Wieloletni misjonarz i przełożony 59-letni ojciec Marek Ochlak jest ostatnim duchownym nominowanym przez papieża Franciszka na biskupa. Święcenia biskupie przyjął 6 lipca w oblackim kościele pw. św. Józefa w Gdańsku.
Biskup powiedział PAP, że w środę w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w woj. świętokrzyskim otrzymał fragment relikwii z Krzyża Zbawiciela, który zawiezie do swojej diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze. Zgodę na to wydał ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak zaznaczył bp Ochlak, będzie to pierwsza relikwia Krzyża w tym kraju, a także prawdopodobnie na kontynencie afrykańskim.
- Chciałbym, aby peregrynowała ona najpierw po diecezji, którą obejmę, a później także po całym Madagaskarze. Dla wielu ludzi, którzy cierpią, doświadczają głodu, będzie to znak nadziei i bliskości Boga - powiedział biskup. Przyznał, że wcześniej trzeba będzie otworzyć w Fenoarivo Atsinanana sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego.
Chrześcijanie stanowią 50 proc. mieszkańców Madagaskaru, w tym 25 proc. - to katolicy. Kościół katolicki ma tam 21 diecezji. - Fenoarivo Atsinanana do której posłał mnie papież leży we wschodniej części kraju i jej obszar obejmuje 25 tys. km2. Posługuje w niej 53 kapłanów i jest dużo nowych powołań do stanu duchownego. W niższych i wyższych seminariach duchownych oraz w nowicjatach zakonnych kształci się 65 młodych mężczyzn - powiedział bp Ochlak.
Przyznał, że największym wyzwaniem w pracy duszpasterskiej pozostaje tam katechizacja.
- Zależy mi, aby wierni lepiej rozumieli liturgię, częściej korzystali z adoracji Najświętszego Sakramentu i coraz rzadziej kultywowali zwyczaje związane z religiami naturalnymi - powiedział misjonarz.
Reklama
Na Madagaskarze są trzy strefy klimatyczne: tropikalna, pustynna i umiarkowana. - Kraj należy do jednych z biedniejszych. Mamy bardzo niski poziom edukacji. Analfabeci stanowią jeszcze 75 proc. mieszkańców. Nie ma także rozwiniętej infrastruktury, a więc dostępu szpitali czy prądu - wskazał duchowny.
Bp Marek Ochlak urodził w 1966 r. w Nowym Mieście Lubawskim. W roku 1985 wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Śluby wieczyste złożył 8 września 1990 r. zaś święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1992 r. z rąk bp. Zdzisława Fortuniaka, ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.
W sierpnia 1995 r. wyjechał na Madagaskar. Najpierw w Antananarivo-Soavimbahoaka (lata 1995-1996) odbył kurs języka i kultury malgaskiej. Następnie posługiwał w Marolambo jako misjonarz w buszu (1996-2001), w Toamasinie - Notre Dame de Lourdes (2001-2009), a także w Antananarivo-Soavimbahoaka (2009-2015) jako przełożony misjonarzy oblatów na Madagaskarze i wyspie Reunion. Po zakończeniu posługi, od 27 listopada 2016 r. pracował na misji Befasy, przejętej po misjonarzach saletynach.
Po powrocie do Polski, od września 2021 r. pełnił funkcję dyrektora Prokury Misyjnej w Poznaniu, odpowiedzialnej za wsparcie misji. 10 stycznia 2023 r. został wybrany przełożonym Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 17 kwietnia 2025 r. papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze, była to jego ostatnia nominacja biskupia.
Ingres biskupa Ochlaka do katedry pw. św. Maurycego odbędzie się 10 sierpnia.
Magdalena Gronek (PAP)
mgw/ mark/ lm/