Pierwszą częścią corocznej modlitwy przez wstawiennictwo patrona Polski w Strachocinie było zorganizowane po raz drugi sympozjum, poświęcone postaci św. Andrzeja Boboli.
Jako pierwszy głos zaprał ks. prał. Józef Niżnik, mówiąc o cudownych ingerencjach św. Andrzeja Boboli w XXI wieku. Kolejnym prelegentem był dr Robert Zadura, który swoje rozważanie oparł o misję św. Andrzeja Boboli w XXI wieku. Jako ostatnia podczas sympozjum głos zabrała prof. hab. Władysława Bryła, ukazując wizerunek św. Andrzeja Boboli na podstawie litanii, w której wzywamy jego opieki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kolejną, a zarazem główną częścią Narodowej Modlitwy za Ojczyznę w Strachocinie była uroczysta Eucharystia. Modlitwie przewodniczył bp Jerzy Mazur z Ełku. On też wygłosił okolicznościową homilię.
Hierarcha zaznaczył, że sanktuarium jest miejscem, „gdzie niebo całuje się z ziemią, bo kto się modli, ten wiąże niebo z ziemią”. – Dajcie się ucałować Niebu i prośmy, by Niebo pocałowało naszą Ojczyznę. Otwórzcie się na Boże łaski, Jego miłosierdzie. Otwórzcie wasze serca na Ducha Świętego, by je napełnił pokojem, miłością i nadzieją. Bo człowiek, żeby żyć, potrzebuje nadziei, ale żeby mieć nadzieję, potrzebuje Ducha Świętego. A przemienieni nadzieją, miłością i pokojem przemieniajmy za wstawiennictwem św. Andrzeja naszą Ojczyznę.
Reklama
Bp Mazur podkreślił, że Kościół przez wieki przypominał jak ważna jest miłość i przywiązanie do Ojczyzny. – Kościół uczył i uczy nas patriotyzmu. Św. Jan Paweł II 3 maja 1981 r. przypomniał nam, że Ojczyzna jest darem jest równocześnie zadaniem.
Jako przykład miłości Boga i Ojczyzny kaznodzieja postawił św. Andrzeja Bobolę, który mówił o Dobrej Nowinie, stojąc ponad podziałami. – Głosił Ewangelię na ziemiach chrześcijan podzielonych na katolików i prawosławnych, ale wszystkich traktował z miłością i we wszystkich ochrzczonych widział Dzieci Boże. Jednym i drugim pomagał na drodze do zbawienia. Znakiem szacunku do św. Andrzeja Boboli było to, że przy jego trumnie modlili się i katolicy i prawosławni.
Szukając odpowiedzi na pytanie jak dzisiaj budować Polskę, bp Mazur mówił, że należy myśleć o ojczyźnie ziemskiej i ojczyźnie niebieskiej. – Trzeba budować naszą Ojczyznę w jedności, odrzucając nienawiść. Trzeba budować na trwałych, mocnych fundamentach, aby przetrwała wieki. Fundamentem jest Ewangelia, jest Dekalog. Są nim wartości, których należy bronić. Bez Chrystusa nie zbudujemy Polski, która byłaby szczęśliwą Ojczyzną nas wszystkich. O tym dobrze wiedziały pokolenia naszych rodaków. O tym dobrze wiedział św. Andrzej Bobola. O tym powinni wiedzieć ci, którzy dzisiaj pełnią władzę.
Na zakończenie modlitewnego spotkania w intencji Polski na Bobolówce odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia i modlitwą różańcową. Odmówiony został tez akt zawierzenia Ojczyzny Miłosierdziu Bożemu przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli i modlitwa za wszystkich, którzy zginęli w jej obronie.