Reklama

Niedziela Legnicka

Przyczynek do srebrnego jubileuszu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeżywając radosny jubileusz 25-lecia diecezji legnickiej dziękujemy Panu Bogu za ten dar wspólnoty Ludu Bożego i wszystkie dzieła, które w minionym ćwierćwieczu miały miejsce w wymiarze duchowo-materialnym. Kościół lokalny, jakim jest diecezja, działa w warunkach czasu i miejsca wypełniając swoje posłannictwo i dzieło Zbawienia. Różni specjaliści życia religijnego będą na rozmaite sposoby analizować przebytą drogę i wszystkie osiągnięcia, jak i niedociągnięcia, które w tym czasie się pojawiły.

25 lat historii diecezji to okres, w którym my, jako diecezjanie, kierowani przez duszpasterzy na czele z Biskupem Legnickim, spełnialiśmy swoje zadania i wszelkie posługi pastoralne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W końcu lat 80. XX wieku mówiło się już o konieczności reformy struktury Kościoła w Polsce. Rozumiał to doskonale św. Jan Paweł II, który znał najlepiej specyfikę Kościoła w naszym kraju i jego aktualne problemy.

Pierwszym zwiastunem szykowanych zmian była wizyta abp. Luigi Poggi 17 października 1985 r., który wówczas przewodniczył delegacji Watykanu do stałych kontaktów z Polską. Przybył do Legnicy w towarzystwie kard. Henryka Gulbinowicza, bp. Adama Dyczkowskiego i bp. Józefa Pazdura. Najpierw odwiedzili budowany kościół Matki Bożej Królowej Polski, a następnie kościół św. Piotra i Pawła, który widzieli jako przyszłą katedrę. Wszelkie decyzje dotyczące przyszłej struktury administracyjnej Kościoła w Polsce były objęte tajemnicą, a krążące informacje opierały się tylko na domysłach.

Miasto Legnica należało do archidiecezji wrocławskiej i z uwagi na jej znaczenie odbywały się tu coroczne konferencje rejonowe duchowieństwa. Najczęściej miały one miejsce u Ojców Franciszkanów, którzy mieli dobre warunki do ich prowadzenia. W 1986 r. na takim spotkaniu zrodził się pomysł, aby rekolekcje kapłańskie zorganizować w Legnicy zamiast we Wrocławiu. Inicjatywa ta została dobrze przyjęta przez wielu księży. Mnie została powierzona misja zorganizowania tych rekolekcji. Udałem się z tą propozycją do kard. Gulbinowicza, któremu przedstawiłem szczegółowy program. Ksiądz Kardynał wyraził zgodę i polecił, aby takie rekolekcje odbyły się u Ojców Franciszkanów. Pierwsze zostały zorganizowane w roku 1989. W programie była Msza św. z nauką, potem konferencja, obiad, adoracja Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa. Średnio w rekolekcjach brało udział od 20 do 30 kapłanów. Rekolekcjonistami byli kolejno: w roku 1989 – o. Józef Szańca OFMConv., ówczesny gwardian, w 1990 – ks. Stanisław Pietraszko, kanclerz Kurii wrocławskiej, w 1991 – ks. Aleksander Zienkiewicz, obecnie już sługa Boży, a w następnym roku ks. Aleksander Radecki, ojciec duchowny wrocławskiego Seminarium.

Reklama

Kiedy powstała diecezja legnicka na zakończenie rekolekcji jej pierwszy ordynariusz – bp Tadeusz Rybak – zapowiedział, że już w przyszłym roku rekolekcje kapłańskie odbędą się w nowopowstałym Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.

Z powyższego widać, że obok decyzji administracyjnych o ustanowieniu diecezji legnickiej (25 marca 1992 r.), przygotowywano również duchowieństwo, aby księża umieli realizować zadania duszpasterskie w nowej wspólnocie. Przez cztery lata w czasie trzydniowych rekolekcji uczestnicy poczuli się wspólnotą i powstałe więzy na pewno pomogły w przyszłych działaniach pastoralnych.

Wszystkim uczestnikom odprawiającym wspólnie ćwiczenia duchowne jeszcze przed powstaniem diecezji legnickiej, niech tamte myśli i więzy pozostaną na chwałę Bożą.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-06 09:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Paradyż. Sesja plenarna I Synodu Diecezjalnego

Ks. prof. Andrzej Draguła zaprezentował projekt dokumentu opracowanego przez Komisję

Karolina Krasowska

Ks. prof. Andrzej Draguła zaprezentował projekt dokumentu opracowanego przez Komisję "Nawrócenie duszpasterskie w kluczu nowej ewangelizacji"

W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu 20 czerwca odbyła się sesja plenarna Synodu Diecezjalnego. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?