) oraz tzw. letni katolicy (chrześcijanie okazjonalnie uczestniczący w sakramentach).

Jak podkreślał, głównym celem Odnowy jest wspierać Kościół przez modlitwę i posługę. Trzeba odczytywać znaki czasu, a z drugiej strony konieczny jest powrót do źródeł przez ducha służby i ducha miłości. Odejście od charyzmatów powoduje, że się nie rozwijamy i może nastąpić rozpad wspólnoty. Ks. Kostrzewa podkreślał, że lider z Bożego ducha potrafi inspirować, wyznacza cele i je realizuje, zachęca do działania, przekonuje, ale nie narzuca swojego zdania; koordynuje prace z poszanowaniem możliwości animatorów, współpracuje z kapłanami i z pokorą przyjmuje krytyczne uwagi. Oprócz powołania lider potrzebuje wieloletniej formacji, którą uzyskuje m.in. sięgając do Ewangelii. Czasami obserwuje się odejście od charyzmatu, gdy lider chce przewodzić; mówi o miłości i pokorze, ale nie wprowadza takiego ducha do wspólnoty, nie lubi krytyki czy jest powodem konfliktów.

Reklama

Powiew Ducha

Centralnym punktem uroczystości była Msza św., będącą dziękczynieniem za 50 lat Odnowy w Duchu Świętym. Na wstępie abp Budzik przypomniał, że ruch narodził się w USA w 1967 r., a 10 lat później został przeszczepiony na grunt polski przez bp. Bronisława Dembowskiego. W homilii Metropolita Lubelski podkreślił, iż Kościół otwiera się na nowe ruchy inspirowane przez Ducha Świętego. – Kościół głosi radość, miłość, męstwo i odpowiedzialność. W Duchu Świętym odnajdujemy światło do głoszenia Ewangelii. Być chrześcijaninem to być mieszkaniem Ducha Świętego – mówił. Abp Budzik przypomniał, iż Episkopat zachęca, aby ruchy lokalne włączyć do Kościoła, którego misją jest „uzdrawiać chorych, wskrzeszać umarłych, oczyszczać trędowatych, wypędzać złe duchy”. – Odnowa wprowadza nowy powiew Ducha Świętego. Program duszpasterski, rozpoczęty w pierwszą niedzielę Adwentu pt. „Duch, który umacnia miłość”, wpisuje się w te działania – mówił. Podczas Eucharystii odnowiono akt zawierzenia wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Matce Bożej. Na zakończenie Mszy św. abp Budzik ogłosił powołanie fundacji „Nowa Pięćdziesiątnica”, której celem jest wspieranie działań Odnowy m.in. przez wydawanie podręczników formacyjnych.

– Poczułam wspólnotowego ducha; uświadomiłam sobie, jak wielką moc ma modlitwa w jedności i wzajemnej miłości, szczególnie modlitwa wstawiennicza. Świadectwo jednego z uczestników utwierdziło mnie w przekonaniu, że z Jezusem i w Jezusie mogę wszystko. On dodaje mi sił do pokonywania własnych ograniczeń i trudów dnia codziennego, a przede wszystkim uzdalnia mnie do miłości i dzielenia się nią z innymi – dzieliła się uczestnicząca w spotkaniu Beata.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-27 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Bez Ducha Świętego człowiek będzie sierotą

YouTube/Jasna Góra

– Bez odnowy w Duchu Świętym wiara będzie gasła – powiedział w sobotę 16 maja bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym, który w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. podczas 24. czuwania tej wspólnoty w sanktuarium.

Więcej ...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – nauczał ks. Jacek Soprych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...