Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biłgorajskie obchody Święta Niepodległości

Major Witold Dembowski podczas wystąpienia

Joanna Ferens

Major Witold Dembowski podczas wystąpienia

W całej Polsce 11 listopada odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Świętowano również w Biłgoraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju ks. dziekan Jerzy Kołtun. – Chcemy dziś dziękować Bogu za teraźniejszość i prosić Go o szczęśliwą przyszłość dla naszego kraju. Chcemy dziękować za tych, którzy dbali o dobro Polski i za jej pomyślność i wolność oddali życie. Niech gorąca modlitwa otoczy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość naszej Ojczyzny – wskazał we wprowadzeniu do liturgii.

Miłość Ojczyzny

Okolicznościową homilię wygłosił ks. Zbigniew Kurek, który podkreślał, iż nasza wolność jest ogromnym darem, który pozostawili nam nasi przodkowie. – Dzisiaj, gdy świętujemy już 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, myślą ogarniamy całą naszą Ojczyznę. Sięgamy pamięcią w przeszłość, ogarniamy naszych przodków, którzy szli trudną drogą do pamiętnego dnia 11 listopada. Z naszym dzisiejszym świętowaniem nierozerwalnie łączy się Ojczyzna i niepodległość. Ojczyzna to ziemia ojców, to ojcowizna z całym bagażem doświadczeń i treści. Niepodległość, to jak mówił św. Jan Paweł II „ziemia trudnej jedności, ziemia ludzi szukających własnych dróg”. Miłość Ojczyzny to przede wszystkim pamięć o tych, którym tak wiele zawdzięczamy, abyśmy mogli podjąć to dziedzictwo i budować lepszą przyszłość. Święto niepodległości uświadamia nam ofiarę i daninę krwi wylanej przez pokolenia. Miłość Ojczyzny to nie tylko szacunek i pamięć, ale odpowiedzialność za obecny i przyszły kształt naszego kraju, to zbiorowy obowiązek. Każdy z nas winien troszczyć się o ład moralny, gdyż Ojczyzna to kultura, język ojczysty, to Kościół, to ludzie wszystkich zawodów i posług – podkreślił Kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasza pamięć i tożsamość

Dalsza część wydarzenia miała miejsce na Placu Wolności, gdzie z patriotycznym przemówieniem wystąpił major Witold Dembowski, który jest również synem legionisty. – Czcząc święto 11 listopada pamiętać musimy o tych, którzy od wieków walczyli o naszą niepodległość, jednym słowem o tych, którzy walczyli o naszą tożsamość i suwerenność przed „barbarzyńskim wschodem” i „germańskim zachodem” – o bohaterskich Legionach, Peowiakach, Strzelcach, młodej armii Wojska Polskiego i zwycięskich wodzach. Cześć i chwała bohaterom! – podkreślił.

Reklama

Na zakończenie uroczyście odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”, zaś delegacje poszczególnych instytucji złożyły wieńce przed Pomnikiem Jubileuszowym.

Gminne obchody

W świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się również gmina Biłgoraj. Gminne obchody Święta Niepodległości odbyły się w kościele św. Michała Archanioła w Soli.

Patriotyczne świętowanie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Soli. Prezentował on drogę Polski do niepodległości, przywołując wydarzenia z czasów Konstytucji 3 Maja, rozbiory Polski oraz działalność Legionów Polskich, powstania narodowe oraz walkę żołnierzy Józefa Piłsudskiego. Dzieci śpiewały również o dumie z faktu bycia wolnym Polakiem.

Wszystkich zebranych powitał proboszcz solskiej parafii ks. Krzysztof Jankowski, który mówił o wartości wolnej Ojczyzny dla każdego Polaka. – Tożsamość każdego człowieka kształtuje się przez przynależność do konkretnego narodu, jego historii, kultury, tradycji. Korzysta on z dorobku poprzednich pokoleń, ale jednocześnie sam wnosi wkład w budowanie przyszłości swojego kraju. W 99. rocznicę odzyskania niepodległości pragniemy w tej Eucharystii modlić się o poczucie odpowiedzialności za Ojczyznę wszystkich Polaków, o zaangażowanie w rozwój naszego kraju, nie tylko ten ekonomiczny, ale przede wszystkim duchowy i moralny. Prosimy o to w sposób szczególny dla tych, którzy sprawując władzę powołani są do szczególnej troski o dobro wspólne. Ale przy tym nie zapominali o historii, o tych, którzy oddali swoje życie, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju – wskazał.

Reklama

Ofiara pokoleń

W homilii ks. Jankowski podkreślał, iż wolna Polska została okupiona krwią przelaną przez wielu ludzi w minionych wiekach. – Mamy wolną Polskę dzięki krwi przelanej przez minione pokolenia, bo przecież „wolność krzyżami się mierzy”, jak pisał Feliks Konarski. Mamy wolną Polskę i nie chcemy jej utracić w żaden sposób, ani na żadnej płaszczyźnie. Nie wolno nam biernie przyglądać się kolejnym zakamuflowanym próbom rozbiorów, które próbuje się przeprowadzić, zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym, pozbawiając nas wielowiekowego dziedzictwa, jakim jest Jezus Chrystus. Dlatego nie czekając na to, co przyniesie jutro, trzeba nam tę Polskę kochać, tej Polski bronić i dla niej poświęcać samego siebie – podkreślił ks. Jankowski.

Wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński dziękował za zorganizowanie uroczystości. – Patrząc na te dzieci chce się powiedzieć, że są one solą tej ziemi. Była to przepiękna uroczystość patriotyczna i duchowa uczta dla wszystkich. Nasza młodzież, dzięki rodzicom i nauczycielom, jest wspaniale wychowana. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy tak wspaniałe kolejne pokolenie, które szanuje naszą ojczystą historię, kocha szczerze nasz kraj i naszą małą Ojczyznę, w której mieszkamy, uczymy się i pracujemy – wyrażał wdzięczność Gospodarz gminy.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, uczniów, harcerzy oraz przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-22 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz na Wawelu: niepodległość jest darem, o który trzeba się troszczyć

Bożena Sztajner/Niedziela

„Dar pokoju nie jest nam dany raz na zawsze. Trzeba troszczyć się o ten dar. Trzeba go pielęgnować” – powiedział dziś do zgromadzonych w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Podczas uroczystej Mszy św. z okazji Święta Niepodległości hierarcha wskazał na rolę Kościoła w debacie publicznej oraz nawoływał do czynnego udziału w wyborach samorządowych jako wyrazu odpowiedzialności za losy kraju.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Świdnica. Inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej: „Patrzmy na Jezusa!”

2024-05-18 09:50
Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

diecezja świdnicka

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Dziś sobotę 18 maja 2024 roku o godzinie 11.00 w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja Pierwszego Synodu diecezji świdnickiej. Msza święta rozpocznie to historyczne wydarzenie, którego hasłem przewodnim są słowa z Listu do Hebrajczyków: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli