Reklama

Kościół

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12
Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.

Wyznanie wiary

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uczestnicy Soboru Nicejskiego przyjęli wyznanie wiary następującej treści: „Wierzymy w jednego Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych, i w jednego Pana naszego Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, zrodzonego z Ojca, jednorodzonego, to znaczy z substancji (ousia) Ojca, Boga z Boga, światłość ze światłości, Boga prawdziwego z Boga prawdziwego, zrodzonego, nie stworzonego, współistotnego (homoousios) Ojcu, przez którego zostały uczynione wszystkie rzeczy tak na niebie, jak na ziemi; który zstąpił dla nas i dla naszego zbawienia; przyjął ciało i stał się człowiekiem, i poniósł mękę, i zmartwychwstał dnia trzeciego, i wstąpił do nieba; i przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzymy w Ducha Świętego”. W ten sposób podstawy wiary chrześcijańskiej wyrażono w pozabiblijnych kategoriach filozofii greckiej.

W 381 roku na soborze w Konstantynopolu wyznanie to zostało uzupełnione po „Wierzymy w Ducha Świętego” o: „Pana i Ożywiciela, który od Ojca pochodzi, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę, który mówił przez proroków”. Z czasem z Zachodzie po: „który od Ojca” dodano „i Syna” (Filioque).

Credo Nicejsko-Konstantynopolitańskie jest do dziś recytowane podczas Mszy świętych.

Termin Wielkanocy

Sobór Nicejski ustalił wspólny dla całego chrześcijaństwa termin obchodów Wielkanocy, wyznaczając go na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W praktyce oznacza to, że ruchome święto upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa przypada między 22 marca a 25 kwietnia.

W XVI wieku Kościół na Zachodzie wprowadził kalendarz gregoriański, zaś Kościół na Wschodzie pozostał przy kalendarzu juliańskim. Początkowo różnica między nimi wyniosła 10 dni, ale po 1900 roku wzrosła do 13 dni. Dlatego Wielkanoc obchodzona jest w różnych terminach na Wschodzie i na Zachodzie.

Kanony dyscyplinarne

Na Soborze Nicejskim przyjęto także 20 kanonów w sprawach organizacyjnych i dyscyplinarnych.

Reklama

Stwierdzono, że diakonisy należą do stanu świeckiego, nie są więc duchownymi. Postanowiono, że w domach duchownych mogą przebywać tylko ich żony, matki, siostry lub ciotki. Zdecydowano nie dopuszczać do święceń eunuchów z wyboru oraz neofitów. Nakazano pozbawiać urzędu duchownych, którym udowodniono poważny występek, apostazję podczas prześladowań lub uprawianie lichwy. Kapłanowi (w tym także biskupowi) nie wolno było zmieniać miejsca swej posługi - miał być z nim związany do końca życia.

Ustalono, że wyświęcenia biskupa musi dokonać co najmniej trzech biskupów za zgodą metropolity, któremu podlegają. Wszyscy biskupi danej metropolii (prowincji kościelnej) powinni spotykać się na synodach przynajmniej dwa razy w roku w celu załatwienia bieżących spraw. Potwierdzono przywilej ponadmetropolitalnej władzy biskupów Rzymu, Aleksandrii i Antiochii (dając początek instytucji patriarchatów). Nadano też specjalny status biskupowi Jerozolimy.

Kanony dotyczyły również nieistniejących już dziś afrykańskich sekt melecjan i nowacjan.

Odrzucono natomiast propozycję dotyczącą wprowadzenia obowiązkowego celibatu dla biskupów, prezbiterów i diakonów.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sobór, który zmienił Kościół

2025-06-30 18:56

Niedziela łódzka 27/2025, str. IV

ks. Paweł Kłys

Nie chodzi o to, żeby jedynie wyrecytować symbol nicejski, żeby przypomnieć sobie reguły teologiczne dotyczące Jezusa Chrystusa. Pytanie brzmi, czy On jest moim Bogiem? – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas Jubileuszu 1700-lecia Soboru w Nicei.

Więcej ...

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04
Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Więcej ...

Rosja: Katastrofa samolotu An-24 w obwodzie amurskim

2025-07-24 08:54

Free-Photos/pixabay.com

W obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie Rosji, 15 km od miasta Tynda, odnaleziono w czwartek szczątki samolotu pasażerskiego An-24; na pokładzie było około 50 osób - poinformowały rosyjskie media, powołując się na służby ratunkowe. Wcześniej z maszyną utracono łączność.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Kościół

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...