Reklama

Edytorial

Edytorial

27 września 2015 roku rozpoczynają się dysputy jasnogórskie

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed nami wielkie modlitewno-studyjne wydarzenie, które będzie miało miejsce w duchowej stolicy Polski. Już wkrótce na Jasnej Górze rozpoczyna się dziewięciomiesięczne przygotowanie do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski, nawiązujące do wielowiekowej tradycji dysput jasnogórskich w Sali Rycerskiej. W tym historycznym miejscu w niedzielę 27 września 2015 r. odbędzie się pierwsza dysputa z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”, stanowiąca refleksję nad realizacją programu zawartego w Jasnogórskich Ślubach Narodu. Celem comiesięcznych spotkań jest szczególna modlitwa za Ojczyznę oraz wypracowanie raportu o stanie wiary i kondycji duchowej Narodu polskiego. Przez 9 miesięcy dyskutanci będą się pochylać nad szczegółowymi treściami Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zaczerpnięte stamtąd wezwania kolejnych lat Wielkiej Nowenny przed Millennium Chrztu Polski, która trwała od 1957 do 1966 r., będą tematami kolejnych, comiesięcznych dysput jasnogórskich.

Zobacz także: Edytorial 39/2015

W obecnej „Niedzieli” pokazujemy, jak w prymasie Polski kard. Stefanie Wyszyńskim rosła świadomość opatrznościowej misji Jasnej Góry i jak z mocą przekonywał on, że jasnogórska droga to najpewniejsza droga, którą ma podążać Kościół z Narodem polskim. Jak wiemy, Jasnogórskie Śluby Narodu powstawały w czasie, gdy ich autor – kard. Stefan Wyszyński przebywał w więzieniu. W Polsce panował wtedy system zniewolenia komunistycznego, bezwzględnie wrogi Kościołowi i Narodowi. Analizując to, co stało się na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r., w historycznym dniu złożenia Ślubów, kard. Wyszyński stwierdził: „Okazało się, że Jasna Góra jest wewnętrznym spoidłem życia polskiego, jest siłą, która chwyta głęboko za serce i trzyma Naród cały w pokornej a mocnej postawie wierności Bogu, Kościołowi i jego hierarchii”.

Jasnogórskie Śluby Narodu zawierają program odnowy związany z konkretnymi problemami, z którymi nadal się zmagamy, choć w nowych warunkach. O. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, zaprasza na wielkie debaty Polaków toczące się w Sali Rycerskiej publicznie, przed kamerami telewizyjnymi i mikrofonami radiowymi. Zwraca uwagę, że organizatorzy chcą treści Ślubów opowiedzieć nowym językiem, aby dotrzeć również do młodego człowieka. Spotkania poprowadzi znany dziennikarz Jan Pospieszalski, a ich uczestnikami będą zarówno świadkowie historii, jak i ludzie młodsi, aktywni na różnych frontach dzisiejszych zmagań. Będzie to więc wymowne spotkanie przeszłości sprzed prawie 60 lat z teraźniejszością – trudną w inny sposób. Ślubowania Narodu wdrażane w czasie Wielkiej Nowenny przed Millennium Chrztu Polski, obchodzonym w 1966 r., stały się programem przygotowań do przemiany ducha i cichej rewolucji społecznej. Ufamy, że obecne pochylenie się nad treściami Ślubów i dokonanie szczerego rachunku sumienia nad ich realizacją będzie służyć indywidualnemu i zbiorowemu oczyszczeniu, co – po przejściu przez narodowy konfesjonał i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych w 1050. rocznicę chrztu Polski – umocni nas, abyśmy mogli udźwignąć sprawy trudnego XXI wieku. Oczywiście, podążając sprawdzoną jasnogórską drogą zawierzenia. Św. Jan Paweł II widział w Jasnogórskich Ślubach Narodu „polską kartę praw człowieka” również dla naszych czasów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-09-22 11:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Koncert z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Bożena Sztajner

Muzyka barokowa kompozytorów z XVIII wieku zabrzmi dziś wieczorem podczas koncert inaugurujący Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Koncert z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się bazylice jasnogórskiej, podczas którego wystąpi Venice Baroque Orchestra (Włochy) oraz Romina Basso – mezzosopran (Włochy)

Więcej ...

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Więcej ...

Łódź: zmiany personalne księży

2024-06-17 13:48

Julia Saganiak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy