Reklama

Niedziela Przemyska

Diakonia Muzyczna Archidiecezji Przemyskiej

Członkowie Diakonii starają się śpiewać Panu pięknie i z entuzjazmem

Dorota Lasota

Członkowie Diakonii starają się śpiewać Panu pięknie i z entuzjazmem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

historia Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej związana jest z Pielgrzymką Ojca Świętego Jana Pawła II do Dukli i Krosna (9-10 czerwca 1997). A zaczęło się tak: „Pozdrawiam młodzież, która tej nocy czuwała na modlitwie. Nie widać po nich, żeby się im chciało spać. Odpowiadając na harcerskie: Czuwaj – mówię wszystkim Czuwajcie!” (Jan Paweł II w Krośnie – 10 czerwca 1997).

Tymi słowami Jan Paweł II podziękował młodzieży, która całą noc trwała na modlitwie, w wigilię kanonizacji bł. Jana z Dukli, na lotnisku w Krośnie (9/10 czerwca 1997). Liturgię modlitewnej wigilii pt. „Jak piękne są stopy zwiastuna radosnej nowiny”, animowała Diakonia Muzyczna. Do tego wydarzenia wiary młodzi artyści przygotowywali się przez udział w warsztatach formacyjno-muzycznych. Niejako po drodze do Krosna na spotkanie z Ojcem Świętym, była jeszcze trzydniowa celebracja Niedzieli Palmowej w Sanoku (21-23 marca 1997 r.), przeżywana jako Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Począwszy od sanockiego Spotkania Młodych, Diakonia Muzyczna już systematycznie organizuje warsztaty formacyjno-muzyczne i przygotowuje repertuar pieśni, którymi młodzi pielgrzymi modlą się podczas trzydniowej celebracji Niedzieli Palmowej oraz innych wydarzeń wiary w archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym dyrygentem Diakonii był ks. dr Tadeusz Bratkowski, wykładowca muzyki i śpiewu kościelnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Od roku 2001 Diakonią dyryguje dr Monika Brewczak, nauczyciel muzyki i śpiewu w Szkole Muzycznej i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku.

Warsztaty Diakonii Muzycznej mają zawsze wymiar formacyjny. Przyświeca im znana maksyma: „Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”. Moderatorzy czasu wzrastania zwracają uwagę na właściwe rozumienie owych słów, zwłaszcza słowa „dobrze”..., że nie wystarczy tylko śpiewać poprawnie i czysto – „nutka po nutce”, ale trzeba jeszcze przyoblec swoje serce w szatę łaski uświęcającej. Taka formuła zajęć czyni zadość oczekiwaniom młodych artystów, którzy swoją obecność na warsztatach motywują nie tylko potrzebą doskonalenia głosu, ale również pragnieniem wzmocnienia wewnętrznego człowieka. Potwierdzeniem powyższej refleksji niech będą dwa, wybrane spośród wielu, krótkie świadectwa uczestników zajęć: „Naprawdę czekam z utęsknieniem na warsztaty, bo to miejsce odnowy mojej wiary” (Dominika); „Diakonia jest moją ojczyzną; diakonia to mój świadomy wybór; jestem dumna, że należę do Diakonii Muzycznej” (Magda).

Reklama

W ciągu osiemnastu lat drogę formacyjno-muzyczną przeszło i posługę ewangelizacyjną w Diakonii Muzycznej podjęło prawie tysiąc dziewcząt i chłopców. Wdzięczną pamięcią przywołujemy wszystkich młodych, którzy w minionych latach włączali się w twórczość Diakonii i jednocześnie z radością patrzymy na aktualnie posługujących w Diakonii Muzycznej (120 osób), którzy – z równie wielkim entuzjazmem – starają się śpiewać Panu pięknie.

W osiemnastym roku posługi ewangelizacyjnej i twórczości artystycznej Diakonia Muzyczna nagrała pierwszą płytę jako dar kanonizacyjny dla Jana Pawła II i jako wyraz wdzięczności za 50 lat kapłaństwa abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego, wielkiego przyjaciela młodzieży.

Podczas Mszy św. na zakończenie zimowej edycji warsztatów (2-8 lutego 2015) nagraną płytę – matkę złożyliśmy w darach ofiarnych na ołtarzu. Mamy nadzieję, że ta duchowa ścieżka płyty – ze studia do ołtarza – sprawi, że twórczość w niej zamknięta dotknie serc naszych słuchaczy i zainspiruje ich, aby razem z Diakonią Muzyczną śpiewali Panu nową pieśń (por. Ps 96).

* * *

Dzielimy się radością z nagrania i wydania płyty Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej pt. „W Jego imię idź”. Krążek jest swego rodzaju dokumentem i przedłużeniem Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej, wszak zawiera 17 utworów, którymi modlimy się podczas SMAP. Warto więc wracać do tych pięknych klimatów i przyozdabiać nimi prozę codzienności…

Reklama

Płytę można nabyć w biblioteczce Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, składając ofiarę 20 zł; kontakt: ks. Tadeusz Biały, e-mail: bialytad@gmail.com; kom. 608 426 226

Będzie nam bardzo miło, jeśli Państwo zechcą posłuchać naszej wokalnej i muzycznej twórczości.

Ks. Tadeusz Biały z Diakonią Muzyczną

Podziel się:

Oceń:

2015-08-27 12:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święcenia diakonatu u pallotynów

Trzech wiecznych profesów Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego: Jarosław Drahan SAC, Dominik Gaładyk SAC i Szymon Pakuła SAC otrzymało święcenia w stopniu diakonatu.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania