Reklama

Kościół

Z duchowej pustyni do źródła wody żywej. Dlaczego młodzi lgną na katolicki Festiwal Życia?

2025-07-08 10:33

fot. Grzegorz Szpak

Co sprawia, że młodzi ludzie na początku wakacji chcą spędzić cały tydzień na katolickim festiwalu? Skala wydarzenia oraz odpowiedzi uczestników są zaskakujące.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie tylko ze Śląska, nie tylko z całej Polski, ale także z różnych części Europy i świata – około półtora tysiąca młodych ludzi przyjechało w poniedziałek do Kokotka, leśnej dzielnicy Lublińca, by przez cały tydzień bawić się i modlić na Festiwalu Życia – największym katolickim festiwalu dla młodzieży w kraju.

Co przyciąga młodzież na religijne wydarzenie w wakacje? Gdy po całym roku nauki czy studiów przyszło letnie odprężenie, młodzi szukają… Boga i rozrywki. Podczas gdy na co dzień przebywają w mocno zlaicyzowanym środowisku, na Festiwalu Życia znajdują tłumy swoich rówieśników, którzy wyznają podobne wartości i przed którymi nie muszą niczego udawać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jestem na festiwalu piąty raz, wracam tu co roku, bo to jest najlepszy tydzień w życiu, a każdy kolejny festiwal jest jeszcze wspanialszy. Najbardziej czekam na wieczór uwielbienia, bo jest to czas spędzony najbliżej Boga – mówi Łukasz z Toszka.

– Atmosfera jest niesamowita, można poznać mnóstwo świetnych ludzi, tutaj czuję się po prostu bardzo blisko Boga i zawsze chętnie wracam – dodaje Gosia z Tarnowskich Gór, która również jest piąty raz na festiwalu.

Podziel się cytatem

Z kolei Marysia, Zosia i Antosia spod Olkusza przyjechały do Kokotka po raz pierwszy, o Festiwalu Życia usłyszały na rekolekcjach dla młodzieży. Po obejrzeniu filmików w social mediach zdecydowały, że perspektywa spania przez tydzień pod namiotem nie jest aż tak straszna. Choć są zainteresowane wszystkim, co przeżyją przez najbliższy tydzień, najbardziej czekają na bieg przez błoto w czwartek.

Biskup G. Suchodolski do młodych: Czy jesteś gotowy wyruszyć?

Reklama

Tegoroczny Festiwal Życia odbywa się pod hasłem „Przejście”, a motywem przewodnim jest biblijna historia Mojżesza, na podstawie której organizatorzy opracowali treści formacyjne, które przez cały tydzień będą rozważać uczestnicy.

W poniedziałek festiwal oficjalnie rozpoczęła msza święta, której przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży działającej przy Konferencji Episkopatu Polski. W homilii zwrócił się do młodzieży z głębokim przesłaniem.

– Niektórzy z was przyjechali tutaj z konkretnym ciężarem. Może z pytaniem, czy da się coś jeszcze zrobić, czy da się wyjść? I dziś Słowo odpowiada: tak, da się. Ale nie bokiem, nie na skróty, tylko przez pustynię, przez konfrontację, przez drogę z Bogiem – mówił w kazaniu.

– Dziś Bóg mówi do ciebie: wstań, rusz, wyjdź. Nie bój się pustyni, bo Ja pójdę z tobą – przekonywał biskup.

Festiwal Życia 2025 – co w programie kolejnych dni?

Wtorek – pierwszy pełny dzień festiwalu – rozpoczęła konferencja o. Michała Legana, paulina. Później ruszają pierwsze warsztaty i spotkania w grupach. O 17:00 Mszę św. odprawi bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, a o 20:00 – koncert B.R.O.

Środa to poranna konferencja anMari, chrześcijańsko-alternatywnej kompozytorki i producentki muzycznej. Tego dnia Eucharystii przewodniczył będzie bp Artur Ważny, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, a wieczorny koncert zagra zespół Strefy Chwały.

Reklama

Czwartek to przede wszystkim Bieg Festiwalowicza – ekstremalna rywalizacja przełajowa na kilkukilometrowej trasie prowadzącej przez wodę, las, błoto, piasek i sztuczne przeszkody. Start o 16:00 z plaży przy stawie Posmyk. Ponadto tego dnia konferencję o 9:00 wygłosi Irmina Śliwińska, reżyserka reklamowa i współtwórczyni kanału CUDO.twórcy, a Mszę św. o 20:00 odprawi biskup gliwicki Sławomir Oder.

Piątek to zawsze bardzo refleksyjny dzień na Festiwalu Życia. Prelegentem na porannej konferencji będzie o. Wojciech Popielewski ze zgromadzenia misjonarzy oblatów, a Mszy będzie przewodniczył ks. Piotr Rozpędowski, duszpasterz młodzieży z Wrocławia. Natomiast jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń całego tygodnia jest muzyczny wieczór uwielbienia, który poprowadzą wspólnie znany ewangelizator Marcin Zieliński oraz festiwalowy zespół 3 Dni 3 Noce. Początek o 20:00, wstęp wolny!

Sobota to z kolei już pełnia festiwalowych i wakacyjnych klimatów. Dzień rozpocznie się konferencją Sylwii i Piotr Jeleniów, znanych w sieci jako Iskry z Nieba i Jeleniejaja. W samo południe Mszy św. przewodniczył będzie o. Tomasz Nowak, dominikanin i duszpasterz Ogólnopolskiego Spotkania Młodych LEDNICA2000. A wieczorem koncerty – o 18:00 zagra Dżem, a o 21:00 wystąpi Skytech. Później jeszcze afterparty w Strefie Chilloutu na plaży.

Festiwal Życia potrwa do niedzieli i zakończy się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem o. Witosława Sztyka, prowincjała śląskich franciszkanów. Wszystkie Msze Święte na festiwalu są wydarzeniami otwartymi.

Do Festiwalu Życia wciąż można dołączyć. Karnety tygodniowe i weekendowe, bilety jednodniowe oraz wejściówki na wieczorne koncerty są dostępne stronie: bilety.festiwalzycia.pl.

Podziel się:

Oceń:

+5 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przejście… ale dokąd? W poniedziałek startuje Festiwal Życia w Kokotku

2025-07-03 09:43

mat. prasowy

Już w najbliższy poniedziałek, 7 lipca, w Kokotku na Śląsku rozpocznie się Festiwal Życia – największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Organizatorzy zdradzają kolejne szczegóły, a do wydarzenia wciąż można dołączyć.

Więcej ...

Przerażające dane. W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 aborcji

2025-07-09 13:37

Adobe Stock

W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 legalnych aborcji – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia przekazanych PAP. Najwięcej aborcji wykonano u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia.

Więcej ...

Krużganek laterański: kawałek raju na ziemi

2025-07-10 14:05

Vatican Media

W sercu Rzymu, przy Bazylice św. Jana na Lateranie - pierwszej z czterech bazylik papieskich - znajduje się prawdziwy skarb historii i sztuki średniowiecznej. Zbudowany został w latach 1222-1230 przez mistrzów Cosmatich. Przestrzeń ta zaskakuje odwiedzających - wśród mozaik, inskrypcji i fragmentów przeszłości, jawi się jako miejsce kontemplacji i pamięci, świadek pokoju i duchowości, skupiony w cichym i trwałym dialogu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy