Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

O inkwizycji u dominikanów

Inauguracyjny wykład w Hermanicach w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary

Monika Jaworska

Inauguracyjny wykład w Hermanicach w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary

Temat inkwizycji poruszał o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP u ojców dominikanów w Ustroniu-Hermanicach. Tam w sobotę 28 października o godz. 15 odbył się inauguracyjny wykład w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary pt. „Inkwizycja kościelna: biała i czarna legenda”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W październiku rozpoczęliśmy Dominikańską Szkołę Wiary, która od lat przyjęła się w wielu naszych klasztorach. To próba odpowiedzi na różnorodne problemy współczesnego świata w kontekście nauki Kościoła katolickiego. Tematyka wykładów jest bardzo zróżnicowana – będą poruszane problemy związane z wiarą, filozofią, teologią, etyką, życiem społecznym – mówi przeor klasztoru dominikanów w Hermanicach o. Cezary Jenta.

O. Tomasz Gałuszka, który jest dyrektorem Dominikańskiego Instytutu Historycznego i wykładowcą Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zauważył w Hermanicach, że inkwizycji nie wymyślił Kościół. – Inkwizycja to procedura w prawie karnym, która jest stosowana do teraz. Dziś mamy procedurę mieszaną inkwizycyjno-skargową. W procedurze inkwizycyjnej – starożytnej, funkcje obrońcy, sędziego i prokuratora były w jednej osobie. I on był odpowiedzialny za zebranie dowodów, przeanalizowanie ich, za bronienie i oskarżanie, i na końcu za wydanie wyroku. To jest duży krok ewolucyjny w stosunku do zasady inkwizycji – wyjaśniał o. Gałuszka. Dodał, że wprowadzenie w XII wieku inkwizycji do postępowań to krok milowy w sądownictwie. – Postępowanie inkwizycyjne kościelne było mocno przemyślane i musiało być zrobione jak najlepiej. W 1231 r. papież Grzegorz IX powołał pierwszych inkwizytorów papieskich. Żeby zostać inkwizytorem, trzeba było należeć do elity – wybierano najlepszych – podkreślił o. Gałuszka. Stwierdził, że w Polsce właściwie nie było herezji i heretyków. Rok 1327 r. datuje się jako początek inkwizycji w Polsce. – W 1511 r. odbył się pierwszy proces o czary w Polsce – w Chwaliszewie w Poznaniu. Paradoksalnie inkwizycja wniosła i pokazała wiele rzeczy, np. wypracowanie całej procedury, wprowadzenie biegłego, obrońcy, więzienia, innych form, które potrzebowały setek lat, aby się rozwijać. Trzeba podkreślić, że inkwizycję robili ludzie, którzy wkładali w to całe serce. Szczególnie nasi polscy bracia byli nastawieni na ocalanie ludzi. Inkwizytorzy i ludzie ze średniowiecza mogą nas wielu rzeczy nauczyć – podsumował.

Na kolejne spotkanie dominikanie zapraszają do Hermanic w sobotę 18 listopada o godz. 15. O tym, czym jest duchowy wzrost opowie o. Wojciech Jędrzejewski. A grudniowy temat będzie poświęcony nadziei i opowie o niej o. Karol Karbownik z Krakowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-11-08 11:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W trosce o małżeństwa i rodziny

Niedziela lubelska 18/2015, str. 6-7

FrankWinkler/pixabay.com

Duszpasterskie Wykłady Akademickie, od ponad 70 lat służące stałej formacji kapłanów, tym razem zostały poświęcone tematowi „Duszpasterz w służbie małżeństwa i rodziny”.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024