Reklama

Niedziela Częstochowska

Szkoła nad szkoły

Magdalena Kucova/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielcy ludzie formują swoje życie w szkole modlitwy. Jest to również szkoła niezbędna każdemu wierzącemu. Istniejące w Parznie k. Bełchatowa (archidiecezja łódzka) Muzeum Polskiego Modlitewnika im. Wandy Malczewskiej daje doskonałe świadectwo tego, że tak było w dziejach Polski. W muzeum znajduje się ok. 2 tys. różnych modlitewników, których zapisy świadczą o kształtowaniu się polskiej myśli religijnej, która odnosiła się do różnych potrzeb Polaków i towarzyszyła narodowi polskiemu w chwilach zwycięstwa i klęski.

Bo w sercu Polaka zawsze razem z miłością do Polski były nasza wiara i modlitwa. Książeczka do nabożeństwa ma więc w naszym narodzie swoją osobną historię, która powinna być dokładniej przeanalizowana. Naród potrzebuje bowiem odniesienia trwałego i znajduje je w Bogu. Stąd niektórzy mówią, że Polska będzie dopóty, dopóki będzie w narodzie wiara, która jest naszą opoką. Narody, które tę wiarę tracą, same się unicestwiają. Wiara sprawia, że ludzie są silni, że mają swoje wewnętrzne umocnienie. Najbardziej widać to u tych, którym przyszło żyć poza ojczyzną. Jeśli zaniknie wiara, człowiek gubi się, rozpływa w wartkim nurcie codzienności i niebawem chleb ma gorzki smak. Prawdziwą osłodą jest wtedy odniesienie do Boga, które realizuje się przez modlitwę. Dlatego wiele polskich środowisk emigracyjnych zadbało o to, żeby Polak mógł wziąć do ręki książeczkę do nabożeństwa, z pomocą której mógłby modlić się w swoim własnym języku. Modlitewnik na emigracji spełniał szczególną rolę – przybliżał do Boga, bo zawierał modlitwy polskiego serca, kształtował sumienia i inspirował do chrześcijańskiej aktywności. Już sama książeczka przypominała o Bogu i Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku XI wieku powstał, odnaleziony niedawno we włoskim klasztorze, „Modlitewnik Gertrudy Mieszkówny”, wnuczki Bolesława Chrobrego, córki Mieszka II i księżnej kijowskiej. To pierwsze dzieło polskiej literatury, choć po łacinie, wcześniejsze od kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Stanowi on portret psychologiczny wybitnej Polki tamtego czasu – Gertruda tak nazywała samą siebie, choć niewiele lat spędziła w Polsce, mieszkała na Rusi Kijowskiej. Niezwykłe są dzieje tego modlitewnika, zwanego też „Kodeksem Gertrudy”, a modlitwy są żywe, dynamiczne, zawierają głęboką myśl teologiczną i mistyczną, duży koloryt przeżyć religijnych i ustosunkowania się do Pana Boga, Matki Najświętszej, Apostołów, szczególnie św. Piotra. Modlitewnik ten świadczy też o wysokiej kulturze religijnej jego autorki, jej bogatym wnętrzu. Wyraża też ogromną wrażliwość kobiecą, m.in. w odniesieniu do swojego syna Piotra, za którego wiele się modli. Teksty modlitw zostały ozdobione elementami kultury bizantyjskiej, co dodawało książeczce piękna i bogactwa.

Reklama

Ten pomnik polskiego pisarstwa, jaki wyłania się z głębi wieków, jest świadectwem naszego zakorzenienia zarówno w kulturę, jak i tożsamość europejską. Możemy być dumni, że umysł polskiej księżnej nie tylko dorównywał zamyśleniom jej współczesnych, ale niejednokrotnie ich przewyższał.

Niech to dzieło będzie przyczynkiem do pobudzenia u Polaków patriotycznego zamyślenia związanego nie tylko z przekazem historycznym, ale rzutującego na przyszłość narodu, jeśli będzie on prawdziwie związany z chrześcijaństwem.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-07-12 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wystawa modlitewników w Radomiu

AR

Więcej ...

Trudny patron

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady