Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przekazujemy charyzmat i duchowość Zakonu

Siostry wizytki z bp. Janem Wątrobą

Archiwum Sióstr Wizytek w Jaśle

Siostry wizytki z bp. Janem Wątrobą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

NATALIA JANOWIEC: – Październik szczególnie zapisał się w dziejach jasielskich sióstr wizytek. 14 października 1903 r. nastąpiło oficjalne wprowadzenie się sióstr do klasztoru, który nie był jeszcze całkowicie wykończony, a rok później bp Józef Sebastian Pelczar pobłogosławił świątynię wzniesioną obok klasztoru.

S. JOANNA FRANCISZKA WĘGRZYN VSM: – Po opuszczeniu Wersalu właśnie w październiku 1901 r. nasze siostry zatrzymały się w Cieklinie. Przez dwa lata mieszkały w dworku należącym wówczas do sióstr norbertanek z Krakowa. Katechizowały dzieci, uczyły dziewczęta szycia, kroju, haftu, trykotarstwa. Zainteresowanym dawały lekcje rysunków, języka francuskiego i gry na fortepianie. Dzieliły się z chorymi lekami, robiły przycho­dzącym opatrunki, obdarowywały ubogich otrzymaną odzieżą. Mieszkańcy Cieklina byli za tę pomoc siostrom bardzo wdzięczni. Dworek, który zamieszkiwały nasze siostry, stoi do dziś, pięknie odremontowany, a pamięć o jego mieszkankach w latach 1901-03 przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Zaowocowało to kilkoma powołaniami do naszego klasztoru. 14 czerwca 1902 r. ks. kanclerz Wiejowski z Przemyśla położył kamień węgielny pod budowę klasztoru w Jaśle. 17 maja 1903 r. bp Pelczar poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. 14 października 1903 r. siostry wizytki zamieszkały na Górce w Jaśle w jednym skrzydle klasztoru. Rok później, 13 października 1904 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła, którego wnętrze było jeszcze w surowym stanie. Na drugi dzień, tj. 14 października, bp Józef Sebastian Pelczar ustanowił kanonicznie klauzurę papieską. Przy tej okazji powiedział do obecnych wówczas księży: „Szczęśliwy jestem nie tylko dlatego, że siostry przyjąłem do swej diecezji, ale i do swego serca”. I rzeczywiście do końca życia dawał tego dowody, troszcząc się po ojcowsku o sprawy duchowe i materialne Zgromadzenia.

– Zarówno kościół, jak i klasztor nazwane zostały Górą Nawiedzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nazwa Góra czy Górka Nawiedzenia pochodzi wprost od nazwy naszego zakonu, który osiedlił się na tej jasielskiej Górce, a brzmi ona następująco: Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Zakon jest oddany pod opiekę Maryi, która nawiedza św. Elżbietę. W liturgii wspomina się to wydarzenie ewangeliczne 31 maja – wtedy siostry wizytki obchodzą swoją uroczystość patronalną.

– Okupacja hitlerowska była straszliwym ciosem dla całego Zgromadzenia. Przejmującym był moment poświęcenia odnowionej figury Matki Bożej stojącej przed ruinami kościoła.

– W 1907 r. z inicjatywy ks. kapelana Jana Rosponda ustawiono figurę Matki Bożej na placu przed kościołem. Ze składek wiernych wykonano statuę z kamienia ciosowego, którą poświęcono w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Po powrocie z wysiedlenia siostry zastały ją pod gruzami, rozbitą na trzy części. Po zespoleniu części figury w całość, uzupełnieniu ubytków, między innymi konieczne było dorobienie nowej dłoni, ponownie ustawiono ją na postumencie. 8 września 1946 r. pięknie przybraną wieńcami statuę Niepokalanej, królującą nad piętrzącymi się gruzami klasztoru i Jasła, poświęcił na nowo ks. Sroka, saletyn z Dębowca. Wygłosił z tej okazji okolicznościowe kazanie, a student Wiśniewski wystąpił z referatem na temat kultu maryjnego w Polsce.

Reklama

– Próg jasielskiego klasztoru przekraczali najwyżsi dostojnicy Kościoła katolickiego...

– Zapraszany był do klasztoru św. bp Józef Sebastian Pelczar jako pasterz diecezji przemyskiej. W 1919 r. wizytację naszej wspólnoty przeprowadził ówczesny nasz ojciec duchowny, bł. ks. Jan Balicki. W progach naszego klasztoru witałyśmy prymasa Stefana Wyszyńskiego, który 17 września 1972 r. uczestniczył w uroczystościach w Dębowcu. Ksiądz Prymas wszedł do klauzury wraz z bp. Ignacym Tokaruczkiem, ordynariuszem przemyskim i ks. dziekanem Ignacym Leją, który pełnił funkcję ojca duchowego naszej wspólnoty. Drugim prymasem, który odwiedził nasz klasztor i wszedł do klauzury, był kard. Józef Glemp. 9 października 2008 r. odwiedził Podkarpacie. Modlił się przy relikwiach bł. ks. Władysława Findysza, które znajdują się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie k. Jasła. W imieniu diecezji Księdza Prymasa powitał bp Edward Białogłowski. Kard. Glemp przewodniczył uroczystej Mszy św. i wygłosił homilię. 10 października prymas Józef Glemp wziął udział w inauguracji roku akademickiego i poświęceniu nowego obiektu Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle. Po tej uroczystości Ksiądz Prymas zatrzymał się w naszym klasztorze.

– Mówi się, że przebywając na jasielskiej Górze Nawiedzenia, można niesamowicie odczuć obecność Maryi oraz św. Franciszka Salezego.

– Jeżeli wierni tak mówią, i dzielą się tymi przeżyciami z innymi, to się bardzo cieszę, bo to oznacza, że jako siostry wizytki, oddane pod opiekę Maryi i córki św. Franciszka Salezego, żyjemy, zachowujemy i przekazujemy kolejnym pokoleniom charyzmat i duchowość Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Założyciela.

– Wielu czcicieli wyprasza w tym miejscu potrzebne łaski.

– To miejsce jest uświęcone modlitwą sióstr i wiernych od 114 lat – to oznacza przejście kilku pokoleń oraz uformowanie się i utrwalenie klimatu tego miejsca – wyciszenia, skupienia, wyjścia ponad codzienność. To, że wiele osób wyprosiło tu potrzebne łaski, świadczy o ich głębokiej wierze. Im większa wiara, tym modlitwa skuteczniejsza.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-31 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jedyna taka szkoła

Uczniowie jaworznickiej szkoły w klasie...

Archiwum SP w Jaworznie

Uczniowie jaworznickiej szkoły w klasie...

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...