Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z wielu ziaren pszenicznych się rodzi…

Diecezjanie wypełnili
po brzegi kościół
św. Macieja Apostoła
w Siewierzu

Agnieszka Raczyńska

Diecezjanie wypełnili po brzegi kościół św. Macieja Apostoła w Siewierzu

Dożynki to największe w roku święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. To wyjątkowy czas, kiedy składamy Panu Bogu dziękczynienie za błogosławieństwo oraz dary płodów ziemi. W tym roku w diecezji sosnowieckiej Dożynki Diecezjalno-Gminne odbyły się w Siewierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dożynki obchodzone były w Polsce prawdopodobnie już w XVI wieku lub na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy na naszych ziemiach rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska. Obecnie uroczystości dożynkowe mają charakter religijny. Przełom sierpnia i września to czas dziękczynienia za zebrane plony. Zgodnie z polską tradycją, w diecezjach, parafiach, gminach, powiatach i województwach odbywa się święto plonów. Zwyczajem jest także Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę.

W Siewierzu już przed południem w deszczową niedzielę 20 sierpnia przy parafialnej świątyni pw. św. Macieja Apostoła zbierały się delegacje z wieńcami dożynkowymi z terenu całej naszej diecezji, aby punktualnie o godz. 12.00 rozpocząć wspólną modlitwę eucharystyczną, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił Pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Grzegorz Kaszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja zaznaczył, że panujący w Polsce dobrobyt nie może stać się przyczyną zapomnienia o Panu Bogu. Wyraził też wdzięczność wszystkim rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom za ich trud, zmagania, ciężką pracę, dzięki której nie mamy w Polsce głodu, dzięki której nie możemy narzekać, że jest nam źle, dzięki której Polakom żyje się dostatnio. – Prosimy dla was, którzy na polskiej roli pracujecie, aby dobry Bóg zesłał swoje błogosławieństwo. Niech was i wasze rodziny chroni od kataklizmów i nieszczęść. (...) Oby wasza praca przynosiła obfite plony, by wam żyło się dostatnio, a my wszyscy byśmy nie zaznali klęski głodu – powiedział w homilii biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, a rolę gospodarza pełnił burmistrz miasta i gminy Siewierz, Zdzisław Banaś. Nie zabrakło też druhów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz myśliwych ze swoimi sztandarami, a także pięknego folkloru prezentowanego przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Kościół św. Macieja Apostoła w Siewierzu wypełnili po brzegi wierni parafianie, mieszkańcy naszej diecezji sosnowieckiej oraz goście, a przy ołtarzu Pańskim licznie zgromadzili się kapłani. Wszystkich przybyłych na uroczystość dożynkową powitał gospodarz miejsca, proboszcz siewierskiej wspólnoty, ks. kan. Jan Lubieniecki. Starostami Dożynek Diecezjalno-Gminnych byli: Halina Wyszyńska i Sławomir Czekaj.

Reklama

Po zakończeniu Mszy św., według prastarego dożynkowego zwyczaju, uformował się barwny korowód, który przemaszerował na błonia przy siewierskim zamku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości: prezentacja wieńców dożynkowych, przemówienia gości oraz niezapomniana uczta duchowa, którą zaserwował zgromadzonym Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny dzięki programowi artystycznemu „A to Polska właśnie”, w którym zaprezentowano tradycyjne polskie tańce ludowe i popularne w różnych regionach pieśni, w tym utwór „od Siewierza jechał wóz...”. Siewierskie dożynki uwieńczył koncert grupy wokalnej Sonitus oraz zabawa taneczna, która mimo niesprzyjającej aury okazała się niezwykle udana. Dożynki stały się doskonałą okolicznością na uhonorowanie zasłużonych. W tym dniu wręczono odznaczenia państwowe. Na szczególną uwagę zasługuje Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał ks. kan. Emil Ilków, budowniczy i emerytowany proboszcz siewierskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jak przystało na Święto Plonów, w centrum uwagi znalazły się dożynkowe wieńce. Fantazja i pomysłowość wykonawców nie zawiodła i tym razem, i była imponująca. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, które przywieziono z różnych zakątków diecezji sosnowieckiej do Siewierza, kryła się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców tej ziemi.

Reklama

Jury musiało się mocno natrudzić, by wybrać spośród wszystkich pięknych dożynkowych dzieł ten jeden najpiękniejszy. Tym razem członkowie komisji za najpiękniejszy uznali siewierski wieniec dożynkowy. – Co roku zbieramy się, by wspólnie przygotować wieniec na dożynki. Robimy kompozycję na szkielecie wykonanym z drutu. Tradycja mówi, że powinien być wykonany na cztery strony świata, a każde ramię musi być wykonane z innego zboża. Nasz wieniec zrobiony jest z żyta, pszenżyta, pszenicy i owsa – opowiadają gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich. – Później zdobimy go darami ziemi – owocami, warzywami, kwiatami i ziołami. Wszystko musi być świeżo zebrane. W środku kompozycji kładziemy specjalnie wypieczony na tę okoliczność chleb. Jest to praca dla cierpliwych – opowiadają gospodynie. – Trzeba być dokładnym, skrupulatnym i precyzyjnym – mówią mieszkanki Jangrota.

Na czas Dożynek Diecezjalno-Gminnych w Siewierzu zrobiło się barwnie i kolorowo nie tylko ze względu na wspaniałe wieńce i dekoracje przed zamkiem, nie tylko z uwagi na występ „Śląska”, lecz także za sprawą kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich, które przeżywały tegoroczne święto plonów jako diecezjalną pielgrzymkę.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-30 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto plonów w Osetnie

wieniec dożynkowy

Anna Majowicz

wieniec dożynkowy

W drugą niedzielę września mieszkańcy parafii Osetno podziękowali Bogu za dar plonów

Więcej ...

Psycholog: idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie

2024-06-28 07:19

Karol Porwich/Niedziela

W przypadku wielu osób idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie - uważa Dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii KUL. Zachęcił, by traktować wakacje jako ciekawy epizod i nie spędzać ich tak, jak spędza się owce z hal.

Więcej ...

Ukraina/ Zełenski: szczegółowy plan zakończenia wojny będzie gotowy jeszcze w tym roku

2024-06-28 18:34
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowenii

PAP/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowenii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w piątek, że jasny i szczegółowy plan zakończenia wojny z Rosją opierający się na punktach ogłoszonej przez niego tzw. formuły pokoju zostanie opracowany i przedstawiony jeszcze w tym roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024