Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezjalne dziękczynienie

Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak poświęcił przyniesione
wieńce dożynkowe, tegoroczne płody rolne, owoce i warzywa

Zbigniew Dzieciątkowski

Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, tegoroczne płody rolne, owoce i warzywa

Miejscem tegorocznych diecezjalnych dożynek była Dąbrowa Górnicza, do której zjechali rolnicy z różnych stron regionu, Koła Gospodyń Wiejskich w swoich barwnych, regionalnych strojach, aby wspólnie dziękować Bogu za zebrane plony. Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Towarzyszyli mu kapłani wraz z diecezjalnym duszpasterzem rolników ks. Leszkiem Kołczykiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywołując słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w Krośnie, kustosz sanktuarium w Dąbrowie Górniczej, ks. Andrzej Stasiak wołał: – Oddajemy dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić!

W kazaniu bp Grzegorz Kaszak dziękował rolnikowi, ogrodnikowi, sadownikowi, działkowiczowi, „tym, którzy polską ziemię uprawiają w pocie czoła, trudzie, którzy plony z niej zbierają”. Zwrócił uwagę na piętrzące się trudności, jak problem dewastacji ziemi, zbyt niskich rekompensat i sprzedaży ziemi obcemu kapitałowi. – Jaka jest przyszłość narodu okaleczonego ubytkiem ziemi? Doświadczyliśmy tego we współczesnej historii! Obcy kapitał troszczy się, aby jak najwięcej pozyskać, a później zyski pochodzące z polskiej ziemi wywożone są do obcych krajów. Czy nadal jesteśmy roztropni w wyprzedawaniu majątku, na który także i wy, kochani, tak ciężko przez wiele lat pracowaliście? Jak wszystko wyprzedamy, co nam zostanie? Czy obcy będzie się trudził o to, ażeby zarobione tutaj dobra, pieniądze, majątki wykorzystać dla dobra Polaków, by żyli lepiej, w godnych warunkach? O, jak wielkiej potrzeba dzisiaj roztropności! – stwierdził bp Grzegorz Kaszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na koniec Mszy św. Pasterz Kościoła sosnowieckiego poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, tegoroczne płody rolne, owoce i warzywa.

W celu kultywowania i upowszechniania tradycji ludowych obrzędu dożynkowego oraz promocji walorów przyrodniczych diecezji organizatorzy ogłosili konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja w składzie: Katarzyna Sobota-Liwoch, Iwona Wilk, Anna Gałęziowska oraz ks. Tomasz Zmarzły dokonała wyboru spośród 20 zgłoszonych prac. Pierwsze miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Łaz (gmina Jerzmanowice-Przeginia), drugie miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Przegini, a trzecie miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Zedermana. Oceniano przede wszystkim kształt, który powinien być w formie korony bądź kopuły, materiał z jakiego wykonano prace – użyte zboża, płody rolne, bulwy korzeni, owoce rodzime, zioła i kwiaty uprawiane tylko w regionie obejmującym obszar diecezji sosnowieckiej, estetykę i pomysłowość wykonania. – Prezentowane wieńce dożynkowe w większości nawiązywały do naszych regionalnych tradycji. Pomimo licznych zapożyczeń ze współczesności wyrażały szacunek dla darów ziemi, trudu uprawy, a przede wszystkim były świadectwem kultury materialnej człowieka i zachowania tradycji dla nowych pokoleń – podkreśliła etnograf, Katarzyna Sobota-Liwoch.

Reklama

Dalsze uroczystości w Dąbrowie Górniczej związane z świętem plonów miały miejsce w parku generała Hallera, gdzie starostowie tegorocznych dożynek reprezentujących Łękę, dzielnicę Dąbrowy Górniczej, przynieśli upieczone z tegorocznego zboża bochenki chleba, które przez Biskupa sosnowieckiego i Prezydenta miasta zostały podzielone wśród uczestników święta plonów. Po wspólnej biesiadzie odbywały się występy przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich oraz zaproszonych zespołów.

Dożynki to nie tylko piękne świadectwo tradycji, ale wymowne przypomnienie wartości i tożsamości narodowych, w myśl słów wielkiego przywódcy polskiego ludu i męża stanu, Wincentego Witosa: „Któż siłę państwa i niezawodną nigdy ostoję ma stanowić? Dla mnie odpowiedź narzucała się sama: Świadomi, niezależni, zadowoleni chłopi polscy, gdyż tacy są gotowi oddać zdrowie i życie za każdą skibę ojczystej ziemi, a cóż dopiero w obronie całości Ojczyzny. Trzeba jednak nie tylko starać się na chłopach tych oprzeć przyszłość, ale ich wierność i przywiązanie do państwa za wszelką cenę zdobyć, a gdy się zdobędzie, na zawsze utrzymać i utrwalić” (W. Witos, „Moje wspomnienia”).

Podziel się:

Oceń:

2014-09-17 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni za rolniczy trud

Mieszkańcy powiatu puławskiego dziękowali za plony podczas tradycyjnych dożynek. W ostatnią niedzielę sierpnia w Żyrzynie odbyły się powiatowe dożynki.

Więcej ...

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy