Reklama

Kościół

Ta diecezja ma już 950 lat. Bp Milewski: jesteśmy zbudowani na orędziu Miłosierdzia

Katedra płocka

Diecezja płocka

Katedra płocka

Zbliżające się uroczystości jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej to wydarzenie o wyjątkowym wymiarze duchowym i historycznym. W rozmowie poprzedzającej główne celebracje, które odbędą się 7 czerwca w Orlen Arenie w Płocku, biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, podkreślił, że filarami życia duchowego diecezji „tu i teraz” są dwie rzeczywistości: orędzie o Bożym Miłosierdziu oraz świadectwo pasterzy-męczenników II wojny światowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja płocka powstała około 1075 roku. Najstarsza wzmianka o niej pojawia się w "Kronice" Anonima Galla, gdzie wspomina się biskupa Szymona. Już w XI wieku Płock, jako gród książęcy, stawał się centrum kościelnego życia Mazowsza. Z czasem diecezja objęła tereny od Kujaw po ziemię chełmińską i przez wieki kształtowała religijny i kulturowy pejzaż Polski. Fundacje biskupie, rozwój katedry, obecność szkół i klasztorów uczyniły z niej silny ośrodek duchowy i intelektualny.

Wśród biskupów płockich byli nie tylko pasterze Kościoła, ale też reformatorzy i humaniści: Aleksander z Malonne, Werner, Jakub z Kurdwanowa, Erazm Ciołek czy Andrzej Krzycki. Ich działalność wykraczała poza granice diecezji, mając wpływ na świadomość religijną i kulturową całego kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzisiaj, 950 lat później, diecezja płocka nadal żyje i rozwija się, czerpiąc ze swojego dziedzictwa, ale także odpowiadając na wyzwania współczesności. Bp Milewski wymienia dwie szczególne rzeczywistości, głęboko zakorzenione w historii i doświadczeniu Kościoła płockiego, które nie tylko przypominają o przeszłości, ale też wskazują kierunek na przyszłość. - Orędzie o Bożym Miłosierdziu i świętość płockich biskupów męczenników z Działdowa to nasze duchowe płuca. To one przypominają nam, że mimo trudności, Bóg wciąż działa i prowadzi swój lud - powiedział.

Reklama

Biskup podkreślił, że z wdzięcznością patrzy na dar orędzia Bożego Miłosierdzia, które zostało światu przypomniane właśnie w Płocku, przez objawienie Jezusa Miłosiernego św. Faustynie. - To orędzie stało się światłem nadziei dla całego świata. Ważne pozostaje też dla nas - zapewnił.

Jako drugi duchowy filar tożsamości diecezji biskup przypomniał przykład błogosławionych pasterzy - abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego - zamordowanych przez Niemców w obozie w Działdowie. - Ich ofiara wciąż inspiruje do niezłomnej wiary i odwagi - powiedział.

W kontekście jubileuszu podkreślił, że jest wdzięczny Bogu za 950 lat obecności Kościoła na ziemi mazowieckiej i dobrzyńskiej - za wiarę, odwagę i wytrwałość pokoleń kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich. To właśnie ich świadectwo zbudowało bogate dziedzictwo, które owocuje i we wspólnocie Kościoła lokalnego żyje do dziś. - Z sercem pełnym nadziei patrzę w przyszłość naszej diecezji. Boże Miłosierdzie i męczeństwo naszych pasterzy to nie tylko historia, to nasza duchowa siła na dziś i na jutro - zapewnił.

Uroczystości jubileuszowe, 7 czerwca w Płocku, przebiegną pod hasłem „Pielgrzymi nadziei - w drodze do Źródła”. Wezmą w nich udział tysiące wiernych, którzy poprzez marsz wdzięczności i modlitwę, oddadzą hołd niemal tysiącletniej historii wiary, która wciąż żyje i rozwija się w sercach ludzi diecezji płockiej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-06-05 10:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Francja: rozpoczyna się wielki odpust w 400-lecie objawień w Sainte-Anne-d’Auray

2025-07-24 13:43
Bazylika Sainte-Anne d'Auray

commons.wikimedia.org

Bazylika Sainte-Anne d'Auray

Dziś w bretońskim Sainte-Anne-d’Auray rozpoczyna się wielki odpust w ramach obchodów 400-lecia objawień św. Anny, matki Maryi, babci Jezusa Chrystusa. Legatem papieskim na te uroczystości, które potrwają do 27 lipca, został kard. Robert Sarah z Gwinei, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W przesłaniu do wiernych biskup diecezji Vannes, Raymond Centène stwierdził, że obecność legata papieskiego „wzmocni duchowe promieniowanie sanktuarium” w Sainte-Anne-d’Auray i „ukaże żywotność pobożności ludowej, zakorzenionej w tradycji”.

Więcej ...

Media: Morze Kaspijskie wysycha w zawrotnym tempie

2025-07-24 19:32
Morze Kaspijskie

wikipedia/Rassim

Morze Kaspijskie

Poziom wody w Morzu Kaspijskim spadł do najniższego poziomu w historii obserwacji - tafla wody znajduje się na wysokości 29 metrów poniżej poziomu morza - poinformował w czwartek portal Times of Central Asia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 15-letniego...

Wiadomości

Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 15-letniego...

Św. Kinga

Święci i błogosławieni

Św. Kinga

USA: papież uznał za cud uzdrowienie noworodka za...

Kościół

USA: papież uznał za cud uzdrowienie noworodka za...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia