Reklama

Niedziela Małopolska

Czerna

Dzień jubileuszowy

2025-07-17 13:53

Biuro Prasowe AK

- Szkaplerz to nie jest magiczny płaszczyk. Szkaplerz to habit Maryi. To Jej płaszcz matczynej miłości. To zaproszenie do życia w ciszy, w rozważaniu słowa, w miłości - mówił bp Robert Chrząszcz podczas odpustu i Dnia Jubileuszowego w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Odmawiając piękną i starożytną antyfonę „Pod Twoją obronę”, nie zawsze mamy świadomość, że z naszych ust dobywa się jedna z najstarszych modlitw do Matki Bożej. Kościół zwraca się w niej do Maryi, jako do orędowniczki w naszych codziennych sprawach i obrońcy wiary zaszczepionej przez Boga w naszych sercach. W Roku Jubileuszowym, ustanowionym przez papieża Franciszka, jesteśmy zaproszeni do ponownego odkrywania -razem z Matką Bożą – piękna ufności i nadziei – powiedział na początku uroczystości, w środę 16 lipca przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej o. Kazimierz Franczak OCD i powitał zebranych.

W homilii biskup podkreślił, że Karmel jest szczytem, ale przede wszystkim symbolem duchowej drogi, która prowadzi do spotkania z Bogiem przez Maryję. Przywołując czytanie zauważył, że Eliasz wiedział, że Bóg odpowiada w swoim czasie. – Pomyślmy, ile w nas jest Eliasza, który ufa, ale ile w nas też jest tego sługi, który wraca zniechęcony, bo nie widzi nic, bo nie ma natychmiastowego rezultatu – mówił. – Karmel to szkoła modlitwy wytrwałej. Szkoła, w której uczy się cierpliwości. Kto trwa jak Eliasz na kolanach, ten zobaczy, że Bóg odpowiada – dodał i zauważył, że Bóg mógł zbawić świat w dowolny sposób, ale On chciał Maryi i Jej „fiat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Szkaplerz to nie jest magiczny płaszczyk. Szkaplerz to habit Maryi. To Jej płaszcz matczynej miłości. To zaproszenie do życia w ciszy, w rozważaniu słowa, w miłości – zaznaczył bp Robert Chrząszcz i zauważył, że szkaplerz należy przede wszystkim nosić w sercu. Podkreślił, że nie można traktować go jako modnej ozdoby, czy tajemniczego amuletu, chroniącego od nieszczęść. – Świadome przyjęcie i noszenie tego świętego wizerunku, tego znaku, wprowadza człowieka w nadprzyrodzoną przestrzeń, którą możemy nazwać duchowością szkaplerza i która, podobnie jak duchowość różańca świętego jest, używając określenia świętego Jana Pawła II, „prawdziwą szkołą Maryi” – wskazał krakowski biskup pomocniczy i zauważył, że duchowość szkaplerza precyzyjnie wpisuje się w treść głównego przesłania Roku Jubileuszowego, ponieważ łączy je ludzkie doświadczanie cnoty nadziei.

W dalszej części homilii biskup zadał pytanie, o to jaki jest styl życia Maryi. Przywołując ewangeliczne sceny z udziałem Matki Bożej, podkreślił, że została ona oddana ludziom i przypomniał, że „wziąć Ją do siebie”, oznacza „modlić się do Niej i żyć z Nią”.

– Dziś tu w Czernej, w tym Kościele Jubileuszowym, w Roku Jubileuszowym, Pan zaprasza nas do odnowienia naszej przynależności do Maryi. Ten odpust to nie jest folklor. To nie jest tylko tradycja. To jest nasz duchowy szczyt, nasze spotkanie z Bogiem, który przez Maryję rozlewa deszcz łaski – mówił bp Robert Chrząszcz. – A Maryja uczy nas, że nawet w ciszy dzieją się największe cuda. A może właśnie przede wszystkim w ciszy – dodał.

– Prośmy dzisiaj Matkę Bożą Szkaplerzną, abyśmy potrafili wypowiadać bez pośpiechu czy jakiejś mechanicznej rutyny te nasze modlitwy, ale z pełną świadomością i pokorą słowa, o których nas nauczył Pan Jezus – apelował krakowski biskup pomocniczy, podkreślając że „góra Karmel jest w sercu każdego, kto wybiera modlitwę, ciszę i słuchanie Słowa”. – Karmel zaczyna się tam, gdzie Ty i ja wychodząc z tego miejsca, powiemy Bogu przez Maryję: „Oto ja, poślij mnie”. Dlatego pociągnij nas Maryjo, za Tobą pobiegniemy i niech tak się stanie – zakończył.

Zwieńczeniem uroczystości była procesja eucharystyczna. Przed błogosławieństwem przeor podziękował wszystkim zebranym i zaprosił ich na 27. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, które odbędzie się tam 19 lipca.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Więcej ...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

Więcej ...

Jasna Góra: 49. Piesza Pielgrzymka z krakowskiej Skałki

2025-07-20 18:53

BP Jasnej Góry

„Pielgrzymi nadziei na szlaku łaski” - to 300 pątników paulińskiej 49. Pieszej Pielgrzymki z krakowskiej Skałki. Jak podkreślano, to pielgrzymka dla każdego, bo jest rodzinnie, kameralnie, trasa wiedzie malowniczym szlakiem Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Są pątnicy ze Szwecji czy Austrii i z całej Polski: Gdańska, Poznania, Warszawy, Zakopanego, Rzeszowa, Przemyśla, Biecza czy Wrocławia, „no i troszeczkę z Krakowa”- uśmiechał się o. Grzegorz Zakrzewski, główny przewodnik.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat