Reklama

Niedziela Łódzka

XXII Łódzkie Dni Rodziny

Występy na scenie w parku na Zdrowiu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem

Dagmara Zalewska

Występy na scenie w parku na Zdrowiu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne już Łódzkie Dni Rodziny zorganizowano po to, by promować zdrowe, szczęśliwe rodziny i wartości, jakie ze sobą taka rodzina niesie, a więc: miłość, wierność, uczciwość, nierozerwalność małżeństwa, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. I cieszy to, że już po raz XXII mogły takie dni zaistnieć w łódzkiej przestrzeni. Cieszy również liczna frekwencja i aktywność zarówno małżonków, jak i całych rodzin.

Rodzina to cenny dar, o który trzeba prosić, dbać i za który należy Bogu dziękować. Nie zapominajmy o tym. Zwłaszcza teraz, kiedy tak dużo robi się, żeby normalną rodzinę dyskredytować lub pomijać w przestrzeni publicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne Łódzkie Dni Rodziny skupiały się wokół tematu: „Małżeństwo zaproszeniem do szczęścia”. I to właśnie z sakramentem małżeństwa związane były dwie główne konferencje zorganizowane podczas obchodów ŁDR.

Seks językiem miłości

Pierwsza dotyczyła seksualności i znaczenia współżycia w małżeństwie. Konferencję otworzył i przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych ks. Stanisław Kaniewski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. W temat wprowadził abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zwracając uwagę na duchowy aspekt współżycia małżonków.

O przeżywaniu aktu seksualnego przez kobietę i mężczyznę mówiła dr Elżbieta Wróblewska, psycholog-seksuolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prelegentka próbowała odpowiedzieć na pytanie: czy mężczyzna i kobieta czują tak samo? Z punktu widzenia seksuologa opowiadała o tym, czym dla kobiet i mężczyzn jest seks i jak podchodzą do współżycia od strony psychicznej, fizycznej i duchowej.

O tym, czym jest naturalne planowanie rodziny w życiu małżonków, mówiła Ewa Arendarczyk, doradca życia rodzinnego. W swojej prelekcji w sposób szczególny zwróciła uwagę na fakt, że okresowa wstrzemięźliwość wynikająca z naturalnego cyklu kobiety może budować relacje małżeńskie, a nie je niszczyć. Ks. dr Przemysław Solarski SDB z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie mówił z kolei o etyce seksu małżeńskiego. To temat bardzo ważny dla wielu małżonków, którzy zastanawiają się, co można a czego nie we współżyciu seksualnym. Ks. Solarski wyjaśniał, jakie są granice wolności w seksie. Odpowiadał również na liczne pytania, które padały podczas panelu dyskusyjnego.

Reklama

Dyskusję poprowadził ks. dr Robert Jaśpiński, dyrektor Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja”. Podczas rozmów uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak odkrywać prawdę o ludzkiej seksualności.

SMS czy coś więcej?

Zagadnieniu komunikacji i porozumienia w małżeństwie poświęcone było sympozjum „SMS czy coś więcej – sztuka komunikacji małżeńskiej”. „Masz czasem kłopoty z wyrażeniem tego, co czujesz, myślisz i chcesz przekazać? Bywa, że nie dogadujesz się z żoną, mężem? To tak jak my wszyscy. Przyjdź i poćwicz komunikację” – tak do uczestnictwa w konferencji połączonej z warsztatami zachęcała Agnieszka Pawlak z Centrum Służby Rodzinie. I rzeczywiście tak było. Podczas konferencji jej uczestnicy mieli okazję przekonać się, że szczęśliwe małżeństwa potrafią w codziennym życiu znaleźć sposób, który nie pozwala negatywnym myślom i emocjom wobec partnera wziąć górę nad tymi pozytywnymi. Podczas konferencji prezentowane były metody akceptacji różnic i rozwiązywania konfliktów między małżonkami oraz pomysły na rozwijanie sympatii do małżonka.

Spotkanie poprowadzili psycholodzy i małżonkowie Joanna i Hubert Malinowscy – małżeństwo z 18-letnim stażem, rodzice dwójki dzieci. Joanna zajmuje się psychoterapią młodzieży, dorosłych, par i rodzin, Hubert jest trenerem, prowadzi szkolenia dla wielu grup zawodowych, rozwijające szeroki zakres kompetencji psychologicznych. Nieustannie poszukują w swoim doświadczeniu osobistym oraz w doświadczeniach innych inspiracji, które pozwalają żyć jednością i pokojem.

Reklama

Imprezy i spotkania

W programie XXII Łódzkich Dni Rodziny znalazło się wiele imprez i spotkań, m.in.: spotkanie absolwentów Szkoły Rodzicielstwa im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, Rodzinny Rajd Rowerowy do Łagiewnik, festyn „Rodzina się bawi” w parku na Zdrowiu, warsztaty „Piękna, aktywna, blisko dziecka” – spotkanie dla mam z okazji Dnia Matki oraz Zjazd Rodzin Adopcyjnych.

Jak co roku zwieńczeniem Łódzkich Dni Rodziny była pielgrzymka rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach, gdzie małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia oraz zawierzają siebie i swoje rodziny Bożej opiece (ale o tym szerzej już w kolejnym numerze „Niedzieli Łódzkiej”).

Podziel się:

Oceń:

2015-06-03 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kamesznickie Dni Trzeźwości 2018

Panie z KGW prezentują wypieki

Monika Jaworska

Panie z KGW prezentują wypieki

Dzieci, młodzież i dorośli uczestniczyli w Kamesznickich Dniach Trzeźwości 2018. Wydarzenie zapoczątkował 28 lat temu ówczesny proboszcz z Kamesznicy a zarazem diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Władysław Zązel

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania