Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dziękczynienie i wezwanie do budowania Kościoła

– Po 25 latach od założenia Kościoła bielsko-żywieckiego chcemy wpierw widzieć w nim zamiar Boży. Dziękujemy dziś za założenie tej wspólnoty, dziękujemy za wyznaczenie przez Boga biskupa Tadeusza, za nieustanną łaskę Boga obecną w Kościele – mówił bp Roman Pindel podczas uroczystości jubileuszu powołania diecezji bielsko-żywieckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego Pasterz diecezji celebrował uroczystą Mszę św. jubileuszową w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Razem z nim przy ołtarzu stanęli także biskup senior Tadeusz Rakoczy i pomocniczy biskup Piotr Greger oraz hierarchowie pochodzący z naszej diecezji: emerytowany biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Edward Dyczkowski i pomocniczy biskup archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel. Eucharystię koncelebrowało ponad dwustu kapłanów. Obecni byli także zwierzchnicy Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W katedralnej świątyni modlili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, górale, delegacje i poczty sztandarowe różnych środowisk życia kościelnego i społecznego.

Budowanie

Bp Roman Pindel oparł homilię o analogię między Kościołem założonym przez św. Pawła w Efezie a Kościołem bielsko-żywieckim. – Przed 25 laty do Bielska-Białej przybywał następca Apostołów bp Tadeusz Rakoczy, przybywał ze słowem Apostoła, bo jako swoje zawołanie biskupie przybrał frazę z Listu do Efezjan: „Ku budowaniu Ciała Chrystusowego”. Te właśnie słowa o celu, jakim jest budowanie Ciała Chrystusa, Kościoła, stanowią równocześnie zachętę dla wszystkich tworzących kiedykolwiek diecezję bielsko-żywiecką. To zachęta do wzrastania w zdolności i w chęci budowania wspólnoty wiary – mówił biskup Roman.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeden dom z różnymi mieszkańcami

Kaznodzieja przypomniał, że budowanie nowej diecezji bielsko-żywieckiej wiązało się z dziełem jednoczenia dwóch odrębnych tradycji religijnych, historycznych i kulturowych kreowanych w Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim, w archidiecezji krakowskiej i katowickiej. Zwrócił też uwagę na fakt, że na terenach nowej diecezji biskup Tadeusz zastał nie tylko wiernych wyznania katolickiego, ale także ewangelików i protestantów oraz członków gminy żydowskiej, co zadecydowało o ekumenicznym rysie bielsko-żywieckiego Kościoła. Dla takiej sytuacji znalazł analogię w Pawłowych słowach skierowanych do zróżnicowanych kulturowo Efezjan: „Tak więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, lecz jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga”.

Reklama

Niełatwe wyzwania

Bp Roman zarysował także wyzwania stojące przed diecezją. Zaliczył do nich rosnącą liczbę rozbitych małżeństw i poranionych dzieci, trudności w rozpoznaniu powołania i potrzeby życia w małżeństwie i rodzinie, lęk przed podjęciem decyzji na miłość, sakrament małżeństwa, śluby zakonne czy święcenia kapłaństwa. Ponadto: trudność w przekazywaniu wiary w domu, a także formowaniu nowego człowieka w kształcie katechezy, niedostrzeganie wartości Eucharystii czy modlitwy. – Te i inne wyzwania uświadamiają nam potrzebę zwracania się do Tego, który jest oblubieńcem Kościoła, który umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie – mówił Biskup.

