Reklama

Niedziela Częstochowska

Myszków-Mrzygłód: odbyła się pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Żywy Różaniec dziękuje za kanonizację Jana Pawła II”- pod takim hasłem do Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w sobotę 4 października pielgrzymowali czciciele Różańca Świętego z archidiecezji częstochowskiej.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się czuwaniem modlitewnym, które wraz z modlitwą różańcową poprowadzili ojcowie i bracia paulini z Leśniowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie konferencję nt. „Różaniec w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II” wygłosił ks. prał. dr Teofil Siudy, mariolog i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Prelegent nawiązał do myśli św. Jana Pawła II, że „różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. - Różaniec to modlitwa maryjna o sercu chrystologicznym, czyli taka modlitwa, w której centrum jest Chrystus- przypomniał ks. Siudy.

Przybliżając główne myśli św. Jana Pawła II zawarte w jego liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” (Różaniec Dziewicy Maryi) ks. Teofil Siudy podkreślił, że różaniec to modlitwa, w której „kontemplujemy Chrystusa z Maryją”. - Z Maryją naśladujemy Chrystusa. Z Maryją w różańcu mamy kontemplować Oblicze Jej Syna - podkreślił ks. Siudy i dodał, że „w różańcu uczymy się ścisłej więzi z Maryją”.

„Różaniec to szkoła zawierzenia Maryi” - kontynuował ks. Siudy.

Następnie o Mszy św. w intencji Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej przewodniczył o. Samuel Karwacki - magister nowicjatu ojców paulinów w Leśniowie. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze Kół Żywego Różańca, na czele ks. Jackiem Gancarkiem dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji częstochowskiej, moderatorem Żywego Różańca w archidiecezji częstochowskiej i kustoszem sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie.

„Dziękujemy Maryi za Jana Pawła II, za jego życie i świętość”. - mówił na początku Mszy św. ks. Gancarek i dodał, że „jedną z dróg do świętości jest różaniec”.

Reklama

Następnie w homilii o. Samuel Karwacki OSPPE wskazał na św. Jana Pawła II jako na „apostoła różańca świętego”. - To św. Jan Paweł II pokazał, że modlitwa różańcowa jest najkrótszą drogą do świętości - mówił o. Karwacki.

Kaznodzieja podkreślił, że modlitwa różańcowa „ma swoją prostotę i głębię”. - To pokorna modlitwa, która uczy nas, że trzymając różaniec równocześnie trzymamy się ręki Maryi - mówił kaznodzieja.

„W różańcu rozważamy wraz z Maryją tajemnice Jezusa Chrystusa włączając tajemnice naszego życia”. - kontynuował o. Samuel i dodał, że „każdy paciorek różańca to szczebel do nieba”.

O. Karwacki przypomniał, że różaniec jest „skuteczną bronią wobec zła i szatana” i za św. Maksymilianem Marią Kolbe podkreślił, że „każdy paciorek jest jak pocisk, którym strzelamy w głowę szatana”.

„Różaniec to modlitwa, która ma wypływać z życia i prowadzić do Boga. Ta modlitwa ma być nierozerwalnie związana z naszym życiem”. - kontynuował o. Samuel i przestrzegał przed zniechęceniem, które jest „przeszkodą w naszej modlitwie”.

Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na kalwarii przy sanktuarium, którą poprowadził ks. Jacek Gancarek. W rozważaniach kustosz sanktuarium nawiązał m. in. do osobistych notatek św. Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-04 18:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Ku trzeźwości Narodu” – zakończył się Narodowy Kongres Trzeźwości (SYNTEZA)

kongrestrzezwosci.pl

Mszą dziękczynną w archikatedrze warszawskiej zakończył się Narodowy Kongresy Trzeźwości. W trwających od czwartku obradach na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uczestniczyli eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, duchowni i propagatorzy abstynencji. Owocem wydarzenia jest opracowanie kongresowego przesłania oraz rozpoczęcie prac zmierzających do przygotowania Narodowego Programu Trzeźwości.

Więcej ...

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?