Konstanty Ildefons Gałczyński żyje głównie w pamięci starszaków. Powodem jest nie tylko dobór lektur w III RP, która jest macochą nawet dla wybitnych poetów. Dla młodszego czytelnika Gałczyński, nawet jeśli wielkim poetą był (jeśli wiedzą, że był), to z nieciekawej przeszłości. Prezentowany na płycie wybór piosenek – interpretacji jego wierszy nie zachęca do poznania nieznanego. Piosenki według Gałczyńskiego są mniej atrakcyjne niż innych autorów na płytach z tego cyklu, które prezentowaliśmy.
To jedna z najmniej udanych płyt z serii „Dobre piosenki”, choć to nie wina poety, lecz autorów wyboru, wykonawców, autorów aranżacji itp. Nie postarali się. Bo np. wykonania Marka Grechuty, Kazika Staszewskiego, Kultu i Grzegorza Turnaua podnosiłyby poziom i pewnie załatwiałyby sprawę. Najpewniej najciekawsze są piosenki w wykonaniu Stanisławy Celińskiej – „Wszystko się chwieje” i Magdy Umer – „Ocalić od zapomnienia”. Ale kudy tej drugiej do wykonania Grechuty.
O. Pasolini: zamiast sztucznych inteligencji Chrystus proponuje nam kochającą inteligencję Krzyża
2025-04-18 20:14
Tłum. st/KAI
Vatican Media
O. Roberto Pasolini
„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.
„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w Bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.
Rozmowa z Ojcem: Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
2025-04-19 10:37
Radio Fiat
Karol Porwich/Niedziela
Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.