Ożywienie i zapał

W diagnozie stanu bielsko-żywieckiego Kościoła zostały ukazane także pozytywne zjawiska, będące znakiem daru Bożego dla wspólnoty. – Coraz więcej kapłanów i świeckich dostrzega w parafiach to, co nazywamy nawróceniem pastoralnym. Jego celem jest odwrócenie powszechnych tendencji odchodzenia od wiary, sakramentów i wspólnoty. W niektórych parafiach można już dostrzec ożywienie wiary, pogłębienie praktyk, zapał ewangelizacyjny i gorące pragnienie dzielenia się wiarą z innymi – usłyszeli zgromadzeni w katedrze św. Mikołaja wierni. – Jeżeli więc mamy tę podstawową wiarę, że z łaski jesteśmy pojednani z Bogiem i zaproszeni do wspólnoty Kościoła, to szukamy wciąż odpowiedzi na pytanie, co Bóg przygotował dla każdego z nas – owe dobre czyny – abyśmy je podjęli i wypełnili wiernie. Byśmy coraz bardziej byli zdolni do budowania ciała Chrystusa – wskazywał Biskup.

Summarium pierwszego biskupa

Na zakończenie liturgii głos zabrał biskup senior Tadeusz Rakoczy. Pierwszy biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej podsumował minione ćwierćwiecze wspominając budowanie kościelnej infrastruktury, najważniejsze wydarzenia minionego czasu. W przemówieniu pojawił się także wątek pokutny: Biskup przeprosił za wszelkie ludzkie słabości i zaniedbania, egoizm i indywidualizm. Na koniec zawierzył diecezję Matce Bożej. Wystąpienie bp. Rakoczego zostało nagrodzone gromkimi brawami zgromadzonych w katedralnej świątyni wiernych.

Reklama

Świętowanie

Po Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu pedagogów i uczniów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej i Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej. Chórem dyrygowała Anna Ostrowska. Na organach zagrał Michał Duźniak. Solistą był Rafał Meissner. Obecni w katedrze św. Mikołaja wysłuchali także syntetycznego wykładu ks. Tomasza Chrzana o historii powstawania struktur kościelnych diecezji bielsko-żywieckiej.

Z okazji jubileuszu na ręce Pasterzy gratulacje przesłali m.in. marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz premier RP Beata Szydło pochodząca z Przecieszyna leżącego w granicach diecezji bielsko-żywieckiej. „W historii Kościoła bielsko-żywieckiego skupiają się jak w soczewce dzieje Polski. Wpisany jest w nią los świętych patronów: św. Jana Sarkandra, św. Jana Kantego i św. Maksymiliana Kolbego. Jego ofiara, wzywająca nas do wzrastania w miłości, przywołuje symbolikę miejsca nieodłącznie związanego z tą ziemią – miejsca niewyobrażalnych niemieckich zbrodni, a obecnie głębokiego namysłu nad kondycją człowieka – jakim jest Auschwitz-Birkenau” – napisała premier Szydło. Prezes Rady Ministrów podarowała także pamiątkowy kielich mszalny.

Pamiątką jubileuszowych obchodów jest także okolicznościowy album o diecezji bielsko-żywieckiej, który można było nabyć podczas uroczystości. Wydawnictwo dostępne będzie także w dystrybucji parafialnej.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-06 09:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezłomne Podlasie

Uroczystości milenijne przed katedrą w Siedlcach, 18 września 1966 r.
Na podwyższeniu – kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Uroczystości milenijne przed katedrą w Siedlcach, 18 września 1966 r. Na podwyższeniu – kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski

Miała nie istnieć, zniesiono ją ukazem carskim, a ludność poddano systematycznej rusyfikacji. Odrodziła się w niepodległej Polsce. W tym roku diecezja siedlecka obchodzi 200-lecie istnienia

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Donald Tusk: będę rozmawiał z koalicjantami nt. finansowania Kościołów

2024-06-26 14:50

PAP/Piotr Nowak

Będę rozmawiał z moimi partnerami, jeśli chodzi o kwestię finansowania Kościołów - powiedział w środę premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie o postępy prac międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jak przyznał, podobnie jak np. w kwestii związków partnerskich, koalicjanci tacy jak PSL mają inne zdanie w tej sprawie. - Mam nadzieję, że także w sprawie Funduszu wyjdziemy na prostą - dodał szef rządu. Rano podsekretarz stanu w KPRM Marek Krawczyk poinformował, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego może nastąpić przed sejmową przerwą wakacyjną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?