Reklama

Świat

Papież z Argentyny rozumie Europę

Grzegorz Gałązka

Papież wzywa Europę by się obudziła - powiedział KAI prof. Jerzy Kłoczowski, odnosząc się do dzisiejszych przemówień Franciszka do Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. "A to przebudzenie Europy jest niezbędne, bo świat potrzebuje Europy, jako kolebki pewnej kultury, która najbardziej ze wszystkich docenia godność osoby ludzkiej" - dodał.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prof. Kłoczowski podkreślił, że w centrum dzisiejszych papieskich przemówień do Parlamentu i Rady Europy był człowiek jako osoba obdarzona niepowtarzalną godnością i otwarta na transcendencję. Dlatego szacunek dla człowieka i troska o jego integralny rozwój stanowi podstawę europejskiej kultury. W papieskim przesłaniu wyraźnie też wybrzmiało - zdaniem uczonego - że nie sposób jest zrozumieć osoby ludzkiej bez jej transcendentnego odniesienia. Bez tego odniesienia nie sposób jest tez zrozumieć europejskiego humanizmu, który nawiązuje do wzorców grecko-rzymskich, ale jednocześnie wzbogaca ją koncepcją osoby ludzkiej, zakorzenionej w transcendencji.

Prof. Kłoczowski przypomniał, że papież Franciszek doskonale rozumie, że ta właśnie wizja osoby ludzkiej i wynikających stąd jej praw ma to wielkie znaczenie i dziś dla całego świata, który wciąż potrzebuje Europy, jako kolebki pewnej kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważna jest też - podkreśla uczony - wyrażona dziś przez papieża nadzieja, że chrześcijaństwo wciąż może być czynnikiem inspirującym rozwój dla Europy, a chrześcijanie mogą wnieść wielki wkład w jej konstrukcję. Papież mówił wyraźnie, że nie są oni zagrożeniem dla świeckości, ale mogą wnieść istotny wkład poprzez dialog. Bardzo podkreśla potrzebę dialogu nt. przyszłości Europy i do tego dialogu olbrzymi wkład mogą wnieść chrześcijanie.

Prof. Kłoczowski zwrócił też uwagę, że papież wyraźnie zachęcił chrześcijan do odpowiedzialnego zaangażowania na rzecz Europy, która jakby zasypiała i okazywała się staruszką "babcią". Prof. Kłoczowski dodał, że ktoś powiedział świetnie: "Stworzyliśmy Europę ale nie mamy Europejczyków" - i na tym właśnie polega dziś główny problem Europy. A do tego trzeba obudzić zaangażowanie chrześcijan jako obywateli, czyli ludzi, którzy czują się odpowiedzialni nie tylko za swoją ojczyznę ale i Europę.

"Słabość unii wynika z tego, że zwykli ludzie traktowani są jakby z góry przez brukselską administrację. Brakuje obywateli. A obywatel to człowiek odpowiedzialny za tę społeczność, do której należy. A słaby poziom myślenia obywatelskiego owocuje brakiem zaangażowania" - skonstatował profesor.

Reklama

Prof. Kłoczowski podkreślił, że Franciszek wyraźnie kontynuuje linię myślenia o Europie rozpoczętą przez Jana XXIII i kontynuowaną przez jego następców, z Janem Pawłem II, któremu Franciszek jest najbliższy. Naukę tę Franciszek aplikuje ją do dzisiejszej sytuacji Europy, kontynentu pogrążonego w coraz głębszym kryzysie.

Zdaniem prof. Kłoczowskiego oba przemówienia papieża Franciszka, do Parlamentu i Rady Europy mają znaczenie historyczne. A traktować je należy nie jako głos skierowany do ponad 500 mln obywateli Europy. Istotne jest, że papież mówił nie tylko do katolików ale także do niewierzących czy wyznawców innych religii. Zdaniem uczonego z tekstami papieskich przemówień powinni dokładnie zapoznać się też Polacy jako obywatele Unii Europejskiej.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-25 17:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież po podróży do Strasburga

Grzegorz Gałązka

Nigdy nie powinniśmy się męczyć budowaniem mostów między ludźmi ani nawiązywaniem i prowadzeniem dialogu ze światem, nawet jeśli wydaje się to niemożliwe - taki pogląd wyraził papież w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu, którym wracał ze Strasburga do Watykanu.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Fatima: piłkarze FC Porto podziękowali w sanktuarium za zdobycie Pucharu Portugalii

2024-05-27 12:52

Graziako

Piłkarze FC Porto podziękowali Bogu w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie za zdobyty w niedzielnym finale na podlizbońskim stadionie Jamor Puchar Portugalii. Wśród zawodników, którzy dotarli do tego miejsca kultu maryjnego są reprezentanci portugalskiej kadry narodowej: Francisco Conceição, Pepe oraz Diogo Costa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem,...

Kościół

Bp Stułkowski: dziecko pod sercem matki jest człowiekiem,...

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych...

Kościół

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!