Reklama

Niedziela Świdnicka

Dni skupienia stypendystów diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 27/2016, str. 3

W Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym dla Dzieci w Piszkowicach

Hubert Szczypek

W Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym dla Dzieci w Piszkowicach

W dniach 10-12 czerwca br. odbyły się długo oczekiwane dni skupienia stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w naszej diecezji. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć w Bardzie u sióstr marianek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje poprowadził ks. Arkadiusz Raczyński, duszpasterz młodzieży i wikariusz w parafii w Międzylesiu. Pomagali mu Sandra i Remek – od niedawna narzeczeni. W ćwiczeniach rekolekcyjnych wzięło udział ponad 30 stypendystów z diecezji świdnickiej.

Dni skupienia rozpoczęły się w piątek po południu, a tematem dnia była „Poczekalnia”. Ks. Damian Mroczkowski wprowadził nas w temat i przekazał „pałeczkę” ks. Arkadiuszowi. Mogliśmy również usłyszeć poruszające świadectwo Sandry i Remka – ich listów do rodziców, które miały być wstępem do kolejnych konferencji. Dzień zakończyliśmy wieczorną Eucharystią z kazaniem, którego mottem przewodnim były słowa św. Augustyna: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sobotę powitaliśmy wyspani i gotowi na kolejne wyzwania, a czekało ich na nas wiele. Po porannej modlitwie w kaplicy i pysznym śniadaniu wysłuchaliśmy drugiej konferencji – „Uzdrowienie relacji z ojcem”. Dowiedzieliśmy się m.in., że to, jakie rodziny stworzymy w przyszłości, w dużej mierze zależy od wzorców, które przekazali nam rodzice. Następnie naszym zadaniem było napisanie listu do ojca. Nie było to proste. Warto jednak było spojrzeć na nowo na relacje ze swoim tatą.

Przed południem wyjechaliśmy do Piszkowic. Znajduje się tam Zakład Leczniczo-Opiekuńczy dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. Było to bardzo mocne przeżycie: zobaczyliśmy dzieci chore, niepełnosprawne, także intelektualnie, ale jednocześnie potrafiące cieszyć się swoim życiem. Niesamowita była ich radość z tego, że mogliśmy je odwiedzić i spędzić z nimi trochę czasu. Zarażały nas uśmiechem podczas zabawy. Ciężko nam było stamtąd wyjeżdżać…

Po obiedzie i czasie wolnym zebraliśmy się w kaplicy na Koronkę do Miłosierdzia Bożego i kolejną, trzecią już konferencję – „Uzdrowienie relacji z matką”. Również po niej indywidualnie pisaliśmy listy, tym razem do swoich mam. W tym dniu odwiedził nas ks. Marek Korgul, diecezjalny koordynator Fundacji. Usłyszeliśmy dalszą część świadectwa Sandry i Remka. Po kolacji mieliśmy okazję do spowiedzi św., a po najważniejszym punkcie dnia, czyli Mszy św., nadszedł czas na „Wieczór możliwości”. Była to rozmowa z gośćmi: młodym księdzem, małżeństwem, narzeczonymi, siostrą zakonną oraz sportowcem, którzy złożyli świadectwo swojego nawrócenia i osobistej relacji z Jezusem.

Reklama

Niedziela minęła bardzo szybko. Po śniadaniu chętni mogli podzielić się swoimi listami napisanymi do rodziców. Trzeba przyznać, że przeczytanie ich wymagało sporej odwagi. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu. Potem obiad i do domu, w zwyczajne, codzienne życie, ale tym razem z dobrymi postanowieniami i dodatkową motywacją do pracy nad sobą.

Dni skupienia stypendystów organizowane są każdego roku. Ponadto młodzież fundacyjna uczestniczy w obozie wakacyjnym. Ze względu na Światowe Dni Młodzieży w tym roku zachęceni jesteśmy do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu w Krakowie.

* * *

Justyna:
– Te rekolekcje były dla mnie wyjątkowe. Ten czas był dla mnie czasem modlitwy i przemyśleń. Nawiązałam wiele przyjaźni. Bardzo mi się podobało. Poprzez te rekolekcje mogłam pomyśleć nad swoim życiem i zastanowić się nad swoim postępowaniem Było cudownie!

Asia:
– Dni Skupienia w Bardzie zmieniły mój pogląd na Boga i świat. W gronie przyjaciół odkryłam, że wybaczyć, nie znaczy zapomnieć. Jeśli chcę zmienić kogoś, muszę zacząć od siebie. Moja wiara jest krucha i chwiejna. Raz jest stała jak góra, innym razem przypomina trzcinę – słabą, łamliwą. Chcę podziękować bardzo ks. Arkowi za pomoc w rozpoczęciu procesu „wybaczania” mojemu tacie.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-30 10:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pół tysiąca stypendystów w Winnym Grodzie

Katarzyna Krawcewicz

Już są w naszej diecezji! Z całej Polski do Zielonej Góry przybyli stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Więcej ...

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

Bp Turzyński: 18 księży przygotowuje się do pracy duszpasterskiej wśród emigracji

2024-06-26 07:25

Fot. Karol Porwich

18 duchownych bierze udział w kursie dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. Wyjadą m.in. do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii Irlandii czy Stanów Zjednoczonych – poinformował delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Piotr Turzyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?