Reklama

Kościół

Granice, gościnność i odpowiedzialność – spór o Ewangelię w kontekście migracji

2025-07-16 10:49
Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

W przestrzeni medialnej ponownie rozgorzał spór dotyczący postawy Kościoła wobec kwestii migracyjnych. Tym razem punktem zapalnym stały się słowa bp. Antoniego Długosza, który w jednej z wypowiedzi wyraził wdzięczność za modlitwę w intencji obrony polskich granic. Portal Onet przytoczył w odpowiedzi mocno krytyczną opinię o. Pawła Gużyńskiego OP, który zarzucił biskupowi sprzeniewierzenie się Ewangelii i uleganie propagandzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Gużyński posunął się nawet do stwierdzenia, że słowa hierarchy to „bredzenie” i „brunatna fala”. Jednocześnie przypomniał, że nikomu „nie wolno odczłowieczać drugiego człowieka” – co samo w sobie jest słuszne, lecz w kontekście jego wypowiedzi wybrzmiewa jak retoryczna sprzeczność.

Przeczytaj także: Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Tymczasem – jak przekonuje ks. Dariusz Kowalczyk SJ w felietonie opublikowanym na łamach portalu opoka.org.plmodlitwa za granice i głos bp. Długosza nie tylko mieszczą się w nauczaniu Kościoła, ale również w zdroworozsądkowym podejściu do złożonego problemu, jakim jest nielegalna migracja. Autor przypomina, że Biblia nie tylko wychwala cnotę gościnności, ale również uznaje potrzebę istnienia granic, które chronią narody, wspólnoty i domostwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa oraz rozważania bp. Długosza mieszczą się w nauczaniu Kościoła i są wyrazem racjonalnego myślenia o złożonym problemie społecznym, jakim jest nielegalna migracja. Powoływanie się na Ewangelię w celu usprawiedliwienia polityki otwartych granic, forsowanej m.in. przez Niemcy, jest nadużyciem. Wcześniej te same środowiska nawoływały do otwarcia granicy wschodniej, gdy presję migracyjną wywierała Białoruś wspierana przez Rosję.

Podziel się cytatem

Biblia rzeczywiście wychwala cnotę gościnności, w tym gotowość do przyjęcia obcego, ale nie traktuje tych wartości jako absolutnych. W Piśmie Świętym znajdziemy też obronę porządku, granic i tożsamości narodowej. Nielegalną migrację trzeba analizować całościowo, uwzględniając złożone, niekiedy sprzeczne wartości – moralne, społeczne i polityczne.

Zwolennicy bezwarunkowego otwarcia granic są w błędzie. Jeszcze bardziej mylą się ci, którzy powołując się na Ewangelię, próbują usprawiedliwiać uległość wobec działań Niemiec, polegających na przerzucaniu nielegalnych imigrantów do Polski. Trudno nie dojść do wniosku, że według tej logiki każdy, kto tylko chce z tzw. krajów Trzeciego Świata, miałby prawo osiedlić się w Europie zauważa felietonista portalu opoka.org.pl

Podziel się cytatem

Reklama

„Otwarte granice” jako wartość absolutna są nie tylko ideologiczną iluzją, ale także realnym zagrożeniem społecznym – pisze w swoim felietonie ks. Dariusz Kowalczyk. Konsekwencje masowej migracji są zauważalne zarówno w Europie, jak i w krajach pochodzenia migrantów. W tym kontekście autor przywołuje głosy afrykańskich biskupów oraz kard. Roberta Saraha, który przestrzega przed wykorzystywaniem Ewangelii do legitymizowania ideologicznej wizji globalnej migracji.

Przypomnienie słów kard. Stefana Wyszyńskiego o obowiązku życia „duchem, dziejami i kulturą” polskiej ziemi oraz potrzebie obrony tożsamości narodowej nadaje komentarzowi wymiar głębszy: odpowiedzialność za granice i za porządek społeczny nie wyklucza chrześcijańskiej miłości bliźniego – przeciwnie, może być jej dojrzałym wyrazem.

Modlitwa za obrońców granic – w tym także za wolontariuszy wspierających Straż Graniczną – nie jest zdradą Ewangelii. To przejaw realizmu, troski o dobro wspólne i świadomości, że miłosierdzie musi iść w parze z roztropnością.

Podziel się cytatem

Komentarz opracowany na podstawie tekstu ks. Dariusza Kowalczyka SJ, opublikowanego na portalu opoka.org.pl

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: człowiek cierpiący uczestniczy w zbawianiu świata

Zofia Białas

– Człowiek cierpiący ciągle uczestniczy w zbawianiu świata – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 21 września przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego dnia chorych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

Więcej ...

USA: reforma seminariów oparta na nauczaniu Jana Pawla II wydaje owoce, nowe pokolenia kapłanów

2025-07-21 12:02

Karol Porwich/Niedziela

Choć w USA większość diecezji nadal zmaga się z kryzysem powołań, to jednak na tych, którzy chcą zostać kapłanami czekają już dobre seminaria duchowne. W ostatnich latach przeszły one gruntową reformę. Wymusił ją kryzys spowodowany skandalami. Wzorowano się na nauczaniu Jana Pawła II. W teologii Rahnera wyparł von Balthasar i Ratzinger, a także postulowany przez Sobór powrót do Biblii i ojców Kościoła. „To złoty wiek formacji seminaryjnej” - uważa rektor z Waszyngtonu.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Życiodajna modlitwa

2025-07-22 10:21

Adobe Stock

Francuski sługa Boży Henri Caffarel, założyciel ruchu małżeńskiej duchowości Équipes Notre-Dame, często był zapraszany do głoszenia rekolekcji w seminariach duchownych. Przyjmował te zaproszenia i z wielkim przejęciem wygłaszał nauki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Ks. Węgrzyniak: Siedem myśli o migrantach

Kościół

Ks. Węgrzyniak: Siedem myśli o migrantach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat