Reklama

Niedziela Legnicka

Złoto za opiekę nad zabytkami

Feliks Rosik

W niedzielę 1 lutego ks. prał. Józef Frąc, były proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie, został odznaczony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie odbyło się podczas Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Józefa Frąca – laureata odznaczenia, ks. Adama Laska – proboszcza parafii i ks. Bogusława Sawaryna – dziekana dekanatu Szklarska Poręba. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu z kierownikiem Wojciechem Kapałczyńskim na czele oraz licznie zgromadzeni wierni.

Tytaniczna praca

Ks. Józef Frąc podczas 24-letniej pracy w duszpasterskiej sobieszowskiej parafii w latach 1990 – 2014 wykonał tytaniczną pracę na rzecz odnowy i rewitalizacji zabytkowych świątyń i cmentarza. Zakres prac był olbrzymi. Okres powojenny nie sprzyjał remontom obiektów sakralnych. Brak stabilizacji, częste zmiany administratorów w parafii (ks. Frąc był jedenastym proboszczem), niechęć władz świeckich i braki materiałowe doprowadziły do poważnych zaniedbań i degradacji obiektów i wyposażenia. Ks. Antoni Kamiński w latach 70. i 80. XX wieku głównie przebudował wnętrze kościoła, jednakże na wszystkich obiektach sakralnych czas odcisnął swoje piętno.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Renowacja kościoła

Sobieszowskie świątynie to zabytki wysokiej klasy. W szczególności kościół pw. św. Marcina, którego historia sięga XV wieku przez kolejne stulecia przebudowywany, posiada bogate wyposażenie: ołtarze z obrazami, ambona i chrzcielnica w stylu barokowym, okienne witraże, stacje drogi krzyżowej. Po wojnie kościół nie był wykorzystywany do celów liturgicznych, niszczał, był dewastowany i plądrowany przez tzw. nieznanych sprawców. Po organach pozostały tylko fragmenty konstrukcji. Kryształowy żyrandol z 1812 r. został rozbity w latach 70. XX wieku. Zachowały się jego fotografie, które pozwoliły na jego wierne odtworzenie. Dach przeciekał, powodując zawilgocenie murów. Ale ten ogrom prac nie przeraził ks. Frąca. Z wielkim zapałem zabrał się do dzieła ratowania kościołów. W pierwszej kolejności nastąpiła rewitalizacja barokowego wnętrza tzw. kościoła górnego: wymiana dachu, renowacja i uzupełnienia witraży, wieży wolnostojącej, figur św. Floriana i św. Leonarda, epitafium Neumanna i schodów do ul. Karkonoskiej. Przy ofiarności parafian, pomocy finansowej samorządu i niemieckiej fundacji na rzecz zabytków oraz pracowników Służby Ochrony Zabytków, świątynia odzyskała swój blask. Od samego początku objęcia parafii w Sobieszowie proboszcz ks. Frąc rozpoczął remonty w tzw. kościele głównym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu zarówno zakres, jak i koszty remontów były ogromne. Setki tysięcy złotych. Pełna rekonstrukcja drewnianej wieży, wymiana poszycia i pokrycia dachu, polegająca na wymianie spękanego łupku na papę, a w części na blachę miedzianą, izolacja termiczna stropu i wymiana okien. Następnie zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią, osuszenie i ciężka izolacja, a w kolejności nowa elewacja.

Reklama

Renowacji wymagało także bogate wnętrze świątyni. Pracownie konserwacji zabytków z pieczołowitością zrewitalizowały ołtarz główny, chrzcielnicę, baldachim, witraże figuralne i ambonę. Przy okazji ambona zyskała pierwotny, kompletny kształt – koronę w formie ślimacznicy. Posadzka i boazeria w prezbiterium, nowy stół ołtarzowy, tabernakulum i ambonka, marmuryzacja balasek – to dodatkowe wzbogacenie prezbiterium. Najcenniejszym zabytkiem kościoła są organy 32-głosowe, liczące blisko 1000 piszczałek, pochodzące z 1748 r. Koszty renowacji organów pokryte zostały środkami dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prospektu organowego dotacją Miasta Jelenia Góra. Dzieła renowacji świątyń dopełniają remonty kapitalne plebanii i domu gospodarczego, zakrystii, urządzenie lapidarium na cmentarzu z tablic nagrobnych zmarłych przed wojną mieszkańców Sobieszowa, drogi przez cmentarz, cmentarza parafialnego, szlaku papieskiego na zamek Chojnik, krzyża milenijnego roku 2000 i wiele innych przedmiotów kultu.

Reklama

Nagroda za dzieło

W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami” wręczył Wojciech Kapałczyński. Podkreślił, że w działaniach Księdza Prałata widać było pasję, z jaką traktował dziedzictwo kulturowe tej ziemi i dzieła twórców, które pozostawili jako dowód przywiązania do wiary i miłości do tych ziem. Gratulując odznaczenia, dodał, że wyróżnienie to tylko w niewielkim stopniu oddaje uznanie dla zasług Księdza Prałata.

Ks. Frąc podziękował wszystkim ludziom i instytucjom, przy pomocy których dzieło to zostało wykonane. Spośród osób szczególnie pomocnych i zaangażowanych wymienił: prezydenta Jeleniej Góry III i IV kadencji Józefa Kusiaka i zastępcę prezydenta Bogusława Gałkę, naczelnika Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Irenę Kempisty, radnych Rady Miasta, kierownika Delegatury Jeleniogórskiej Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków Wojciecha Kapałczyńskiego i jego współpracowników Krzysztofa Kurka i Kazimierza Śliwę. Serdeczne podziękowania skierował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do konserwatora zabytków Marii Lelek-Pietrzak. Dziękował za ofiarność, zrozumienie, pomoc i życzliwość parafianom, radom parafialnym i wszystkim wspierającym dzieło renowacji. Dziękował za 24 lata wspólnej pracy i jej owoce „dla chwały Bożej i radości nas wszystkich”. Apelował o wspieranie obecnego Księdza Proboszcza, w dbałości o świątynię. Dokończenie pokrycia dachu i barokizacja wnętrza to najpilniejsze zadania, które wymagają kolejnych nakładów.

Wdzięczni

Na zakończenie wspólnie sprawowanej Eucharystii podziękowania złożył dziekan ks. Bogusław Sawaryn. Przypomniał zasługi ks. Frąca dla parafii sobieszowskiej: gorliwość w pracy duszpasterskiej, a także tej materialnej, której znakiem są pięknie odnowione dzieła architektury i sztuki. – To jest umiłowanie i wyraz świadectwa – zewnętrzne znaki umiłowania Boga. Ksiądz Prałat oprócz pracy duszpasterskiej i wykonania wielkich remontów napisał dwie monografie Sobieszowa, w tym historyczną: „700 lat Sobieszowa”. Złota odznaka to znak naszej ludzkiej wdzięczności. Pokolenia przemijają, pozostają znaki umiłowania tej ziemi – mówił Ksiądz Dziekan. Gratulacje i podziękowanie Laureatowi ministerialnej nagrody złożył także przewodniczący rady parafialnej Stanisław Markowski.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-12 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaszczyty dla ludzi kultury

Dekoracji medalami i odznakami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonuje min. Paweł Lewandowski

B.M. Sztajner

Dekoracji medalami i odznakami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonuje min. Paweł Lewandowski

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj