Reklama

Niedziela Wrocławska

Pomoc z Dolnego Śląska dla Aleppo

Sygnatariusze akcji „Dar dla Aleppo” z Dolnego Śląska wraz z inicjatorem projektu abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim

Archiwum

Sygnatariusze akcji „Dar dla Aleppo” z Dolnego Śląska wraz z inicjatorem projektu abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim

Zainicjowana przez abp. Józefa Kupnego akcja ,,Dar dla Aleppo” pokazała, że Dolnoślązakom nie jest obojętny los ludzi cierpiących. Na odbudowę szpitala im. św. Ludwika w Aleppo zebrano ponad 1. 100. 000 złotych. Zwieńczenie akcji wraz z przekazaniem symbolicznego czeku odbędzie się 5 listopada w katedrze wrocławskiej. Honorowym gościem wydarzenia będzie biskup diecezji obrządku łacińskiego w Aleppo Georges Abou Khazen

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dar dla Aleppo” to inicjatywa zapoczątkowana przez kościoły chrześcijańskie Dolnego Śląska – katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i greckokatolicki, mająca na celu pomoc zniszczonemu działaniami wojennymi Aleppo. Celem akcji było zebranie funduszy na najpilniej potrzebne wyposażenie sali operacyjnej szpitala św. Ludwika. Dramatyczna sytuacja mieszkańców Bliskiego Wschodu poruszyła serca Dolnoślązaków: akcję wsparły władze lokalne i samorządowe, instytucje naukowe, kulturalne i ludzie dobrej woli z całego regionu. Za cel postawiono sobie zebranie 317 786 euro (wg kosztorysu otrzymanego z Syrii). Wiodącym patronem projektu było Papieskie Stowarzyszenie ,,Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, a dolnośląskim koordynatorem był dyrektor Katolickiego Radia Rodzina ks. dr Cezary Chwilczyński wraz z dziennikarzami rozgłośni.

Inauguracja akcji

„(...) Drodzy chrześcijanie i wszyscy ludzie dobrej woli: pokażmy naszą jedność w miłości wobec naszych braci i wszystkich mieszkańców Aleppo. Włączmy się w zbiórkę środków, aby w tym zniszczonym mieście syryjskim – ufundować dar w postaci wyremontowania i wyposażenia medycznego szpitala, który został zniszczony w wyniku działań wojennych” – to wyimek ekumenicznej deklaracji, którą 2 marca br. podpisało sześciu biskupów z Dolnego Śląska. Jak podkreśla abp Józef Kupny, hierarchowie nie chcieli z inicjatywy tej zrobić wydarzenia religijnego, ale pokazać całemu światu, że jesteśmy wrażliwi na potrzeby innych. – Ta wspólna inicjatywa wielu Kościołów jawi się jako ekumenizm w praktyce – podkreśla bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Syrii wdzięczny archidiecezji wrocławskiej

W ramach tegorocznej edycji Nocy Kościołów również podjęto temat zniszczonego działaniami wojennymi Aleppo. Na Dolnym Śląsku gościł biskup diecezji Latakia w Syrii Antoine Chbeir. Podczas swojej wizyty spotykał się z wiernymi podczas Nocy Kościołów i głosił homilie w kilkunastu świątyniach. Przypomniał o istocie konfliktu, który od lat nieprzerwanie trwa na Bliskim Wschodzie. Syryjski biskup podziękował za inicjatywę „Dar dla Aleppo” abp. Józefowi Kupnemu, a katolickiemu Radiu Rodzina za wielkie zaangażowanie w to dzieło: „Projekt «Dar dla Aleppo»” to znakomity pomysł. Najlepiej można pomóc podnieść się Syryjczykom za pomocą odbudowy miejsc pierwszej potrzeby, czyli szkół i szpitali, by mogli żyć w wolny i godny sposób na ziemi swoich przodków” – mówił hierarcha. Biskup Chbeir wziął także udział w koncercie „Nieśmiertelni”, w którym dla Aleppo zagrał Maleo i przyjaciele. Cały dochód przeznaczony został na odbudowę i wyposażenie szpitala im. św. Ludwika w Aleppo.

Solidarni

Każdego dnia docierają do nas informacje o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy są zabijani, torturowani, pozbawieni domów, pracy, spychani na margines życia społecznego. Syryjczycy marzą o powrocie do normalności. Akcja charytatywna „Dar dla Aleppo” jest odpowiedzią na apel ofiar wojny z Syrii. Jak zaznacza prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, ambasador akcji, najpilniej potrzebna jest im pomoc pozwalająca podjąć odbudowę domów i infrastruktury, a także podstawowych rzeczy dających poczucie bezpieczeństwa. – Służba zdrowia to jedna z najważniejszych kwestii w tym względzie. Pomóżmy lekarzom leczyć chorych i cierpiących w Aleppo – mówił na otwarciu wystawy o Aleppo na wrocławskim Rynku. 18 plansz z poruszającymi rysunkami wykonanymi przez syryjskie dzieci to jedno z wielu wydarzeń w ramach akcji „Dar dla Aleppo”. We Wrocławiu przygotowano skarbony na zbiórki publiczne, które stanęły m.in. w NFM, na terminalu Portu Lotniczego, w ZOO czy w Urzędzie Wojewódzkim. Nie zabrakło charytatywnych koncertów. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się koncert „Arcymistrzowie. Dar dla Aleppo” zorganizowany w Narodowym Forum Muzyki we współpracy z Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich. W ramach koncertu odbyła się licytacja obrazów przekazanych przez Akademię Sztuk Pięknych, z których dochód został przekazany na pomoc Aleppo. Uczestnicy koncertu, którzy zakupili bilet specjalny otrzymali pamiątkową cegiełkę, która w szczególny sposób podkreśliła ich wkład w odbudowę szpitala w Syrii. – Kiedy cierpi dziecko, cierpi cały świat – zauważa Anna Szarycz, ambasadorka akcji. – Dlatego Wrocław solidaryzuje się z Aleppo, z cierpiącymi dziećmi, z cierpiącymi ludźmi. Zależy nam na nich, tak jak zależy nam na pokoju na świecie – reasumuje.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-31 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: "Katolicy na ulicy"

Katolicy na ulicy/Facebook.com

Kilka tysięcy gdańszczan, turystów i przedstawicieli wspólnot katolickich z terenu archidiecezji gdańskiej uczestniczyło w dzieleniu się chrześcijańską radością w dniu święta Bożego Ciała. 4 czerwca na Długim Targu w Gdańsku pod hasłem "Szczęśliwi jesteście!" odbyła się kolejna edycja akcji "Katolicy na ulicy".

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Spotkanie przyjaciół

2024-05-02 09:15

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

– Razem ze Wspólnotą seminaryjną dziękuję wam moi drodzy za ogromną życzliwość. „Dzień otwartej furty” jest znakiem tej wdzięczności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst