Reklama

Świat

Kardynał Marx: papieskie przemówienie “małą encykliką dla Europy”

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

Wczorajsza wizyta papieża w Parlamencie Europejskim była pierwszym spotkaniem Franciszka z Europą jako całością, a jego przemówienie - „orędziem nadziei i zachęty” nie tylko dla europosłów, ale też dla wszystkich obywateli naszego kontynentu. Można je przyjąć jako „małą encyklikę społeczną dla Europy”. Podkreślił to w swoim oficjalnym oświadczeniu przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, kardynał Reinhard Marx.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Papież przede wszystkim apelował do Europy, aby nie była nostalgiczna, zmęczona i z zadowoleniem wpatrzona w swoją wielką przeszłość, lecz aby odważnie myślała o przyszłości i ją budowała. Europa nie powinna trwać w defensywie, lecz rozwijać nowe, poważne idee dla świata" - zwrócił uwagę kard. Marx i podkreślił, że „przemówienie papieża można przyjąć jako małą encyklikę społeczną dla Europy”.

„W centrum tego ambitnego projektu politycznego było zaufanie do człowieka, nie tyle jako obywatela ani też podmiotu ekonomicznego, ale do człowieka jako osoby obdarzonej godnością transcendentną” - mówił papież Podkreślał, że to centralne miejsce osoby ludzkiej w integracji europejskiej stawia w centrum prawo i wartości, a nie gospodarkę. W oparciu o to papież zaapelował do euroodeputowanych o „wspólne budowanie Europy, która nie obraca się wokół gospodarki, ale wokół świętości osoby ludzkiej, wartości niezbywalnych; Europę śmiało obejmującą swoją przeszłość i z ufnością spoglądającą na swoją przyszłość, aby w pełni i z nadzieją żyć swoją teraźniejszością” - cytuje kardynał wypowiedź Franciszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W oparciu o te myśli papież Franciszek dał też cenne impulsy dla konkretnych wyzwań polityki Unii Europejskiej" - stwierdził kard. Marx i wymienił rodzinę jako podstawę i gwaranta nadziei na przyszłość, a także oświatę i naukę, które mają wspierać i rozwijać kompleksowy proces wzrastania człowieka. Ważną też rolę przypisywał papież pracy. Wielokrotnie podkreślał, że praca powoduje w człowieku wzrost godności, ale praca – to nie tylko miejsca, lecz także dobre warunki pracy.

Reklama

Według arcybiskupa Monachium niezwykle ważnym w przemówieniu papieskim był również temat uchodźców, „dotknięcie rany europejskiej polityki migracyjnej”. "Papież nie pozostał tylko przy ostrzeżeniu, że Morze Śródziemne nie może się stać największym cmentarzem, lecz wezwał Europejczyków do podjęcia konkretnych politycznych kroków solidarności i do usuwania przyczyn migracji" - podkreślił kard. Marx.

Jako przewodniczący COMECE wyraził też zadowolenie, że w „strasburskim” przemówieniu papież podkreślił wkład komisji episkopatów przy instytucjach unijnych, a także znaczenie dialogu Unii Europejskiej z wspólnotami religijnymi, w ramach którego Kościół prowadzi wymianę poglądów z UE. Kard. Marx podkreślił przy tej okazji, że zachęceni przemówieniem papieskim biskupi COMECE pragną nadal kroczyć drogą dialogu z UE. Wyraził też wdzięczność papieżowi Franciszkowi za jego orędzie nadziei i zachęty skierowane dom wszystkich Europejczyków. "Papież bowiem wyraźnie dal do zrozumienia, że Europa powinna być cennym punktem odniesienia dla całej ludzkości” - napisał przewodniczący COMECE.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-26 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papiestwo na rzecz jedności Europy

Margita Kotas

25 listopada papież Franciszek uda się z wizytą do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Z tej okazji publikujemy materiał ukazujący zaangażowanie papiestwa na rzecz budowy jedności europejskiej.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?