Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: czy Chrystus jest środkiem naszej misji w Kościele?

2025-06-18 21:28

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nie chodzi o to, żeby jedynie wyrecytować symbol nicejski, żeby przypomnieć sobie reguły teologiczne dotyczące Jezusa Chrystusa. Pytanie brzmi, czy On jest moim Bogiem? Na ile jest Osobą żywą w moim codziennym doświadczeniu? – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas Jubileuszu 1700-lecia Soboru w Nicei.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi i katedrze łódzkiej odbyły się obchody jubileuszowe 1700-lecia Soboru w Nicei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenie rozpoczęło się sympozjum naukowym, w czasie którego słowo wstępne powiedział ks. prof. Janusz Lewandowicz. Kolejnym punktem była rozmowa o Nicei, którą podjęli prof. Sławomir Bralewski, ks. prof. Henryk Pietras oraz ks. dr Przemysław Szewczyk. Podczas dyskusji mówiono, m.in., o istocie Soboru w Nicei, ustaleniu daty Wielkanocy, a także powszechnym użyciu Credo nicejskiego w liturgii. – Myślę, że to jest jeden z kłopotów, kiedy przyglądamy się starożytności i próbujemy zrozumieć, jakie były intencje wewnętrzne człowieka. Czy rzeczywiście to są dyskusje o tym, czy Konstantyn był wewnętrznie przekonany do chrześcijaństwa czy zabobonnie związany z bogiem i dopiero potem odkrywa Boga chrześcijan, jaką duchowość i postawę przedstawia? Na pewno jako cesarz prosi Kościół o to, żeby tak się przystosował, jak przystoi religii zalegalizowanej w Cesarstwie. Również temu służy Sobór w Nicei, żeby ustalić datę Wielkanocy i jednego Credo – mówił ks. dr Szewczyk.

Reklama

Kolejnym punktem obchodów było nabożeństwo ekumeniczne w katedrze łódzkiej. W słowie wprowadzenia kard. Grzegorz Ryś zwrócił uwagę zebranych na to, czym dla współczesnych chrześcijan jest celebracja nicejskiego jubileuszu. – Myślę, że najważniejszym pytaniem tego wieczoru dla nas jest pytanie, kim jest Jezus Chrystus, bo tego przede wszystkim dotyczy symbol nicejski. Czy na pewno mamy w sobie wiarę, że On jest Bogiem? Nie chodzi o to, żeby jedynie wyrecytować symbol nicejski, żeby przypomnieć sobie reguły teologiczne dotyczące Jezusa Chrystusa. Pytanie brzmi, czy On jest moim Bogiem? Na ile jest Osobą żywą w moim codziennym doświadczeniu? – powiedział metropolita łódzki i dodał: - Kiedy mówimy o Jezusie Chrystusie jako Bogu i kiedy mówimy o Ojcu, Synu i Duchu Świętym, to mówimy o tym, który jest miłością i który wzywa nas do jedności w różnorodności.

W liturgii słowa wierni wysłuchali Czytania z Księgi proroka Izajasza (Iz 42, 1-7), Psalmu 8, Czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian (Flp 2, 6-11) oraz Ewangelii św. Jana (J 14, 1-14), po której homilię wygłosił ks. Michał Makula z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. – Jedności nie się zaprowadzić siłą, zmuszając, egzekwując prawo, używając miecza czy przywołując krzykiem do porządku. (…) Usłyszmy te starotestamentowe pieśni zwłaszcza dzisiaj, kiedy tyle mówimy o pokoju, a im więcej o tym mówimy, tym więcej dociera do nas wieści o wojnach. Chcemy dążyć do pokoju, zwiększając arsenał głowic, bomb, czołgów, myśliwców, które mają za zadanie zabić drugiego człowieka. Nagle słyszymy, że pokój i jedność osiągamy nie poprzez krzyk, przemoc, ale łagodność. Usłyszmy i zobaczmy, że jedność i pokój zaczynają się w nas. Jeśli w nas nie ma pokoju, jak może on być obecny w tym świecie – powiedział ks. Makula.

Po homilii nastąpiło wyznanie wiary 318 ojców – pierwszego symbolu wiary promulgowanego dla całego Kościoła podczas Soboru powszechnego w Nicei. Ważnym elementem nabożeństwa było również złożenie podpisów przez chrześcijańskich duchownych na krzyżu z Credo nicejskim.

Jubileuszowe obchody zwieńczył poczęstunek w domu kard. Rysia przygotowany według starożytnych recept rzymskich opracowanych przez prof. Macieja Kokoszkę.

Sobór nicejski odbył się w 325 r. n. e. w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji), stanowiąc pierwszy powszechny sobór Kościoła chrześcijańskiego. Podczas tego wydarzenia, zwołanego przez Konstantyna Wielkiego, potępiono arianizm, ustalono pierwszą wersję wyznania wiary, w której zaznaczono, iż Jezus Chrystus jest współistotny Ojcu, a ponadto ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy. Decyzje podjęte na Soborze w Nicei miały zażegnać konflikty na tle religijnym dotyczące fundamentalnej prawdy wiary o Bogu Jedynym w Trzech Osobach.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wystawa o życiu św. Franciszka

Julia Saganiak

Więcej ...

109 lat temu urodziła się Olga Maria Wojtyła – siostra przyszłego Papieża

2025-07-08 07:25

Vatican Media

109 lat temu urodziła się Olga Maria Wojtyła – siostra, przyszłego Papieża Jana Pawła II. Jednak Karol Wojtyla nigdy nie poznał swej starszej siostry. Olga Maria Wojtyła urodziła się i zmarła tego samego dnia – 7 lipca 1916 roku w Białej, obecnie części Bielska-Białej. Choć dziewczynka żyła zaledwie kilkanaście godzin, jej obecność na zawsze zapisała się w historii rodziny Wojtyłów.

Więcej ...

Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

2025-07-08 16:35

PAP/Albert Zawada

Mimo trwających wakacji ponad 2 tysiące osób – uczniów i nauczycieli – wzięło udział w piknikach i całodniowych wydarzeniach towarzyszących czterem połączeniom z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Podczas spotkań astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania dzieci i młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...