Reklama

Leon XIV

Watykan publikuje film dokumentalny o czasach, gdy Leon XIV był misjonarzem w Peru

2025-06-20 16:51

Vatican Media

Dziś wieczorem media watykańskie opublikują film dokumentalny o nowym papieżu. Film „León de Perú” (Leon z Peru) przedstawia lata życia w Peru Roberta Francisa Prevosta, od 8 maja papieża Leona XIV. Zakonnik ze zgromadzenia augustianów pracował przez wiele lat jako misjonarz w tym kraju Ameryki Południowej. Od 2015 r. do początku 2023 r. był również biskupem peruwiańskiej diecezji Chiclayo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O mieszkańcach Peru urodzony w USA papież wspomniał już w swoim pierwszym przemówieniu zaraz po wyborze, wygłoszonym w centralnej loggii Bazyliki św. Piotra. Od tego czasu Leon XIV regularnie przyjmuje w Watykanie osoby ze swojej dawnej ojczyzny. Z Peru pochodzą zarówno jego kucharz, jak i jego prywatny sekretarz.

Film podąża śladami działalności Roberta Francisa Prevosta: misjonarza, księdza, profesora, instruktora, biskupa i przyjaciela na trasie biegnącej między Chiclayo, Chulucanas, Callao, Limą i Trujillo. Papież augustianin i lata jego pracy w Peru są ukazane poprzez świadectwa tych, którzy go znali, którzy z nim pracowali lub którym pomagał jako misjonarz i duszpasterz. Pokazane są również zdjęcia i materiały filmowe z tego okresu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Różnorodne świadectwa i miejsca działalności

Dokument dziennikarzy Salvatora Cernuzio, Felipe Herrery-Espaliata i Jaime Vizcaíno Haro przedstawia małe i duże miasta, wioski, dzielnice, przedmieścia, parafie, szkoły i domy zakonne. W tych miejscach ówczesny ojciec, a późniejszy bp Prevost, celebrował nabożeństwa, głosił kazania, nauczał, szkolił zakonników, spotykał się z młodymi ludźmi, obchodził urodziny i praktykował żywą działalność charytatywną pośród tragedii, takich jak powodzie spowodowane przez burze El Niño i pandemia koronawirusa.

Reklama

W filmie zebrano głosy licznych osób, które opowiadają o jego pracy duszpasterskiej i społecznej. Są wśród nich świadectwa biskupów, jak np. obecni biskupi Callao i Chulucanas, augustianów i księży, takich jak młody ojciec Cristophe Ntaganzwa w bardzo biednym regionie Pachacútec, który został poważnie dotknięty pandemią COVID.

Pomoc po powodziach

W tym rejonie ówczesny administrator apostolski ks. Prevost pomagał bezrobotnym i głodującym, dostarczając im żywność i lekarstwa. Po tym, jak El Niño spowodowało tam zniszczenia i powodzie, które pozbawiły ludność wszystkiego, bp Prevost, jako biskup Chiclayo, wspierał potrzebujących i odważnie poszedł na zalane ulice — opowiada Rocío, jedna z osób, które przeżyły katastrofę.

W Chiclayo odnotowano również świadectwo Janiny Sesy, byłej dyrektorki Caritas, która relacjonowała kampanię mającą na celu zapewnienie tlenu cierpiącym. Albo Berty, kucharki w jednej ze stołówek (comedores) założonych w Trujillo przez „el padre Roberto”, aby zapewnić byt rodzinom na przedmieściach.

Inne poruszające historie obejmują historię Sylvii, którą zakonnice uratowały ze świata prostytucji i której odwaga zainspirowała bp. Prevosta do powołania komisji do walki z handlem ludźmi. Albo historię Hectora i jego córki Mildred, której obecny papież był ojcem chrzestnym podczas jej chrztu. Każdy z tych świadków opowiada o swoich przeżyciach z wieczoru, gdy 8 maja 2025 r. usłyszeli „Habemus Papam” i przesyła papieżowi osobiste życzenia.

Dokument „León de Perú” będzie emitowany na kanałach YouTube „Vatican News” dzisiaj od godz. 17.00. Film jest dostępny w języku hiszpańskim, włoskim i angielskim.

Podziel się:

Oceń:

+17 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podróże, mecz tenisowy – o czym dziennikarze rozmawiali z Papieżem

Vatican Media

Po przemówieniu do przedstawicieli mediów z całego świata w Auli Pawła VI Papież postanowił osobiście pozdrowić niektóre grupy dziennikarzy. W prezencie otrzymał szalik z peruwiańskich Andów i relikwię papieża Lucianiego, a jedna z osób zaproponowała mu mecz tenisowy. „O ile nie będzie Sinnera” – zażartował Papież, odnosząc się do czołowego włoskiego tenisisty

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Samarytanie w sercu Argentyny

2025-07-07 14:58

źródło: pixabay.com

W książce pt. "Jezuita. Papież Franciszek" dwoje argentyńskich dziennikarzy przedstawiło zapis wielogodzinnych rozmów przez dwa lata prowadzonych z prymasem Argentyny kardynałem Bergoglio. Książka jest bardzo osobista i odsłaniająca nie tylko fakty biograficzne papieża, ale nade wszystko jego wrażliwość, sposób postrzegania świata, odwagę i bezkompromisowość w podążaniu za Bogiem, któremu on ufa i który jemu zaufał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Kościół

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...