Reklama

Niedziela Rzeszowska

Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału

Niedziela rzeszowska 40/2014, str. 1

Ks. Józef Mucha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem przyszłorocznego Krajowego Kongresu Misyjnego (12-14 czerwca 2015 r.) – „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” – i w związku z przygotowaniem do niego, 20 września br. w katedrze rzeszowskiej przeżywaliśmy VI Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. Uczestniczyły w nimi dzieci należące do kół misyjnych z ponad 60 parafii. Dzieciom towarzyszyli księża, siostry zakonne oraz katecheci świeccy.

Po przybyciu do katedry każde dziecko otrzymało czapkę i chustę z logo PDMD w kolorze danego kontynentu, dzięki czemu po chwili plac katedralny wypełnił się wędrującymi w pięciu kolorach (czerwony, żółty, biały, niebieski i zielony) uczestnikami. Zgromadzone w kościele dzieci powitał dyrektor Diecezjalnego Dzieła Misyjnego ks. Stanisław Tarnawski i rozpoczął Kongres krótką modlitwą. Jego prowadzenie przekazał ks. dr. Danielowi Nowakowi. Następnie Dzieci z Koła Misyjnego pod opieką Bogumiły Lis przedstawiły krótką scenkę misyjną pt. „Niezwykły sen”, zachęcającą wszystkie dzieci do zaangażowania się w pomoc swoim rówieśnikom, a także misjonarzom z krajów misyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części misyjnego spotkania, na zaproszenie Księdza Dyrektora DDM wystąpili księża, którzy pracowali na misjach i podzielili się swoimi doświadczeniami w duszpasterstwie misyjnym. Każdy z nich przywitał się z dziećmi w języku danego kraju, w którym apostołował. Jeden z zaproszonych księży opowiedział natomiast o swoim powołaniu misyjnym i przebytym w Centrum Formacji Misyjnej przygotowaniu do wyjazdu na misje do Papui Nowej Gwinei. Zarówno dzieci jak i opiekunowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali świadectw misjonarzy. Świadectwa przeplatane były religijnymi piosenkami, które śpiewała schola z parafii św. Stanisława Bp. w Osobnicy. W śpiew włączały się także wszystkie dzieci.

Kulminacyjnym punktem Kongresu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza rzeszowskiego bp. Jana Wątroby. Ksiądz Biskup wygłosił także homilię, w której nawiązał do wysłuchanego fragmentu Ewangelii o siewcy. Przypomniał dzieciom o ogromnym trudzie pracy misyjnej i potrzebie czynnego włączenia się w pomoc misyjną. Bp Wątroba zachęcił dzieci do codziennej modlitwy za misjonarzy i, w miarę możliwości, pomocy materialnej dzieciom z krajów misyjnych poprzez udział w różnych akcjach misyjnych. Dzięki zaangażowaniu katechetów oprawa liturgiczna miała bardzo podniosły charakter. Dzieci z koła misyjnego w Czudcu, pod opieką Marii Saneckiej, przygotowały liturgię Słowa, a dzieci z parafii w Medyni Głogowskiej (opiekun Ryszard Gołojuch) i Wólce Podleśnej (opiekun Agata Kozłowska) – modlitwę wiernych. Nad wyraz misyjnym akcentem odznaczył się moment ofiarowania darów. Dzieci z koła misyjnego w Kołaczycach, pod opieką Edyty Rączki, przebrane w piękne stroje symbolizujące różne kontynenty przyniosły do ołtarza kwiaty, serce, Pismo Święte oraz chleb, wodę i wino.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. i całego Kongresu Ksiądz Biskup udzielił uroczystego błogosławieństwa i rozesłał małych misjonarzy do głoszenia dobrej i radosnej nowiny o Chrystusie poprzez świadectwo własnego życia w swoich rodzinnych i rówieśniczych środowiskach. Po Eucharystii ks. Tarnawski zaprosił wszystkie dzieci na poczęstunek.

W imieniu Księdza Dyrektora składam podziękowanie wszystkim osobom – zarówno duchownym, jak i świeckim – zaangażowanym w przygotowanie Kongresu. Dziękuję również księżom, siostrom zakonnym i katechetom świeckim przybyłym wraz z dziećmi na Kongres.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-01 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Robert Sarah w Senacie RP: od rodziny zależy przyszłość świata

Bożena Sztajner/Niedziela

- Dziś rodzina znajduje się pod różnymi formami nacisku. Zachód chce zniszczyć rodzinę, uważa, że ma prawo dyktować jak ma wyglądać rodzina i społeczeństwo - mówił dziś podczas V sesji Kongresu Europa Christi kard. Robert Sarah, która odbyła się 23 października w Senacie RP. Wygłosił on wykład nt. nowych form kolonializmu.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?