Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wierni bł. Karolinie

Archiwum autora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny.obchodzone w kalendarzu liturgicznym 18 listopada, to wyjątkowy dzień – upamiętniający – jej narodziny dla nieba. Dzień, o którym w sposób szczególny pamiętają młodzi zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, gdyż bł. Karolina jest ich patronką.

Bł. Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w miejscowości Wał-Ruda niedaleko Zabawy na terenie diecezji tarnowskiej. Miała dziesięcioro rodzeństwa. Jej rodzice byli ludźmi głębokiej wiary. W 1912 r. Karolina ukończyła szkołę podstawową. Kiedy miała 16 lat, przyjęła sakrament bierzmowania w kościele parafialnym w Zabawie. Była bardzo zaangażowana w życie swojej wspólnoty parafialnej. Należała do Apostolstwa Modlitwy i Żywego Różańca. Wraz z koleżankami dbała o porządek w kościele parafialnym. W sierpniu 1914 r. wybuchła I wojna światowa. W miejscowości Karoliny pojawiło się wojsko rosyjskie. 18 listopada 1914 r. wszedł do domu Kózków, pod nieobecność matki, rosyjski żołnierz i kazał wyjść na zewnątrz Karolinie oraz jej ojcu. Pognał ich w stronę lasu. Po drodze ojcu nakazał wracać do domu. Karolina stawiała mu opór, broniła się silnymi ciosami i usiłowała zawrócić z drogi, lecz nie udało się jej tego uczynić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwłoki Karoliny znalazł jeden z mieszkańców wsi dopiero 4 grudnia. Liczne rany świadczyły wyraźnie o walce Karoliny w obronie czystości i o jej wielkim cierpieniu. Kilkakrotnie cięta szablą, wyrwała się oprawcy i uciekała w stronę wsi przez bagna. Jednak tam wyczerpana całkowicie walką, upływem krwi i bólem zakończyła swoje piękne życie. Pogrzeb, który odbył się 6 grudnia 1914 r., przerodził się w wielką manifestację.

10 czerwca 1987 r. w Tarnowie św. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę. W czasie Mszy św. beatyfikacyjnej powiedział: „Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia – to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie”.

Reklama

Obchody 101. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny w naszej diecezji połączone są z konkursem literacko-plastycznym o naszej patronce, w którym wzięło udział bardzo wielu młodych ludzi, pragnących pogłębiać wiedzę na temat tej młodej dziewczyny, która z miłości do Pana Boga nie lękała się oddać swojego życia.

Uroczystości połączone z podsumowaniem konkursu rozpoczęła uroczysta Eucharystia w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu. Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek. Wzięło w niej udział wielu księży i młodzież wraz z opiekunami z różnych zakątków naszej diecezji. Ksiądz Biskup skierował słowo do młodych w swojej homilii, dając młodzieży podpowiedź, jak żyć, by iść za przykładem bł. Karoliny Kózkówny. Bp Rojek mówił: – Karolina nie bała się poświęcić swojej młodości, bo największym dobrem dla niej był Jezus Chrystus. Jak mamy troszczyć się o nasze święte życie? Powinniśmy tak żyć, aby od naszych dziecięcych i młodzieńczych lat oswajać się z Bogiem, żyć Jego bliskością. Ksiądz Biskup zwrócił się też do wszystkich obecnych, apelując o odwagę w dążeniu do świętości. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, mówił: – Nie bójmy się być świętymi! Miejmy odwagę już teraz czynić to, co dobre, zarabiać tymi dobrami, jakimi uposażył nas Niebieski Ojciec, wzrastając każdego dnia w łasce u Boga i u ludzi.

Po Mszy św. wszyscy udali się na drugą część uroczystości, która miała miejsce w Zespole Szkół nr 4 w Zamościu. Tam można było obejrzeć pełną treści, wzruszającą, wykonaną z aktorskim kunsztem inscenizację pt. „Karolina”, przygotowaną przez młodzież gimnazjalną z ZS nr 4 w Zamościu oraz z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Armia Pana”, działającego przy parafii MB Królowej Polski w Zamościu. Odtwórczynią głównej roli w przestawieniu była Aleksandra Mazurek, która wspomniała, że chciałaby naśladować w swoim życiu cechy bł. Karoliny, takie jak: pobożność, wierność Bogu i całkowite zaufanie Panu Bogu.

Reklama

Po inscenizacji wszyscy laureaci konkursu otrzymali z rąk bp. Mariana Rojka oraz ks. Stanisława Książka – diecezjalnego asystenta KSM dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Nagrodą za zajęcie I miejsca w Konkursie Wiedzy o bł. Karolinie Kózkównie w kategorii gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych jest wycieczka do Strasburga. Zdobywca I nagrody Szymon Hałasa – ceremoniarz i KSM-owicz z parafii MB Królowej Polski w Zamościu powiedział, że patrząc na bł. Karolinę, „najbardziej zapamięta z tej postaci jej bezgraniczne zaufanie do Pana Boga oraz gotowość poświęcenia swojego życia w obronie czystości. Jest ona bowiem symbolem posłuszeństwa i oddania w 100 proc. Panu Bogu. Dzisiejsza młodzież bardzo potrzebuje tych cech, które posiadała Karolina. Dlatego powinna być wzorem do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży”.

Bł. Karolina – młoda dziewczyna – poświęciła swoją czystość wyłącznie Bogu przez ofiarę ze swojego życia, ginąc z rąk nieprzyjaciela. Prośmy, abyśmy za jej wstawiennictwem umieli podejmować codziennie walkę z pokusami. Aby obudziło się w każdym z nas mocne postanowienie życia czystego i szlachetnego. Abyśmy umieli rozpoznać swoje powołanie i naśladować cnoty bł. Karoliny, a spełniając Bożą wolę oczyszczali swoje intencje i przez zachowanie czystości ciała i duszy służyli Bogu z radością.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-03 08:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs wiedzy o patronach KSM

Uczestnicy konkursu o bł. Karolinie Kózkównie i św. Stanisławie Kostce

Karolina Krasowska

Uczestnicy konkursu o bł. Karolinie Kózkównie i św. Stanisławie Kostce

Kiedy i gdzie urodził się św. Stanisław Kostka? Do jakich grup modlitewnych należała bł. Karolina? Kto był spowiednikiem św. Stanisława Kostki w Wiedniu? Jakie książki najczęściej czytała bł. Karolina? – na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy szkolnego etapu Konkursu Wiedzy o bł. Karolinie Kózkównie i św. Stanisławie Kostce, patronach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj